حقایق حملات ۱۱ سپتامبر اسیر روابط ترامپ و سعودی است
"ژرالد هورن" مورخ آمریکایی در دانشگاه هیوستون تگزاس

نیویورک – ایرنا- استاد "دانشکده مطالعات تاریخ آمریکا و آفریقا" دانشگاه هیوستون تگزاس با اشاره به خودداری دادگستری آمریکا از انتشار اسامی برخی مقام‌های سعودی متهم در حملات ۱۱ سپتامبر گفت بخش‌های حساس تحقیقات درباره این حملات، اسیر روابط مالی ترامپ و سعودی‌ها باقی شده است.

"ژرالد هورن" روز سه شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره ادامه کشمکش میان خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر و مقام های قضایی آمریکا بر سر انتشار نام مقام‌های سعودی متهم در این حملات، افزود: سعودی‌ها مشتری بزرگ جنگ‌افزار آمریکا هستند که پول سرشاری نصیب شرکت‌های تسلیحاتی می‌کند. ترامپ هم که به همه چیز از منظر جیبش می‌نگرد.

وی ادامه داد: روشن است که نیت وی روشن کردن همه ابعاد حملات ۱۱ سپتامبر نباشد. خدا می‌داند که میان ترامپ و سعودی‌ها چه می گذرد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که ترامپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری، سعودی را مقصر ۱۱ سپتامبر نامیده بود. چگونه وی اکنون دوست نزدیک بن سلمان شده است؟ گفت: این روش ترامپ است؛ وی ابتدا حمله سنگینی می‌کند و بعد لحن خود را تغییر می‌دهد تا امتیاز بگیرد. ترامپ همچنین عربستان را برای فشار علیه ایران مهم می‌داند. عربستان و اسراییل دو پایه فشار به ایران هستند.

صبح ۱۱ سپتامبر ۱۹ نفر، که بنا به گفته منابع غربی اعضای القاعده بودند و یا با این گروه در ارتباط بودند؛ چهار هواپیمای تجاری را ربودند و خلبانی هر یک از این هواپیماها را بر عهده گرفتند.

ربایندگان با قصد قبلی دو هواپیمای (یونایتد ایرلاینز پرواز شماره ۱۷۵ و آمریکن ایرلاینز پرواز شماره ۱۱) را به دو برج تجارت جهانی کوبیدند

برج اول ساعت ۸:۴۶:۳۰ مورد اصابت قرار گرفت و هواپیمای دوم ساعت ۹:۰۲:۵۹ برج دوم را مورد هدف قرار داد. هر یک از این هواپیماها به دو برج شماره یک و دو تجارت جهانی برخورد کردند.

جنگ بی پایان افغانستان

هورن یکی از پیامدهای فاجعه‌بار سیاست‌های آمریکا و حملات ۱۱ سپتامبر را اشغال خاک افغانستان از سوی آمریکا دانست و پیش بینی کرد آمریکا برای مدت طولانی در باتلاق افغانستان گرفتار بماند.

وی یادآور شد: در واقع دخالت در افغانستان در سال ۱۹۷۸ آغاز شد. "زبیگنیو برژینسکی" مشاور امنیت ملی "جیمی کارتر" که رییس جمهوری وقت آمریکا بود، می خواست افغانستان را به ویتنامی برای مسکو تبدیل کند.

استاد تاریخ دانشگاه تگزاس اظهار کرد: ایالات متحده بر این اساس دست به مداخله زد. در واکنش به آن، شوروی وارد عمل شد تا کمونیست‌ها در افغانستان را تقویت کند. این روند به جنگی در افغانستان انجامید که یک سر آن افراط گرایان مذهبی بودند که مورد پشتیبانی ایالات متحده قرار داشتند.

هورن تصریح کرد: در سال های بعد، این نیروها در افغانستان رشد کردند و از همانجا نیز برنامه‌ریزی حملات ۱۱ سپتامبر آغاز شد. بنابراین، بر خلاف روایتی که مرتب گفته می شود، مداخله و جنگ افغانستان از اکتبر سال ۲۰۰۱ آغاز نشد بلکه ریشه‌های آن خیلی عمیق‌تر است.

شکست گفت‌وگوها با طالبان

وی در پاسخ به اینکه چشم انداز خروج از افغانستان را برای آمریکا چه می بیند، گفت: در آینده نزدیک خارج شدن نیروهای آمریکایی از افغانستان رخ نخواهد داد. این جنگ می‌تواند برای آمریکا بسیار طولانی‌تر شود. با گذشت ۷۰ سال از جنگ دوم جهانی، ما هنوز در اروپا نیرو و پایگاه‌های نظامی داریم.

استاد تاریخ دانشگاه هیوستون با اشاره به ناکامی گفت‌وگوهای کاخ سفید و طالبان اظهار کرد: رویکرد ترامپ در گفت‌وگو با طالبان از همان آغاز سوال برانگیز بود زیرا در زمان مذاکرات، طالبان دست به حملات و بمب گذاری زده بود.

هورن خاطرنشان کرد: ترامپ می‌خواست با سران طالبان عکس بگیرد و در داخل از آن به عنوان برگ برنده بهره‌برداری کند.

وی با بیان اینکه از داخل دولت ترامپ با این مذاکرات مخالفت شدیدی وجود داشت، اظهار کرد: از جمله "لیز چنی" نماینده وایومینگ و دختر "دیک چنی" معاون جورج بوش پسر با برگزاری این دیدار در منطقه کمپ دیوید مخالفت شدیدی کرده بود.

استاد دانشگاه هیوستون تگزاس یادآور شد: لیز چنی گفته بود که در همین منطقه بود که پدرش طرح حمله به افغانستان را ریخت. پهن کردن فرش قرمز برای طالبان در همان منطقه، بازگشت پیروزمندانه آنها به میدان است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته اعلام کرد که طرح مذاکره با طالبان بنا به پیشنهاد خود او بوده است و لغو این مذاکرات هم تصمیم شخص او بوده است.
وی دلیل برنامه ریزی برای برگزاری این دیدار در کمپ دیوید هم گفت که در این محل، دیدارها و تصمیم های مهم بین المللی گرفته شده است و به همین دلیل خواستم این مذاکرات مهم در اینجا انجام شود.

با این حال ترامپ به شکست در این باره اعتراف کرد و گفت از نظر او مذاکرات با طالبان مرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =