وزیران خارجه روسیه و عربستان تلفنی درباره اوضاع در خلیج فارس گفت وگو کردند

مسکو – ایرنا – وزیران خارجه روسیه و عربستان سعودی در گفت وگویی تلفنی درخصوص مسائل کلیدی دستور کار منطقه‌ای ازجمله اوضاع منطقه خلیج فارس، بحران یمن و مساله سوریه گفت وگو کردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت امور خارجه روسیه، این تماس به ابتکار طرف عربستانی صورت گرفت و سرگئی لاوروف و «ابراهیم العساف» به تبادل نظر در خصوص طرح امنیت گروهی روسیه در خلیج فارس پرداختند.

در طرح امنیت گروهی خلیج فارس گفته شده است: تأمین امنیت در خلیج فارس یکی از مهمترین مسائل حال حاضر جهان است و تحولات نظامی و سیاسی سال‌های گذشته در خاورمیانه و شمال آفریقا، باعث رشد سریع تهدیدهای تروریستی در این بخش از جهان که ذخایر زیادی از منابع هیدروکربنی در آن وجود دارد، شده است و عواقب فاجعه باری برای اقتصاد جهانی و به ویژه امنیت انرژی به همراه دارد.
روس‌ها در طرح خود آورده‌اند: «در شرایط کنونی، اقدامات پی در پی و مؤثر در سطح بین المللی و منطقه‌ای به منظور بهبود و توسعه وضع موجود در خلیج فارس برای غلبه بر بحران طولانی مدت و تبدیل این منطقه به مکانی امن و صلح آمیز برای همسایگی خوب و توسعه پایدار ضروری است».
به عقیده روس‌ها، ایده ایجاد یک سیستم امنیتی در منطقه خلیج فارس می‌تواند نقش کلیدی در تحکیم فعالیت‌های سیاسی و دیپلماتیک در منطقه ایفا کند.
وزیران خارجه روسیه و عربستان سعودی در ادامه مذاکره تلفنی درخصوص موضوعات همکاریهای دوجانبه با محوریت سفر آتی ولادیمیر پوتین به ریاض که قرار است در ماه اکتبر برگزار شود، گفت و گو و تبادل نظر کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =