۱۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۱
کد خبرنگار: 1384
کد خبر: 83470642
۰ نفر

برچسب‌ها

حسینیه سیاهبند بومهن با سفره‌ ساده میزبان عزاداران حسینی است

تهران-ایرنا- عضو هیات امنای حسینیه قدیم سیاهبند گفت: در این مکان تاریخی با قدمتی ۲۵۰ ساله هر سال در دهه اول محرم با سفره اطعام ساده، پذیرای جمعیتی بیش از ۸۰۰ نفر از عزاداران حسینی است.

حمید زاهدی عصر دوشنبه مصادف با تاسوعای حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نان، سیب‌زمینی، تخم‌مرغ و چند برش گوجه فرنگی ساده ترین غذای این حسینیه برای پذیرایی از عزاداران سید الشهدا (ع) است.

وی افزود: در برخی از شب های دهه اول محرم، به همت و نذر اهالی سیاهبند قدیم عدس پلو، قیمه و یا قورمه سبزی در آشپزخانه مسجد طبخ و در سفره عشق به اباعبدالله الحسین(ع) در طبق اخلاص به میهمانان تعارف می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر بومهن افزود: مراسم تعزیه خوانی از سال‌های گذشته دردهه اول محرم هر روز عصر ساعت شش در این حسینیه نسل به نسل تا امروز برگزار شده است.

زاهدی گفت: کودکان دیروز و پدران امروز بازی در نقش طفلان مسلم را به فرزندان خود سپردند و در گوش کودکان خود نجوا کردند که به رسم امانت نقش خود را با جان و دل اجرا کنند تا روزی که پدر شدند روایتگری نقش عشق را در تعزیه را به فرزندان خود بسپارند و نسل‌های آینده ما از رشادت و شجاعت اباعبدالله (ع) و یاران با وفای نینوا با خبر سازند.

عضو هیات امنای حسینیه سیاهبند قدیم در ادامه اظهار داشت: حسینیه سیاهبند قدیم با هزینه ساکنین سیاهبند و اعضای هیات امنای حسینیه در سه مرحله بازسازی، بهسازی و مرمت شده است.

زاهدی با اشاره به شکل و شمایل فضای داخل حسینیه در زمان گذشته اظهار داشت: این مکان در زمان قدیم ۳ طاقنما داشت، یک طاقنما متعلق به محله طاهرآباد، یک طاقنما در اختیار محله شهرآباد و طاقنمای سوم متعلق به عزاداران سیاهبند بود.

وی افزود: درروزهای عاشورا و تاسوعا دسته‌های عزاداری از  طاهر آباد و شهر آباد به حسینیه می‌آمدند و در زیر طاقنماهای تعیین شده به سینه زنی و نوحه خوانی می پرداختند و در پایان مراسم هر یک از سیاهبندی‌ها تعدادی از عزاداران را به خانه خود می‌برد و از آنها در منزل خود پذیرایی می‌کرد.

عضو هیات امنای حسینیه سیاهبند با اشاره به سفره های ساده اطعام عزداران در این حسینه خاطر نشان کرد: الگوی اصلی ما ساده زیستی امامان و ائمه اطهار در زندگی هستند و با پیروی از این رفتار ائمه و معصومین سفره های اطعام ساده را با هدف گسترش ساده زیستی برای عزداران حسینی پهن می‌کنیم.

وی با اشاره به حضور پر شور جوانان در این حسینیه و مجلس گردانی آنها خاطر نشان کرد: جوانان هیاتگردان و پرچمدار هستند و در این حسینیه تاریخی بیشتر کارها را جوانان با عشق به سید الشهدا (ع) در کنار خادمان پیشکسوت انجام می‌دهند.

شهر بومهن با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در شهرستان پردیس و در شرق پایتخت قرار دارد.

تهرام/۹۴۴۱//۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =