۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۱۴
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83471368
۰ نفر

برچسب‌ها

پمپئو: با رفتن بولتون سیاست کاخ سفید عوض نمی شود

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه از برکناری جان بولتون شگفت زده نشده است، گفت: با رفتن وی سیاست کاخ سفید عوض نمی شود.

مایک پمپئو این مطلب را بعدازظهر سه شنبه در نشست خبری مشترک با استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا این مطلب را مطرح کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: شب گذشته رئیس جمهوری خواستار استعفای بولتون شد و امروز استعفا نامه را دریافت کرد. رئیس جمهوری حق دارد که کارمندی داشته باشد که مناسبش باشد. من و منوچین هر روز با رئیس جمهوری صحبت می کنیم و رئیس جمهوری حق دارد که تصمیم بگیرد.

پمپئو درباره اختلاف نظرهایی که با بولتون داشته است هم گفت: من درباره مسایل داخلی صحبت نمی کنم، بارها من و بولتون اختلاف نظر داشتیم اما این مساله با خیلی های دیگر هم صادق است، ماموریت من دیپلماسی است.

وی در پاسخ به این سوال که قرار بود بولتون هم اینجا باشد، آیا تعجب کردید که دیگر در دولت نیست، اظهار کرد: هرگز شگفت زده نیستیم. ما درک کاملی از کاری که رئیس جمهوری انجام می دهد، داریم. ماموریت ما صحبت در این باره نیست و درباره مسایل مهم در سیاست خارجی آمریکا صحبت می کنیم.

وزیر خارجه آمریکا تلاش کرد ترامپ را مسئول سیاست های کاخ سفید بداند و تاکید کرد: من با رئیس جمهوری ترامپ کار کردم، اگر یکی برود و دیگری بیاید، سیاست متفاوت نخواهد شد.

پمپئو درباره احتمال دیدار ترامپ با رئیس جمهوری روحانی هم گفت: این امکان وجود دارد. رئیس جمهوری ترامپ گفته است حاضر است بدون پیش شرطی با رئیس جمهوری ایران دیدار کند.

وی درباره نفوذ داعش در اردوگاه‌های پناهندگان سوری و زندانیان هم اظهار کرد: در عراق و سوریه مسایلی بوده است که عناصر افراطی در میان زندانیان رشد کرده اند. ما از اقدامات داعش و دیگر گروههای تندروی اسلامی هرگز چشم بر نخواهیم داشت.

وزیر خارجه آمریکا درباره اقدام سیا در خارج کردن یکی از جاسوسان خود از روسیه هم گفت: من این گزارش را دیدهام و اطلاعات آن صحیح نیست. بیش از این هم در این باره صحبت نمیکنم.

استیون منوچین وزیر خزانه داری ترامپ هم در این نشست در پاسخ به سوال مربوط به برکناری بولتون گفت: رئیس جمهوری به طور شفاف گفته است که دیدگاه او درباره جنگ عراق با دیدگاه بولتون کاملا متفاوت بود.

وی درباره فشار حداکثری بر ایران هم اظهار کرد: من، رئیس جمهوری و پمپئو درباره کارزار فشار حداکثری بر ایران موافق هستیم. رئیس جمهوری گفته حاضر است بدون پیش شرط با رهبران ایران ملاقات کند؛ اما کارزار را حفظ میکنیم.

وزیر خزانه داری آمریکا که به اتاق جنگ دولت ترامپ تبدیل شده است، درباره ونزوئلا هم گفت: وزارت خارجه و خزانه داری در این باره فعال بوده اند. ما نگران مردم در ونزوئلا هستیم.

منوچین یادآور شد: تیم امنیت ملی آمریکا از مشاور امنیت ملی، وزیر دفاع، وزیر خارجه، وزیر خزانه داری و رئیس دفتر کاخ سفید و دیگران تشکیل می شوند.

وی در بخش ابتدایی این نشست خبری از تحریم های جدیدی با موضوع به اصطلاح مبارزه با تروریسم خبر داد و گفت: خزانه داری مصمم است دسترسی تروریست‌ها به نظام مالی آمریکا را مسدود کند.

وزیر خارجه آمریکا هم در این باره اظهار کرد: امروز فرمان اجرایی صادر شد که  مهم‌ترین اقدام ضد تروریستی از حملات سپتامبر ۲۰۰۱ تا کنون محسوب می شود و هدف آن تروریست ها و تامین کنندگان مالی آنها هستند.

پمپئو با اعتراف به اینکه دولت ترامپ از تحریم‌ها با شدت بیشتری نسبت به دولت‌های قبلی استفاده کرده است، گفت امروز آنچه را که او ۱۲ رهبر تروریستی نامید را تحت تحریم قرار داده اند و از اعضای ارشد حزب الله، گروه حماس، جهاد اسلامی فلسطین، داعش در فیلیپین و غرب آفریقا نام برد.

وی افزود همچنین گروه موافق القاعده در سوریه را به عنوان گروه تروریستی شناسایی میکنیم. میخواهیم مطمئن باشیم که حملات مرگبار سپتامبر ۲۰۰۱ هرگز در خاک آمریکا تکرار نمی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =