روابط با سوریه، موضوع داغ مناظره های انتخاباتی در تونس

تهران-ایرنا- نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تونس در مناظره انتخاباتی خود، با هدف جلب آرای بیشتر و پیشی گرفتن بر رقبا، بر دو موضوع "از سرگیری روابط با سوریه" و "جرم دانستن عادی سازی روابط با صهیونسیت ها" متمرکز شده اند.

 شبکه خبری روسیا الیوم روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد دو موضوع مهم بین المللی یعنی از سرگیری روابط با سوریه و جرم دانستن عادی سازی روابط با اسرائیل از جمله مهمترین موضوعاتی است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تونس در مناظره های خود و اعلام برنامه هایشان در حوزه سیاست خارجی، به آن می پردازند.

در همین راستا، الصافی سعید یکی از نامزدهای انتخاباتی، ضمن تاکید بر اهمیت بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، تصریح کرد که دمشق یکی از بنیان گذاران اتحادیه عرب است و با تونس دشمنی ندارد.

وی همچنین سوریه را کشوری مهم در خاورمیانه توصیف کرد.

این نامزد ریاست جمهوری تونس با تاکید بر نقش سوریه در محور مقاومت و اتحادیه عرب، تصریح کرد: در صورت پیروزی در انتخابات، روابط با سوریه را از سر خواهد گرفت. 

سعید ادامه داد: سوریه در جنگی منطقه ای و بین المللی گرفتار شد که طرف های آن اسرائیل، آمریکا و برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بودند. 

قیس سعید دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس و استاد رشته حقوق ضمن جرم دانستن عادی سازی روابط با اسرائیل، گفت: اصطلاح عادی سازی قبلا وجود نداشت و برای نخستین بار در سال ۱۹۷۷ به وجود آمد زیرا بیان واقعیت، خیانتی بزرگ به شمار می رفت.

وی با انتقاد از عملکرد اتحادیه عرب، گفت: این اتحادیه قرار ابود اتحادیه امت ها باشد و نه اتحادیه دولت های عربی.

حی الهمامی نامزد جبهه مردمی تونس نیز خواستار تصویب قانونی برای جرم دانستن عادی سازی روابط با اسرائیل شد.

وی تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، طرح یاده شده را به پارلمان می فرستد.

مناظره های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوی تونس از روز شنبه گذشته به مدت سه روز  با عنوان "تونس انتخاب می کند" آغاز شد.

بعد از درگذشت "الباجی قاید السبسی" رییس جمهور سابق این کشور، مقرر شد انتخابات ریاست جمهوری زودتر از موعد مقرر و در ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) برگزار شود.

در این انتخابات ۲۶ نامزد با هم رقابت می کنند که مهم ترین آن ها "یوسف الشاهد" نخست وزیر، "عبدالفتاح مورو" از جنبش النهضه، "عبدالکریم الزبیدی" وزیر دفاع مستعفی و "نبیل القروی" تاجر و مالک شبکه تلویزیونی خصوصی "نسمه" است.

القروی به اتهام فرار مالیاتی و پولشویی بازداشت شده است.

کمپین انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری تونس روز دوشنبه به طور رسمی شروع شد و تا ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور ماه) ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =