۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۵
کد خبرنگار: 1763
کد خبر: 83470979
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدارهای سرکنسول ایران به زائران کربلا

کربلا - ایرنا - سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا با اعلام بازداشت چندین نفر از زائران ایرانی در عراق به اتهام ورود غیرقانونی و حمل مواد مخدر تاکید کرد: توصیه هایی که توسط مسوولان ایران و عراق مطرح شده باید مورد توجه قرار گیرد تا زائران دچار مشکلات قانونی و احیانا دستگیری و حبس نشوند.

 "میرمسعود حسینیان" روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: مراسم ایام عاشورا امسال با شکوه فراوان و در امنیت و آرامش کامل برگزار شد و جا دارد از همه مسوولان کربلا در همه سطوح سیاسی، نظامی ، امنیتی و عتبات مقدسات تشکر کنیم که همه تلاش خود را برای هر چه بهتر برگزاری مراسم و رفاه حال زائران بکار گرفتند.

وی همچنین با اشاره به همکاری خوب میان نمایندگی ایران در کربلا با مسوولان عراقی و کربلایی و عتبات عالیات، حضور زائران ایرانی در مراسم امسال ایام تاسوعا عاشورا را چشمگیر توصیف کرد و گفت: طبق آماری که در اختیار ما گذاشته شده است طی 48 ساعت گذشته بیش از 80 هزار نفر از مرز مهران عبور کرده اند و پیش بینی می شود این رقم همچنان افزایش یابد و در روز عاشورا به اوج برسد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا همچنین با ارائه برخی  آمارها از مشکلاتی  که برای  برخی زائران بوجود آمده سخن گفت.

 وی افزود: برخی از  زائران گمان می کنند که چون در این ایام روادید ورود به عراق لغو شده پس داشتن گذرنامه هم نیاز نیست و بدون گذرنامه به مرزها مراجعه کردند و نتوانستند وارد عراق شوند.

حسینیان گفت:  زائران برای ورود به عراق باید گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد حتی اگر گذرنامه اعتباری کمتر از شش ماه داشته باشد به نیروی انتظامی مراجعه و آن را تمدید کنند.

وی مشکل دیگر را عدم درج مهر ورود به عراق در پاسپورت برخی از زائران ذکر کرد و گفت: طی روزهای اخیر بیش از 50 زائر توسط پلیس عراق دستگیر شدند و جرمشان هم ورود غیر مجاز بود که بدلیل نداشتن مهر ورود به عراق اتفاق افتاد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا گفت: برخی زائران هنگام ورود به عراق از طریق مرزهای  زمینی بدلیل ازدحام یا بی دقتی خود یا طرف عراقی، مهر ورود به عراق در گذرنامه هایشان درج نمی شود که باعث مشکلاتی برای خود آنان و نیز مسوولان محلی می شود.

وی با اشاره به این که با تلاش های فراوان و پیگیری از طریق اداره مهاجرت عراق، مشکل زائران بازداشت شده حل شد، به ایرانیانی که قصد سفر عراق دارند اکیدا توصیه کرد: مراقبت کنند مهر خروج از ایران و ورود به عراق حتما در گذرنامه هایشان درج شود.

حسینیان توصیه دیگر به زائران را در زمینه سقف حضور مجاز در عراق ذکر کرد و گفت: زائران محترم بدانند مهلت اقامت در عراق حداکثر یک ماه است و باید پیش از پایان این مهلت عراق را ترک کنند تا دچار مشکلات قانونی بعدی شامل جریمه و زندان نشوند.

وی افزود: برغم هشدارهایی که داده شده است، برخی زائران نیز بدلیل همراه داشتن برخی داروهای مسکن و غیر مجاز  و یا مواد مخدر در عراق بازداشت می شوند که طی چند روز گذشته تاکنون حدود 30 نفر تنها در کربلا دستگیر شده اند و در بازداشتگاه های کربلا بسر می برند.

سرکنسول ایران هشدار داد : با توجه به این که مسوولان عتبات و دولت عراق، مواد مخدر را خط قرمز اعلام کرده اند، بعید است بتوان برای رفع مشکل افرادی که به اتهام حمل مواد مخدر یا داروهای غیرمجاز در عراق بازداشت می شوند کار زیادی کرد و این اتهام در صورت اثبات حداقل پنج سال زندان و پنج میلیون دینار عراقی جریمه خواهد داشت.  

وی از زائران و رسانه ها خواست به این توصیه توجه و درباره آن به دیگران اطلاع رسانی کنند.

به گفته وی با توجه به این که تعداد زائران ایران که به شکل آزاد به عراق سفر می کنند شش برابر زائران اعزامی به صورت شرکتی است، عدم اطلاع رسانی و توجیه زائران در موارد هشدار داده شده را محتمل تر دانست.

هشدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا در حالی است که یک مقام دادگستری ایران نیز به شهروندان و زائران هشدار داد که از سفر غیرمجاز به کشور عراق خودداری کنند وگرنه ممکن است در عراق با مجازات سه سال زندان رو به رو شوند.
محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری به خبرگزاری ایرنا گفت که حدود ۴٠٠ ایرانی از سال گذشته دوران محکومیت خود را در زندان‌های عراق می گذرانند.
او همچنین تاکید کرد که در عراق "همراه داشتن مواد مخدر و داروهای روانگردان جرم است و قابل تعقیب کیفری و مجازات‌های سنگینی در انتظار مرتکبان است. / 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha