تاسوعای حسینی؛ اشک ماتم بر مظلومیت سیدالشهدا (ع) در پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - در پاکستان، امروز (دوشنبه) مصادف با نهم ماه محرم و تاسوعای حسینی است. عاشقان امام حسین (ع) در این روز با راه اندازی دسته های عزاداری، سینه زنی و زنجیر زنی در خیابان های اصلی شهرهای بزرگ و کوچک، برای مصیبت های سالار شهیدان، اهل بیت و ۷۲ یار با وفایش در کربلا، سوگواری و اشک ماتم ریختند.

شبکه‌های خبری پاکستان نیز که از آغاز دهه ماه محرم، به احترام این‌ ایام مقدس، کمتر اقدام به پخش برنامه های شاد می کنند، در ایام تاسوعا و عاشورا با قطع بخش عمده برنامه های عادی به پوشش مراسم ها و دسته جات بزرگ عزاداری حسین(ع) در شهرهای مختلف این کشور از جمله اسلام آباد و راولپندی می پردازند.

رسانه‌های تصویری پاکستان همزمان با تاسوعای حسینی و برگزاری مراسم های پرشور عزاداری سینه زنی و زنجیر زنی در شهرهای اسلام آباد، راولپندی، لاهور، پیشاور، اسکردو، گلگیت، کراچی، کویته، حیدرآباد، مظفرآباد، جهنگ، میانوالی، لارکانا، فیصل آباد، سرگودها، چکوال و کشمیر و ...، بیشترین برنامه های خود را به پخش مستقیم و یا تصاویر ضبط شده این مراسم ها اختصاص داده اند.  

پاکستان نیز همچون ایران اسلامی، در روزهای تاسوعا و عاشورا، تعطیل رسمی است و اگرچه حضور در مراسم های سوگواری امام حسین (ع) ویژه مسلمانان اهل تشیع این کشور است، اما عشق به اباعبدالله (ع) و خاندان مطهرش حد و مرزی نمی شناسد. عاشقان او نه تنها در میان جماعت اهل سنت، که در میان پیروان ادیان مختلف فراوانند و کم نیستند غیرمسلمانانی که همه ساله در ایام محرم، بر مظلومت امام حسین(ع) و یارانش اشک ماتم می ریزند.  
بسیاری از مسلمانان اهل سنت نیز به خاطر عشق و ارادت خود به امام حسین(ع) احترام زیادی برای ماه محرم قائل هستند و ضمن همکاری برای تامین امنیت و آسایش عزاداران امام حسین(ع) در این کشور و ارایه خدمات گوناگون به آنان، به احترام این ماه و همچنین ماه صفر، معمولا مراسم جشن و عروسی در این دو ماه برگزار نمی کنند.  


شیعیان پاکستان از شب اول ماه محرم در مساجد، حسینیه‌ها و مراکز اسلامی در سراسر این کشور مجالس عزاداری برای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را آغاز کرده اند و در این ایام، هر روز و هر شب به نوحه خوانی، سینه زنی و زنجیرزنی می پردازند.  
عاشقان سیدالشهدا (ع) در پاکستان با سیاه پوش کردن مراکز محل تجمع شیعیان در ماتم جانکاه شهادت امام حسین (ع)، خود را برای عزاداری تا شام غریبان حسینی و شب های سوم، هفتم و اربعین شهادت حسین (ع) آماده کرده اند.  

ایرانیان مقیم اسلام آباد و دیگر شهرهای پاکستان نیز با آغاز ماه محرم با برپایی مجالس عزا در غم جانسوز شهادت سومین امام شیعیان حضرت سید الشهدا (ع) همراه با میلیون ها نفر از هموطنان در میهن اسلامی، این ایام غم بار را به سوگ نشسته اند.  

مراسم عزاداری، نوحه خوانی و سینه زنی، روضه و زیارت عاشورا در مسجد مجتمع مسکونی کارکنان سفارت ایران در اسلام آباد پایتخت پاکستان با حضور پرشور خانواده های ایرانی برگزار می شود.

**تمهیدات امنیتی در سراسر پاکستان

همزمان با برگزاری آیین‌های مذهبی شیعیان در روز نهم محرم، به دلیل تهدیدات احتمالی اقدامات تروریستی خدمات تلفن ھمراه علاوه بر اسلام‌آباد در شهرهای راولپندی، لاهور، کراچی، کویته و پیشاور به طور موقت قطع شد و قرار است این طرح فردا مصادف با عاشورای حسینی نیز اجرا شود.

برخی از شهرهای پاکستان در سال‌های اخیر شاهد حملات و اقدامات تروریستی گروه های افراطی بود به طوری که تعدادی از مردم بی گناه قربانی این حوادث شدند.

در اسلام آباد پایتخت پاکستان بیش از ۱۲ هزار نفر از نیروهای پلیس، ضدشورش و ارتش برای برقراری امنیت و فضای آرامش در مناطق مختلف این شهر مستقر شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha