۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۹
کد خبرنگار: 2161
کد خبر: 83471430
۰ نفر

برچسب‌ها

شلیک به محیط‌بانان گلستان، سرگرمی شکارچیان غیرمجاز

گرگان - ایرنا - جدال محیط‌بانان گلستان با شکارچیان غیرمجاز انگار همان جنگ همیشگی و تکراری خیر با شر و نور با تاریکی است؛ داستان غم‌انگیزی که سرانجام برخی از نبردهایش به خاک افتادن محیط‌بانان، فرار شکارچیان و اندوه ابدی در دل محیط زیست و طبیعت است.

مهر ماه پارسال بود که تاج محمد باشقره محیط‌بان اهل گنبد در منطقه سولگرد پارک ملی گلستان پس از مقاومت در برابر شکارچیان غیرمجاز و جلوگیری از تجاوز و دست درازی آن ها به جان حیات وحش، به ضرب گلوله کشته شد.

یکسال از آن اتفاق تلخ گذشته اما هنوز هم خبرهای گاه و بیگاهی از حمله بی مهابای شکارچیان غیرمجاز به محیط بانان شنیده می شود و گویی این قصه تلخ پایانی ندارد.

در آخرین نمونه از این اتفاقات تلخ، شامگاه چهارشنبه ۲۷ شهریورماه برای دومین بار در کمتر از بیست روز اخیر شکارچیان غیرمجاز در منطقه لهندر پارک ملی گلستان به سوی محیط بانان تیرانداز کردند اما شلیک آن ها به خطا رفت و آسیبی به حافظان طبیعت وارد نشد.

چند روز قبل و در پانزدهم شهریور امسال شکارچیان غیرمجاز پس از رو به رو شدن با محیط‌بانان در منطقه "توپ تقر" محدوده لهندر پارک ملی گلستان به آنان شلیک کردند اما تیر آن ها اسب سازمانی محیط زیست را تلف کرد و خوشبختانه نگهبانان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده ایران در سلامت کامل هستند.

سریال این تیراندازی های اخیر ختم به خیر شد اما تضمینی وجود ندارد که باز هم محیط‌بان دیگری هدف قساوت ها و خود خواهی شکارچیان غیر مجاز قرار نگیرد زیرا همچنان کمبود نیرو و تجهیزات در کنار ضعف های قانونی، بستر ارتکاب مجدد چنین گستاخی هایی را برای شکارچیان باقی می گذارد .

 حیات وحش و حافظان آن همیشه منتظر خبرهای تلخ جان باختن همکاران خود در نتیجه ایستادگی مقابل قانون شکنان هستند و این در حالی است که مسوولین همچنان در نطق ها و بیانیه های خود از بایدها و ضرورت حمایت از محیط‌بانان سخن می گویند اما از دیگر سو هدف‌گیری محیط بانان به سرگرمی و تفنن شکارچی های غیر مجاز تبدیل شده است.

دو ماه قبل بود که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور از جمع آوری سلاح های مجاز و غیر مجاز در منازل شکارچیان خبر داده بود اما تاکنون گزارشی از این تحقق وعده اعلام نشده است.

محیط بانان که همزمان با حمل کوله پشتی چند ده کیلویی حاوی خوراک و مایحتاج چند روزه، کیسه خواب، اسلحه چندین کیلویی کلاشنیکف و جلیقه ضد گلوله ۱۳ کیلویی به جنگ متجاوزین می روند و با گذر از صخره ها، تپه ها و دشت، دامن طبیعت را از گزند حضور شکارچیان غیر مجاز پاک نگه می دارند، سالهاست که در انتظار اصلاح و بهبود مواد قانونی برای برخورد سخت گیرانه با شکارچیان هستند.

پس از ماه ها چشم انتظاری چندین ماهه در مجلس، لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان به خاطر برخی ابهامات از سوی شورای نگهبان به مجلس باز گردادنده شده و به نظر می رسد این لایحه تا رفع ایراد و اعمال اصلاحات مورد نظر شورای نگهبان و تبدیل شدن به قانون قابل اجرا، راه درازی پیش رو دارد؛ راه درازی که شاید به سرانجام رسیدنش به قیمت خون محیط بان بیگناه دیگری تمام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =