۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۰
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83470874
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آمریکا حملات علیه طالبان را افزایش می دهد

تهران- ایرنا- فرماندهی مرکزی آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد ارتش این کشور عملیات نظامی خود در افغانستان برای سرکوب طالبان را افزایش خواهد داد.

به گزارش سی ان ان، به دنبال لغو مذاکرات صلح توسط دونالد ترامپ، ژنرال «کنت مکنزی» رئیس فرماندهی مرکزی ایالت متحده گفت: طالبان با انجام حملات گسترده، از جمله مواردی که هفته گذشته یک سرباز آمریکایی را به قتل رساند، باعث تحت فشار گذاشتن مذاکرات صلح در افغانستان شد.  

مکنزی که هم اکنون به کابل سفر کرده بدون اشاره به بیانیه طالبان افزود: نیروهای حضور یافته آمریکا در افغانستان بسیار بی دفاع هستند.

ژنرال مکنزی همچنین با حضور در پایگاه هوایی بگرام در شمال افغانستان گفت: ما دیگر به نیروهای طالبان اجازه نخواهیم داد تا به آزادانه به حملات خود ادامه دهند.

آمریکا و نیروهای ناتو که در سال ۲۰۰۱ به بهانه برقراری امنیت و شکست گروه های تروریستی از جمله طالبان به افغانستان لشکر کشی کردند هم اکنون بعد از ۱۸ سال نه تنها در برقراری امنیت در افغانستان با شکست همراه بوده اند بلکه نتیجه حضور طولانی مدت نیروهای آنان کشته شدن بیشتر غیرنظامیان افغان بوده است.

به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای لغو مذاکرات صلح افغانستان، طالبان روز یکشنبه اعلام کرد: توقف گفت‌ وگوهای صلح از سوی رئیس جمهوری آمریکا، بیانگر تزلزل واشنگتن در تعامل سیاسی است.

طالبان در بیانیه ای عنوان کرد: اکنون که رییس‌ جمهوری آمریکا روند مذاکرات با امارت اسلامی (طالبان) را متوقف اعلام کرده است، زیان آن بیش از هر کسی به خود این کشور می‌رسد.

بر اساس بیانیه طالبان، آمریکا با لغو مذاکرات صلح، سیاست های خود را برای جهانیان روشن ساخت. بدون شک با این اقدام، تلفات جانی و مالی واشنگتن در افغانستان بیشتر و نقش این کشور در تعامل سیاسی متزلزل خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه با افشای نشست محرمانه‌ای که قرار بود با رهبران طالبان در کمپ‌دیوید داشته باشد، اعلام کرد که این نشست را لغو و مذاکرات صلح را متوقف کرده است.

ترامپ در پیامی توئیتری نوشت: به دلیل آنکه طالبان به خیال افزایش توان چانه‌زنی خود یک عملیات تروریستی را که به کشته شدن یک سرباز آمریکایی و ۱۱ تن دیگر منجر شد بر عهده گرفته‌اند، این نشست را لغو کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =