۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۴
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83471290
۰ نفر

برچسب‌ها

صنعت گردشگری هنگ کنگ، قربانی اعتراضات

پکن- ایرنا- تازه ترین آمار رسمی از هنگ کنگ نشان می دهد اعتراضات سراسری در سه ماه گذشته در این منطقه باعث چالش بزرگی برای صنعت توریسم و هتلداری این شهر شده و این صنعت پول ساز را با مشکل مواجه کرده است.

گزارش ها حاکی است اعتراضات و ناآرامی ها بیشترین صدمات را به پیکره صنعت گردشگری این منطقه زده و باعث کاهش ۴۰ درصدی نرخ ورود گردشگر به این شهر در ۱۰۰ روز گذشته شده است.

پس از سال ۲۰۰۳ میلادی که ویروس مرگبار سارس منطقه هنگ کنگ را آلوده کرد و باعث مرگ صدها نفر در این منطقه شد، اعتراضات در این شهر بیشترین خسارات را به صنعت گردشگری وارد کرده است.

نرخ ورودی گردشگران به هنگ کنگ در مرداد امسال که فصل گردشگری محسوب می شود ۴۰ درصد در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته کاهش یافته که از زمان شیوع سارس تاکنون بیشترین کاهش را داشته است.

نزدیک به ۱۴ هفته است که بسیاری از معترضان به خیابان های هنگ کنگ هجوم می برند و در روزهای گذشته بارها فرودگاه و ایستگاه های راه آهن و مترو را هدف قرار داده اند و هیچ نشانه ای از آرامش به چشم نمی خورد.

چین در هفته های گذشته بارها از کشورهای غربی بخصوص آمریکا و انگلستان خواسته است در امور هنگ کنگ دخالت نکنند بتازگی نیز از دیدار «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان با برخی از رهبران اعتراضات ابراز نگرانی و انتقاد کرده است.

گردشگری یکی از اصلی ترین ستون های رشد اقتصادی هنگ کنگ محسوب می شود و اعتراضات به بخش های دیگر اقتصادی چون هتلداری و خرده فروشی و مواد غذایی نیز لطمات زیادی وارد کرده است.

«وانگ ناگی» از مسئولان گروه تور هنگ کنگ می گوید از میان ۱۰ گروه گردشگری این شرکت فقط یکی از آنها در ماه های گذشته سودآوری داشته است.

وی می گوید بسیاری از این گروه ها پر از مسافر بودند و هتل های شهر هنگ کنگ تا ۹۰ درصد ذخیره شده بود اما حالا این نرخ به زیر ۵۰ درصد رسیده است.

این فعال حوزه گردشگری هنگ کنگ گفت بدترین موضوع این است که در کنار اعتراضات گسترده بسیاری از مردم و گردشگران امید خود را به بازار هنگ کنگ از دست داده اند.

همزمان نگرانی هایی از بابت اعتبار هنگ کنگ در عرصه بین المللی بوجود آمده و گروه فیچ برای نخستین بار از سال ۱۹۹۵ میلادی نرخ اعتبار هنگ کنگ را کاهش داده است.

گزارش ها حاکی است علوه بر کاهش تعداد مسافران مناطق داخلی چین به هنگ کنگ، سرمایه گذاران خارجی نیز یکی پس از دیگری از هنگ کنگ می گریزند و صنعت خرده فروشی هنگ کنگ هم که موسوم به بهشت خرید بود، تحت تاثیر قرار گرفته است.

براساس داده های دولت هنگ کنگ، میزان کل خرده فروشی هنگ کنگ در ماه خرداد نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است نتیجه یک نظرسنجی نشان می دهد، درآمد ۶۰ درصد دست اندرکاران صنعت خرده فروشی در دو ماه گذشته نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش یافته، مبلغ کمیسیون بیش از ۵۰ درصد پایین آمده و بیشتر دست اندرکاران مجبور به تعطیلی بدون دستمزد شده اند.

رسانه های چین چندی پیش گزارش کرده بودند در خیابان «جیان شا جویی»  منطقه خرید معروف هنگ کنگ، از تعداد عابران پیاده کم شده، برخی مغازه ها بسته شده اند و آگهی انتقال، حراج یا اجاره بر روی درهای بسته چسبانده شده است براساس گزارش رسانه های هنگ کنگ، روز دوشنبه، «پرادا»  برند مشهور ایتالیایی بزرگ ترین فروشگاه خود را در هنگ کنگ تعطیل کرده و سال آینده از منطقه خلیج تونگ لوئو خارج خواهد شد.

دولت محلی هنگ کنگ با اشراف به این وضعیت، در تبلیغات گسترده ای که در شماری از رسانه های منتخب،  روزنامه ها و نشریات ادواری انجام داده آورده است هنگ کنگ به رغم تحولات اخیر همچنان شهری جذاب و امن برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =