آژانس بین المللی انرژی اتمی از آغاز نصب سانتریفیوژهای پیشرفته ایران خبر داد

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه به نقل از "آژانس بین المللی انرژی اتمی" گزارش داد: ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده است.

در بیانیه آژانس آمده است: "ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتر را آغاز کرده و به سوی تولید اورانیوم غنی شده پیش می رود."

سخنگوی آژانس افزود: "همه سانتریفیوژهای نصب شده آماده آزمایش با  UF6 شده بود، اما هیچ یک در تاریخ های هفتم و هشتم سپتامبر / 16 و 17  شهریور ماه/ با UF6  آزمایش نشدند".

اشاره آژانس به اورانیوم هگزافلوراید است که ماده اولیه سانتریفیوژهاست.

"آژانس بین المللی انرژی اتمی"  (IAEA) در بیانیه خود با اشاره به راستی آزمایی هفتم سپتامبر / 16 شهریور/، تائید کرده است که سانتریفیوژهایی به شرح ذیل یا نصب شده اند یا در حال نصب شدن هستند. بر اساس این بیانیه ستانتریفیوژهای یاد شده شامل  22 دستگاه سانتریفیوژ IR-4 ، یک دستگاه سانتریفیوژ IR-5، تعداد 30 دستگاه سانتریفیوژ  IR-6  و سه دستگاه  IR-6s" هستند.

آژانس با اشاره به اینکه این "سانتریفیوژها در تاسیسات" نطنز" نصب شده است" در بیانیه خود می افزاید: "‌ایران در نامه ای مورخ هشتم سپتامبر به آژانس اطلاع داده است که مجددا" لوله ها را در دو خط تحقیق و توسعه برای آبشار 164 دستگاه سانتریفیوژهای 164 IR-4 و آبشاری از سانتریفیوژهای 164 IR-2m  نصب خواهد کرد".

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین روز دوشنبه در همین باره گفت: ایران روز گذشته (١٧ شهریور) نیز به آژانس اطلاع داد که میله های سانتریفیوژها در دو خط تحقیق و توسعه را مجددا نصب خواهد کرد تا یک زنجیره ١۶۴ تایی سانتریفیوژ آی آر چهار و یک زنجیره ١۶۴ تایی آی آر دو ام در خود جای دهد.

شنبه گذشته ایران از برداشتن سومین گام کاهش تعهدات برجامی خود خبر داد.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران جزییات چهار اقدام ایران در کاهش تعهداتش از توافق هسته‌ای موسوم به برجام را در کنفرانسی خبری اعلام کرد و از آغاز گازدهی به آی‌آر۶ که براساس برجام، ایران می‌توانست تنها ۱۱ سال پس از برجام گازدهی به آن را انجام دهد، خبر داد.

وی اعلام کرد: "ایران گازدهی ماشین‌های آی‌آر۶ را به صورت زنجیره ۲۰ تایی از دیروز شروع کرده است و زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهد".

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، ایران در گام سوم کاهش تعهداتش چهار اقدام را در دستور کار خود قرار داده است که با بررسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آنان بر این موضوع صحه خواهند گذاشت.

وی اقدامات گام سوم ایران را در ارتباط با "بند ۳۹ و ماشین‌های سانتریفوژ" دانست و گفت: "سانتریفوژها همان طور که تحقیق و توسعه پیدا می‌کنند، به انباشت ذخایر ما کمک می‌کنند. این اقدام از دیروز انجام و امروز به آژانس اعلام شد و تولیدات تحقیقاتی ما به ذخایر کشور افزوده می‌شود."
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =