نگاهی به آیین های عاشورای حسینی در چهارمحال و بختیاری

شهرکرد- ایرنا- مردم چهارمحال و بختیاری در روز عاشورای محرم که روز شهادت سید و سالار شهیدان است ، آیین های عزاداری را به اوج خود می رسانند.

به گزارش ایرنا، در این روز در مرکز چهارمحال و بختیاری دسته های سینه‌زنی و زنجیرزنی در شهر به راه می افتد و در این روز تمامی هیاتها دسته‌های عزاداری به راه می افتد و این دسته‌ها در اطراف امامزادگان حلیمه و حکمیه خاتون شهرکرد و چهارراه بازار حرکت می کنند.

در شهرستان بن آیین‌های عزاداری همزمان با اذان صبح روز عاشورا برگزار میشود و برخی از هیات‌ها به رسم یک سنت علمهای چوبی و پارچه‌ای را دورن آب تالاب می‌زنند. 

 پخت حلیم نذری که از سحرگاهان روز عاشورای حسینی در برخی از نقاط چهارمحال و بختیاری می شود پس از اقامه نماز صبح در بین عزاداران و دسته های عزاداری توزیع شد که این نذری در شهرستان بن قدمتی ۴۰۰ساله دارد.
آیین سنتی چک چکو (چاق چاقو) در سحرگاه روز عاشورای حسینی در برخی از نقاط ترک نشین چهارمحال و بختیاری با حضور دسته های عزاداری اجرایی می‌شود که در این آیین به یاد رزم شهدای نینوا صدای کوبش سنگ ها و چوب ها همراه با طبل و سنج در این نقاط شنیده شد. 
در برخی از نقاط نیز مردم در سحرگاهان روز عاشورا با حضور در گلزار شهدا و آرامستان ها یاد و خاطره درگذشتگان را گرامی میدارند.
فرو بردن علم در قدمگاه گرداب بن، مراسم آقا سلام از ویژگی های عزاداری روز عاشورا در شهرستان بن است و مراسم خیمه سوزان و تعزیه حضرت قاسم (ع) در شهر طاقانک و آیین چاق چاقو در شهر سامان برگزار می شود.

آیین‌های عزاداری عاشورای حسینی در سایر چهارمحال و بختیاری مانند مرکز استان برگزار می شود و دسته های عزاداری در این روز در سطح شهرها و روستاها به حرکت در میآیند. 

به گزارش ایرنا، آیینهای عزاداری  امام حسین(ع) در چهارمحال و بختیاری از سوی یک هزار و ۷۰۰ هیات و ۱۱۴ گروه تعزیه برگزار می شود.

۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =