۱۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۶
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83470024
۰ نفر

برچسب‌ها

حریت: ایران و ترکیه در مورد سوریه تلفنی گفت‌ وگو کردند

تهران- ایرنا- روزنامه حریت روز یکشنبه نوشت: وزیر امور خارجه ترکیه با همتای ایرانی خود در مورد کمیته تدوین قانون اساسی سوریه، تلفنی گفت‌ وگو کرد.

این روزنامه به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت: «مولود چاووش‌اوغلو» و "محمدجواد ظریف" در این گفت‌ وگوی تلفنی در مورد نشست آستانه نیز تبادل نظر کردند.  

روند صلح نشست آستانه با هدف پایان دادن به مناقشه سوریه، در ژانویه سال ۲۰۱۷ توسط روسیه، ایران و ترکیه آغاز شد.

یکی از مفاد توافقی که در روند نشست آستانه به دست آمد، تشکیل یک کمیته برای تدوین قانون اساسی جدید سوریه است. گفته می‌شود فهرست شرکت‌کنندگان در این کمیته تقریباً نهایی شده است.

«گیر پدرسون» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز ماه گذشته اعلام کرد؛ کمیته تدوین قانون اساسی این کشور ممکن است تا پایان ماه سپتامبر (۸ مهر) تشکیل شود.

وی با بیان اینکه مذاکره درباره اسامی اعضای کمیته مذکور رو به اتمام است، گفت: سازمان ملل ممکن است پیش از آغاز اجلاس مجمع عمومی در ۲۴ سپتامبر (۲مهر) توافق تشکیل کمیته مذکور را اعلام کند.

موضوع تشکیل این کمیته در کنگره گفت‌ وگوی ملی سوریه با مشارکت نمایندگان دولت بشار اسد و مخالفان وی در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸  مورد توافق قرار گرفت. بر این اساس کمیته ۱۵۰ نفره برای ایجاد تغییرات در قانون اساسی فعلی سوریه تعیین خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =