تجمع و عزاداری هیات‌های عزاداری در بلوار مصلای بجنورد

بجنورد- ایرنا- همزمان با روز تاسوعای حسینی عاشقان و دلسوختگان اباعبدالله الحسین (ع) در بجنورد، روز دوشنبه در قالب دسته‌های عزاداری و سینه‌زنی در محل مصلای امام خمینی (ره) مرکز استان خراسان شمالی گردآمده و به نوحه‌خوانی و سوگواری پرداختند.

به گزارش ایرنا مردم سوگوار و عزادار مرکز استان خراسان شمالی امروز زنجیر و سینه‌زنان از جای جای شهر حرکت کرده و خود خود را به مقابل مصلای امام خمینی رساندند تا در اجتماع عزاداران کربلای حسینی و مصایب خاندان پیامبر (ص) شرکت کنند.
با گردهمایی عزاداران حسینی در محل بلوار مصلا، اجتماع عظیمی شکل گرفت و مداحان اهل بیت (ع) نیز در جایگاه ویژه ای که در این مکان مهیا شده بود به نوحه خوانی پرداختند که این مراسم باشکوه پس از اذان ظهر، با اقامه نماز در محل مصلی به پایان رسید.

دسته روی هیات های عزاداری در روز تاسوعا و تجمع آنها در بلوار مصلای بجنورد و عزاداری یکپارچه، از ۲ سال پیش با ابتکار نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی انجام می شود و تا قبل از این، هیات ها شامگاه تاسوعا در قالب دسته روی و سینه و زنجیرزنی به سمت امامزاده عباس(ع) بجنورد حرکت کرده و هر یک به صورت جداجدا به سینه زنی و زنجیرزنی می پرداختند.

دسته روی هیاتهای عزاداری بجنورد و عزاداری مردم این شهر، امروز پس از نماز مغرب و عشا نیز ادامه خواهد داشت.

خراسان شمالی ۱۴۰۰ هیات مذهبی دارد که از این رقم ۸۰۰ هیات شناسنامهدار و فعال است که ۳۰۰ هیات مربوط به بجنورد است.

ب/۵۱۳۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =