آیین «حسن،حسین(ع)» میراثی ماندگار در میامی

شاهرود - ایرنا - آیین عزاداری «حسن، حسین(ع)» با بیش از ۲۰۰ سال قدمت از سنت‌هایی است که هر ساله در شب تاسوعا و عاشورا باشکوه خاصی در حسینیه اعظم میامی برگزار می‌شود.

هیات های مذهبی و سینه زن ها بویژه جوانان و نوجوانان بعد از برگزاری سوگواری در مسجدها و تکیه های محل خود برای برگزاری آیین "حسن ،حسین" (ع) به سوی حسینه اعظم حرکت می کنند ، هیات های مختلف پس از حضور با شور خاصی به دور هم حلقه می زنند. 
بیشتر افرادی که وارد این حلقه می شوند جوانان و نوجوانان هستند ، با دست چپ کمر نفر کناری را گرفته و با دست راست سینه می زنند، یک نفر هم در وسط حلقه ، هماهنگ با سینه زن ها بطور متناوب با گام اول می گوید'حسن' سینه زن ها با گام دوم جواب می دهند 'حسین'.(ع) 
در ادامه ، کلمات گام اول تغییر می کنند و نام های مظلوم ، تشنه ، بی یار گفته می شود و هر کدام چند بار تکرار می شود که در جواب هر کدام از این کلمات ، جمعیت سینه زن جواب می دهند: 'حسین'
 حلقه های آیین حسن ، حسین (ع) به تعداد افراد شرکت کننده بستگی دارد ، گاهی بیش از ۱۰ حلقه تشکیل می شود  که با تشکیل این حلقه ها ارادت خود را به خاندان اهل‌بیت (ع) نشان می دهند.
بعد از آن که افراد تشکیل دهنده حلقه، چهار یا پنج دور چرخیدند ، یک نفر با صدای بلند چند بیت از شعر معروف محتشم کاشانی " باز این چه شورش است که در خلق عالم است " را می خواند ودر آخر هر مصرع سینه زن ها فریاد می کشند: یاحسین ، و در این حالت دست خود را بالا می برند . 
دور زدن حلقه یکی دو بار دیگر تکرار می شود و این آیین در نهایت با فریادهای یاحسین(ع) به پایان می رسد. 
دروسط حلقه این مراسم خادمان حسینیه با لباس های  مخصوص که اغلب سبز رنگ است  حضور می یابند و به این سنت مذهبی  زیبایی و شکوه  خاصی می دهند. 
آئین حسن ،حسین مردم میامی شهرت کشوری دارد به طوری که علاقمندان زیادی در این شب و روزها  ، از جای جای کشور خود را به این شهر می رسانند تا شاهد اجرای این آیین زیبا باشند. 
"حسن ، حسین" در گذشته به این صورت نبوده است و بیشتر بزرگان و ریش سفیدان شهر می توانستند دراین مراسم شرکت کنند.
در وسط حلقه دو نفر از بزرگان به عنوان میاندار انتخاب می شدند و با فریاد "حسن حسین" سینه زن ها را هدایت می کردند.

در شهرمیامی هفت هیات مذهبی  فعالیتهای دینی و مذهبی را برگزار می کنند .
مراسم ویژه روز علمدار ، پخت آش شله قروت ، نخل گردانی و علم برداری از دیگر آئین های کهن میامی است .
شهرستان میامی با جمعیت بیش از ۴۰ هزارتن با ۲ بخش مرکزی وکالپوش در شرق استان سمنان واقع است .

۷۳۵۷/۶۱۶۷

اخبار مرتبط