۱۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۷:۲۰
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83470230
۰ نفر

برچسب‌ها

"روز حسین" در منهتن؛ منادی هیهات منا الذله

نیویورک- ایرنا- عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در "روز حسین" دسته‌های عزاداری را در یکی از خیابان‌های اصلی منهتن به راه می اندازند تا به جهان اعلام کنند پیرو امامی هستند که پیام جاودانه‌اش "هیهات من الذله" است.

باز این چه شورش است که در خلق عالم است؛ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

گر خوانمش قیامت دنیا بعید نیست؛ این رستخیز عام که نامش محرم است

نزدیکترین یکشنبه به عاشورای حسینی، فراخوانی برای شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است تا در خیابان "پارک" منهتن گردهم آیند و با اقتدا به سید شهیدان عالم، نماز ظهر و عصر را اقامه کنند.

اتباع سه کشور جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و هند و هر کشور دیگری که حب حسین(ع) در وجودشان تابیده است، با پوشیدن جامه سیاه، هر گرایش و قومیتی را کنار گذاشته و با کلمه واحد "حسین" گرد هم می آیند.

علی حاجیلاری که خود را به خیل عزاداران حسینی رسانده است، می گوید: " بر دینِ نبی دوباره جان داد حسین؛ رونق به حیاتِ عاشقان داد حسین".

دسته های عزاداری شکل گرفت، نمادهای عاشورایی همچون علم‌ها برافراشته شد و پرچم منقش به نام زیبای حسین(ع) و قمر بنی هاشم هم به اهتزار درآمد.

رهگذران خارجی که شاید برای آنها این آئین تازگی داشت، با شاخه گل رز قرمز و بروشورهای آماده شده خوشامد گفته می شدند و می شنیدند که ماجرای کربلا چه بوده است.

می شنیدند که مقاومت در برابر ظالم به عظمت تاریخ است که پررنگ ترین آن در کربلا رخ داد. می شنیدند که چگونه اصلی ترین نیاز انسانی یعنی آب، تحت تحریم قرار گرفت و وحشیانه ترین جنایت تاریخ چگونه رقم خورد.

شاید بتوان گفت تروریسم در ابعاد مختلف آن در حادثه کربلا علیه خاندان عصمت و طهارت به کار گرفته شد به ویژه آنگاه که آب بر خیمه گاه قطع شد و اجازه ندادند که از شیرخوار کربلا تا شبیه ترین انسان به پیامبر اکرم(ص) از آن بهره‌مند شوند.

از آب هم مضایقه کردند کوفیان؛ خوش داشتند حرمت مهمان کربلا

بودند دیو و دد همه سیراب و می مکید؛ خاتم ز قحط آب سلیمان کربلا

زان تشنگان هنوز به عیوق می رسد؛ فریاد العطش ز بیابان کربلا

عزاداران حسینی در منهتن بار دیگر اعلام کردند که نام "حسین" سپری است که به واسطه آن دین خدا بقا یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =