۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۸
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83471153
۰ نفر

برچسب‌ها

لاوروف از وجود جاسوس در کرملین ابراز بی اطلاعی کرد

مسکو - ایرنا – وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به اخبار رسانه ها در مورد فرار یک جاسوس آمریکایی نفوذ کرده در ساختار حکومتی روسیه به خارج از این کشور اعلام کرد که آن فرد را نمی شناسد و در مورد شایعات هم اظهار نظر نمی کند.

سرگئی لاوروف امروز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با گیدو آندارگاچ وزیر خارجه اتیوپی در مسکو گفت: کاخ کرملین در مورد اخبار رسانه ها در مورد این فردی که گفته می شود جاسوسی کرده اظهار نظر کرده است.

وی در جمع خبرنگاران این اظهارات را در واکنش به سوالی درخصوص ادعای سی.ان.ان در خصوص  وجود یک جاسوس در کرملین مطرح کرد که گویا سابقه کار در سفارت روسیه در آمریکا و وزارت خارجه روسیه را هم داشته است.
لاوروف در پاسخ در مورد امکان آشنایی خود با این جاسوس که گویا اولگ اسمولنکوف نام دارد، گفت که این فرد را هیچگاه ندیده ام، با وی آشنا نیستم و مدارج کاری وی را دنبال نکرده ام و درباره شایعات هم اظهار نظر نمی کنم.
شبکه خبری سی ان ان امروز در گزارشی اختصاصی اعلام کرد که آمریکا در سال ۲۰۱۷ توانست یکی از جاسوسان سازمان سیا را با موفقیت از روسیه خارج کند.
این شبکه آمریکایی در گزارش خود مدعی شده که این فرد به مدت چند سال به عنوان جاسوس سیا، در دولت روسیه مشغول به فعالیت بوده است.
براساس این گزارش، تصمیم آمریکا برای خارج کردن جاسوس خود از روسیه بلافاصله پس از نشست ماه مه ۲۰۱۷ در دفتر ترامپ در کاخ سفید صورت گرفت که در آن ترامپ در مورد اطلاعات طبقه بندی شده با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و سرگئی کیسلیک سفیر مسکو در واشنگتن به گفت و گو پرداخت. این اطلاعات که توسط اسرائیل جمع آوری شده بود در مورد حضور نیروهای داعش در سوریه بود.
وزیر خارجه روسیه امروز در این باره گفت: واقعیت این است که با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه می سال ۲۰۱۷ دیدار کردم. یک ماه پیش از آن وزیر خارجه وقت آمریکا به روسیه سفر کرده بود.
وزیر خارجه روسیه گفت: من پس از دیدار از وزارت خارجه آمریکا به کاخ سفید رفتم. در جریان آن دیدار (با ترامپ) هیچ اسراری فاش نشد و هربرت مک مستر مشاور وقت رئیس جمهوری آمریکا هم بعدا این را تایید کرد.
لاوروف گفت:  در ان دیدار درباره ضرورت رفع مشکلات در روابط دوجانبه که باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا پیش از ترک کاخ سفید بوجود آورده بود گفت وگو کردیم.
وی ادامه داد: با ترامپ هم عقیده بودیم که این مسائل به نفع دو کشور و بخش تجاری روسیه و آمریکا نیست. حل بسیاری از مسائل در عرصه بین المللی به همکاری روسیه و آمریکا بستگی دارد.
لاوروف گفت: در کاخ سفید تاکید کردند که این اقدامات اوباما به همکاریهای دو کشور در عرصه مبارزه با تروریسم ضربه زده است. 
سخنگوی اداره کارپردازی (امور اقتصادی) دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز ادعای برخی رسانه ها مبنی بر فعالیت یک جاسوسی آمریکایی در این مرکز را تکذیب کرد.
یلنا کریلووا سخنگوئی اداره کارپردازی وابسته به دفتر ریاست جمهوری روسیه به خبرگزاری دولتی ریانووستی گفت: اولگ اسمولنکوف که برخی رسانه ها وی را جاسوس آمریکا خواندند هرگز در این اداره کار نکرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =