۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۶
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83470886
۰ نفر

برچسب‌ها

سفیر ایران: خواهان افزایش تبادلات تجاری با هند هستیم

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو گفت: هند دوست و همسایه خوب ایران است و ما امیدواریم که تبادلات تجاری دو کشور از طریق دو بانک «یوکو» و «آی دی بی» ادامه داشته باشد.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه هندی پرینت، علی چگینی روز گذشته در نشستی با حضور خبرنگاران حوزه  امور خارجه انجمن هند (IAFAC) گفت: تهران امیدوار است هند به خرید نفت از ایران ادامه دهد.

چگینی با اشاره به افزایش خرید محصولات کشاورزی هند از جمله سویا و برنج باسماتی توسط ایران و تاکید بر ضرورت دوجانبه بودن همکاری های تجاری میان دو کشور افزود: هند دوست و همسایه خوب و صمیمی ایران است و دو کشور دارای روابط دیرینه هستند و ما امیدوار هستیم که هند خرید نفت از ایران را از سر بگیرد. 

سفیر ایران در هند تاکید کرد: هند درک می کند که تحریم های یک جانبه توسط آمریکا اعمال شده و سازمان ملل هیچ نقشی در اجرای این تحریم ها ندارد.  

چگینی با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا گفت: تجارت هند و ایران در سال 2019 تقریباً به 13 میلیارد دلار رسید اما سرعت روند تبادلات تجاری کاهش پیدا کرد زیرا هند واردات نفت خود را به دلیل تهدید تحریم های دولت دونالد ترامپ به صفر رساند.

براساس گزارش این رسانه هندی، سفیر ایران همچنین در سخنان خود خطاب به هند اعلام کرد که اگر دهلی نو روابط تجاری عادی خود را از سر نگیرد، ممکن است ایران به دنبال بازارهای دیگر باشد تا کالاهایی مانند سویا و برنج را به دست آورد.
منابع خبری روزنامه پرینت هند اعلام کردند که انتظار می رود در ماه جاری یک هئیت از نمایندگان هند به ریاست «ویجای گوخال» وزیر خارجه دهلی نو به تهران سفر کند تا در مورد کلیه موضوعات با اهمیت دو جانبه بین دهلی نو و تهران گفت و گو کنند. از سرگیری تجارت نفت مهم ترین برنامه ایران است.
آمریکا اردیبهشت ‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران را از سر گرفت. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبرو شد و سایر کشورهای امضاکننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =