۱۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۱
کد خبرنگار: 2211
کد خبر: 83470726
۰ نفر

برچسب‌ها

شور عاشورائیان در گچساران و باشت به اوج رسید

گچساران- ایرنا - شورعاشورایی عاشقان ثارالله در شهرستان های گچساران و باشت در روز سه شنبه دهم محرم همزمان با عاشورای حسینی به اوج خود رسیده است.

به گزارش ایرنا، حرکت دسته های عزاداری ارادتمندان به اباعبدالله حسین (ع) این شهرستان ها در نخستین ساعت های بامداد امروز سه شنبه از خیابان های مختلف به سوی گلزارهای شهدای شهرهای دوگنبدان و باشت آغاز شد و هم اکنون هیات های سینه زنی، زنجیرزنی و دمام زنی در اجتماعی عظیم در گلزار شهدای شهر دوگنبدان و باشت در حال سوگواری هستند.

با وجود گرمای بسیار هوا اما هزاران نفر از شهروندان در زیر آفتاب سوزان در حال عزاداری هستند.

حضور افرادی با پاهای برهنه و زنانی که گهواره های حضرت علی اصغر(ع) را بر شانه های خود حمل می کنند از جلوه های ویژه این مراسم است.

شهروندان با راه اندازی ده ها ایستگاه صلواتی آب و شربت در مسیرهای منتهی به گلزارهای شهدا از عزاداران پذیرایی می کنند.

سوگواری های محرم در شهرستان گچساران به دلیل سکونت اقوام مختلف ایرانی متنوع تر از سایر نقاط کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود.

آئین گل‌مالی در روز عاشورا که در استان‌های غربی ایران به ویژه لرستان، کرمانشاه و ایلام  مرسوم است یکی از این آئین هاست.

عزاداران در این آئین خاک نرم را با گلاب مخلوط می کنند و خود را گل مالی و سپس به سر و سینه می زنند.

دمام زنی که یکی از سنت های عزاداری استان های جنوبی کشور است یکی دیگر از این آئین هایی است که از سوی غیربومی ها  از زمان جنگ تحمیلی به دلیل حضور جنگ زدگان خوزستانی در گچساران مرسوم شده است.

دمام زنی به حرکات منظم دست ها و به صدا درآوردن نوای طبل ها و طنین صدای سنج گفته می شود که به زیبایی در آئین های عزاداری اجرا می شود.

دربرخی از مناطق جنوبی ایران نوحه خوانی، نوازندگی سنج و دمام در ماه محرم و صفر اوج حزن و اندوه عاشقان حضرت ابا عبدالله حسین (ع) در استقبال از ماه محرم را روایت می کند.

هیات های عزاداری ماه محرم در گچساران با گویش های لری،ترکی، اصفهانی، آبادانی،بختیاری و بندری جلوه ای از همفکری هموطنان در ارادت به پیشوای سوم شیعیان است.

بیش از ۲۰۰هیات مذهبی فعال سوگواری های ماه محرم را در شهرستان های گچساران و باشت انجام می دهند.

شهرستان های گچساران و باشت با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب  کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند.

۸۱۴۳/۶۱۱۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =