اختلافات ترکیه و آمریکا درباره سوریه
عکش آرشیوی

تهران- ایرنا- "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه عصر یکشنبه گفت: در هر مرحله از مذاکرات در مورد ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، میان آنکارا و واشنگتن اختلاف نظر وجود دارد.

 به گزارش خبرگزاری "آناتولی"، اردوغان گفت: نمی توان با پرواز چند بالگرد و گشت‌زنی محدود یا انتشار تنها چند صد سرباز در شمال سوریه به صورت صوری، منطقه امن در این منطقه ایجاد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه اضافه کرد: باید تمام منطقه (شمال سوریه) اعم از شهرها و روستاها امن باشد تا زمینه سکونت یک میلیون نفر در آن جا فراهم شود.

اردوغان با متهم کردن آمریکا به حمایت از گروه های کرد مخالف دولت آنکارا گفت: به نظر می رسد، واشنگتن تلاش می کند، یک منطقه امن در شمال سوریه در راستای منافع تروریست ها و نه ترکیه ایجاد کند.

این سخنان درحالی مطرح می شود که نخستین گشت‌زنی زمینی مشترک نیروهای مسلح ترکیه و آمریکا در شرق رودخانه فرات واقع در شمال سوریه روز یکشنبه آغاز شد.

پیشتر "خلوصی آکار" وزیر دفاع ترکیه درباره ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه اعلام کرده بود که گشت‌زنی مشترک نیروهای این کشور و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه از امروز (یکشنبه) آغاز می‌شود.

به گزارش روزنامه «دیلی صباح» چاپ آنکارا، وی با بیان اینکه ترکیه و آمریکا اجماع کلی در مورد گشت‌زنی مشترک در شمال شرق سوریه دارند، اظهار کرد: ما انتظار داریم فعالیت‌هایی که در این زمینه تعیین شده، با نظم مشخصی ادامه پیدا کند.

ترکیه و مقام‌های نظامی آمریکایی هفتم اوت ۲۰۱۹ (۱۶ مرداد) توافق کردند تا منطقه ای امن در شمال شرق سوریه ایجاد کنند. دو طرف همچنین در مورد ایجاد یک مرکز رشته عملیات‌ مشترک توافق کردند.  

دولت آنکارا همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کُردهای موسوم به «ی.پ.گ» شده است.

تحرکات آنکارا و واشنگتن پس از آن صورت می گیرد که ارتش ترکیه در دو عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷) با همکاری برخی گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرده است.

دولت دمشق با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال آن کشور، بارها خواستار خروج نیروهای ترک از خاک سوریه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =