۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83471285
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا در افغانستان دستاوردی ندارد

پکن- ایرنا- یک روزنامه چینی با اشاره به شکست شوروی سابق در افغانستان نوشت افغانستان آمریکا را نیز سال ها به چالش کشیده و واشنگتن هم در این کشور دستاوردی نخواهد داشت.

روزنامه ساوت چاینا روز جمعه در گزارشی تحلیلی آورده است آمریکا نتوانست در مذاکراتش با طالبان به نتیجه دلخواه برسد و گفته است که نیروهایش را از این کشور خارج می کند اما مشخصا آمریکا در یک جنگ طولانی مدت خسارات زیادی متحمل شده و در طول این سالها میلیاردها دلار به باد داده است.

روزنامه می نویسد آمریکا هرگز نمی تواند باعث ایجاد صلح در افغانستان شود زیرا آنهایی که باید برای صلح و ثبات دایمی در کشورشان تصمیم گیری کنند، آمریکایی ها نیستند بلکه افغان ها هستند.

نشریه تاکید می کند نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان توفیقی نداشته اند این کشور با مشکلات و چالش های امنیتی زیادی روبرو است و ریشه کن کردن تروریسم در آن کار دشواری است.

روزنامه هنگ کنگی نوشت آمریکا می گوید که با حضور نیروهایش در افغانستان امنیت ایجاد می کند اما امنیت واقعی شکل نخواهد گرفت مگر اینکه مذاکراتی فراگیر در این کشور انجام شود.

نشریه با اشاره به شکست مذاکرات آمریکا و طالبان تصریح کرد برای کشورهای دیگر از جمله چین، شرایط افغانستان با اهمیت است زیرا این کشور بازیگری مهم در راه ابریشم نوین چین محسوب می شود و پکن بشدت خواستار پیشبرد صلح در این کشور است.

روزنامه افزود اگر میانجیگری های لازم صورت گیرد و خارجی ها در افغانستان مداخله نکنند و مذاکراتی طولانی مدت و فراگیر انجام شود می توان به بازگشت صلح و ثبات به این کشور برای همیشه امیدوار بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =