۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۳
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 83470983
۰ نفر

برچسب‌ها

شور و شعور مردم شرق گلستان در عاشورای حسینی

گنبدکاووس - ایرنا - همزمان با سالروز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و عاشورای حسینی، گروه‌های مختلف مردم شرق استان گلستان باحضور پرشور و شعور خود درقالب هیات‌های عزاداری، در غم شهادت سرور آزادگان جهان و فرزند نبی مکرم اسلام (ص) اشک ماتم ریختند.

مراسم عزاداری روز عاشورای حسینی از صبح امروز سه شنبه در شهرهای مختلف واقع در شرق استان گلستان با حرکت دست‌های سینه زنی و زنجیرزنی از مساجد، تکایا و حسینیه ها به سمت امامزادگان و بقاع متبرکه شهر در غم شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش برگزار شد.

امروز مردم شهرهای شرق گلستان که یکپارچه لباس سیاه و عزای حسین بن علی (ع) برتن داشتند، همراه با نوای حزن انگیز مداحان و ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بر سر و سینه زدند و فریاد یا حسین مظلوم (ع) و هیهات من الذله سر دادند.

حضور اقوام مختلف ساکن درشرق گلستان بالاخص گنبدکاووس در مراسم عزاداری عاشورای حسینی چشمگیر بود.

برپایی ایستگاه‌های صلواتی و توزیع آب، شربت و نذری بین هیات‌های عزاداری و ذبح گوسفند و دود کردن اسفند در جلوی هیات ها از دیگر جلوه‌های ویژه و زیبای آیین های عزاداری روز عاشورای حسینی در شهرهای شرق استان گلستان بود.

حضور گروه‌های مختلفی از مردان و زنان اهل سنت که غالبا از قوم ترکمن بودند، در حاشیه خیابان ها و مسیر گذر هیات‌های عزاداری و  توزیع صدقه بین عزاداران از دیگر صحنه‌های زیبای مراسم عزاداری عاشورای حسینی در شرق گلستان و نشانه دیگری از عشق و مودت اهل سنت منطقه به خاندان رسول خدا (ص) بود.

امسال حدود یکصد هیات عزاداری از مناطق مختلف شهری و روستایی گنبد و برخی شهرهای همجوار به طرف آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید (ع) دسته روی کرده و به عزاداری پرداختند.

همچنین هیات‌های عزاداری عاشورای حسینی در شرق استان گلستان و گنبدکاووس به هنگام ظهر و طنین انداز شدن بانگ اذان، دست از عزاداری کشیده و به یاد امام حسین(ع) نماز ظهر عاشورا را به جماعت اقامه کردند.

نیمی از جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری استان گلستان در هفت شهرستان "گنبدکاووس، آزادشهر، رامیان، مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه" سکونت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =