۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۱
کد خبرنگار: 1250
کد خبر: 83470963
۰ نفر

برچسب‌ها

نماز ظهر عاشورا در دماوند اقامه شد

تهران - ایرنا – نماز ظهر عاشورا امروز (سه شنبه) با حضور گسترده عزاداران و عاشقان اباعبدالله‌الحسین(ع) در همه مساجد، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه شهرستان دماوند اقامه شد.

به گزارش ایرنا از دماوند، امروز مردم عزادار و عاشقان حسینی در شهرستان دماوند نماز ظهر عاشورای را با شکوه و صلابت در نقاط مختلف این شهرستان به جماعت اقامه کردند. همچنین اقامه نماز ظهر عاشورای حسینی به امامت حضرت آیت اله جوادی آملی در حسینیه محله احمدآباد شهر دماوند با حضور پرشور مردم این شهر برگزار شد.  

یکی از جلوه های بی نظیر روز عاشورا اقامه نماز بود که امام حسین(ع) در کارزار کربلا و میان هیاهوی جنگی نابرابر اقامه نماز اول وقت را بر هر چیز مقدم دانست و زیر بارش خصمانه تیرهای جفا، نماز ظهر عاشورا را اقامه کرد.

واقعه کربلا و جانشفانی امام حسین(ع) و یاران وفادار آن حضرت، نقطه عطفی در تاریخ اسلام است که هرگز به فراموشی سپرده نشده و همواره زنده و جاوید است.

لازم به ذکر است، مقتل خوانی توسط ائمه جماعات در تمامی مساجد و امامزاده های شهرستان دماوند نیز با شوری وصف ناپذیر برگزار شد و مردم عاشق این دیار در سوگ یاران و اصحاب حسین (ع) اشک ماتم ریختند.

همچنین همگام با سایر نقاط ایران اسلامی در سالروز تاسوعا و عاشورای حسینی، شهرستان دماوند نیز سراسر ماتم و اندوه شد.

مردم عزادار شهرستان دماوند در حالی که یکپارچه سیاه پوش شده اند، با برگزاری دسته های منظم عزاداری و مجالس سوگواری سرور و سالار شهیدان و یاران با وفای ایشان به سوگ نشسته اند.

در این شهر مرسوم است که شب عاشورا دسته محله درویش که از جمله محله های شمالی شهر دماوند است، به راه می افتد و به ترتیب محله های قاضی، فرامه و چالکا را دور می زند و به تکیه خود باز می گردد. در مقابل، در روز عاشورا دسته محله درویش در محل خود ثابت می ماند و از سه دسته دیگر محلات استقبال می کند.

در این مراسم باشکوه محلات دیگر شهر دماوند همچون محله روح افزا، اوره، دشتمزار، جیلارد و ... نیز میزان دسته های عزاداری بوده و خود نیز برنامه های باشکوهی دارند. دیگر نقاط شهرستان دماوند و روستاها نیز در این روز تا غروب عاشورا مراسم های متعددی دارند و در پایان امروز نیز شام غریبان امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان در حسینیه ها و مساجد شهرستان برگزار می شود.

همچنین امروز اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در روستای زیارت از توابع شهرستان دماوند نیز با حضور دست های عزاداری پرشورتر از سال های قبل برگزار شد.  

شهرستان دماوند دارای پنج شهر دماوند، رودهن، آبسرد، کیلان و آبعلی و دو بخش رودهن و مرکزی است و بیش از یکصد هزار نفر جمعیت دارد.

تهرام/۷۲۴۶//۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها