۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83471015
۰ نفر

برچسب‌ها

عزاداری خلخالی‌ها در عاشورا اوج گرفت

اردبیل - ایرنا - همزمان با سالروز عاشورای حسینی و با برگزاری آیین‌های عزاداری و اقامه نماز ظهر عاشورا ، شور و شعور حسینی در خلخال به اوج رسید.

به گزارش ایرنا ، هزاران نفر از عزاداران سیاه‌پوش در خلخال از صبح روز سه‌شنبه با تشکیل دسته‌های سینه‌زنی و زنجیززنی به خیابان‌های شهر آمده و در سالروز شهادت اباعبدالله امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت بر سر و سینه زده و اشک ماتم ریختند.
بر اساس یک سنت دیرینه دسته‌های محله‌های مختلف و مساجد خلخال قبل از ظهر عاشورا از محل خود حرکت کرده و پس از عزاداری در سطح شهر قبل از اذان ظهر به مساجد برگشته و نماز ظهر عاشورا را به جماعت اقامه

می‌کنند.
امروز نیز همانند سال‌های گذشته برنامه عزاداری دسته‌های حسینی در مساجد ادامه یافته و با شرکت مردم در صفوف به هم فشرده و اقامه نماز ظهر عاشورا در مساجد ۳۰ گانه خلخال و تمام مساجد مراکز بخش‌ها و روستاهای تابعه این شهرستان پایان یافت.
همچنین نماز ظهر عاشورا امروز به یاد آخرین نماز امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت در مساجد ۳۰ گانه شهر برگزار شده و عزاداران سیاه‌پوش با شرکت در این نماز عشق و وفاداری به امام خود را به نمایش گذاشتند.
در این مراسم که به امامت حجت‌الاسلام کریم اسدی امام جمعه خلخال در مسجد جمعه خلخال و به امامت امامان جمعه و جماعت مساجد شهرها و روستاهای این شهرستان بطور همزمان برگزار شد امامان جماعت ،هدف اصلی قیام امام حسین (ع) و نهضت عاشورا را زنده کردن شعار اسلامی از جمله احیای فریضه واجب دینی نماز ذکر کرده و اهمیت برگزاری نماز ظهر عاشورا را بالاتر از اهمیت آیین‌های مختلف عزاداری در این روز دانستند.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

۷۱۱۹/۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =