مخاطب برایمان بسیار مهم‌تر از پُرکردن آنتن است

تهران- ایرنا- مجری برنامه سینما آی ‌فیلم، گفت: «سینما آی فیلم» فقط روی آنتن نمی‌رود که برنامه‌ای پخش شده باشد؛ بلکه همه عوامل آن دغدغه‌مند هستند تا محتوای مناسب و جذابی به مخاطب ارائه شود.

برنامه «سینما آی ‌فیلم» به سینمای ایران و رویدادهای سینمایی کشورمان می‌پردازد و فیلم‌های در حال اکران در سینما و موضوعاتی مثل میزان فروش هفتگی و روزانه‌ فیلم ‌ها را بررسی می‌کند.

این برنامه روتین هفتگی که نزدیک به چهار سال است از طریق آنتن شبکه آی فیلم پخش می ‌شود، در هر قسمت یکی از فیلم‌های در حال اکران را معرفی می‌کند و از سه کانال فارسی، انگلیسی و عربی شبکه آی‌ فیلم پخش می شود.

اجرای این برنامه را حسام فروتن بر عهده دارد. او که خود نیز دستی بر آتش سینما دارد و تحصیل‌کرده این رشته است، موارد طرح شده در این برنامه را به دغدغه‌ها و علاقه‌مندی‌های خود نزدیک می‌داند و تاکید می‌کند که «سینما آی فیلم» روی آنتن می‌رود تا به نوعی به سینمای ایران کمک کرده باشد.

در ادامه، گفت‌وگو با این مجری جوان درباره کیفیت اجرا در این برنامه و به بهانه ۱۸ شهریور، نهمین سالگرد تاسیس شبکه آی فیلم را در ادامه می‌خوانید.

آقای فروتن کار اجرا را از کجا آغاز کردید تا به شبکه آی فیلم رسیدید؟

به شکل رسمی ۱۲ سال است که کار اجرا می‌ کنم. اجرا، بدون هیچ اغراقی از کودکی همراه من بوده و عشق به این کار مسبوق به سابقه است. در سال ۱۳۸۶ در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه برای اولین مرتبه و به شکل رسمی بر روی استیج رفتم تا رسیدم به برنامه «سینما آی فیلم».

اجرای برنامه «سینما آی فیلم» چه جذابیت‌ها و چالش‌هایی برایتان داشت که پذیرفتید برعهده‌اش بگیرید؟

من درسِ سینما را خوانده‌ام و البته مدیریت بازرگانی. شاید اجرای یک برنامه اقتصادی هم برایم جذاب باشد اما قطعاً یک برنامه سینمایی مانند «سینما آی فیلم» جذابیت بیشتری خواهد داشت. اجرای این برنامه مرتبط با علایقم است. وقتی با تهیه کننده و کارگردان برنامه هم صحبت کردم متوجه شدم که چقدر دغدغه دارند تا «سینما آی فیلم» به شکل مطلوبی روی آنتن برود. مدیران شبکه هم البته اصرار داشتند که یک برنامه جذاب و دیدنی پخش شود. تست مجری گری دادم و پذیرفته شدم.

اجرای برنامه‌ای مانند «سینما آی فیلم» چقدر با تجربه‌های قبلی‌تان در زمینه مجری‌گری متفاوت است؟

با احترام به همکاران دیگرم، دوست دارم این را صادقانه بگویم که «سینما آی فیلم» فقط روی آنتن نمی‌رود که برنامه‌ای پخش شده باشد؛ بلکه همه عوامل آن دغدغه‌مند هستند تا محتوای مناسب و جذابی به مخاطب ارائه شود. همچنین برنامه نگاه شخصی نداشته باشد و برای همه موارد مطرح در آن، سند و مدرکی داشته باشیم. دوست داشتیم یک برنامه حرفه‌ای و آبرومند و دیدنی را روی آنتن ببریم که نه ‌تنها نظر بیننده را به لحاظ حرفه‌ای جلب کند که از منظر بصری و مواردی همچون قاب‌بندی نیز با جذابیت‌هایی همراه باشد. به جرأت می‌گویم که حتی برای یک پلاتو چند ثانیه‌ای هم ساعت‌‎ها همفکری شده است. همه این وسواس‌ها و سخت گیری‌ها به خاطر احترام به مخاطبان است. قرار نبود خودمان را نشان دهیم، بلکه می‌خواستیم برنامه برای مخاطبان باشد و آن‌ها را تشویق کند تا آثار سینمایی ایران را به تماشا بنشینند.

برنامه «سینما آی فیلم» در سری‌های قبلی خود با مجری دیگری روی آنتن می‌رفت، چقدر تلاش دارید تا اجرایی متفاوت از همکاران سابق‌تان را ارائه دهید؟

من فکر می‌کنم برگ برنده هر انسان و طبیعتا مجری ‌ای این است که خودش باشد. شک ندارم که همکاران قبلی هم کارشان را به خوبی انجام داده‌اند، با این حال تلاش داشته‌ام تا در جزئیات اجرا تغییرات و تحولاتی را ایجاد کنم. به هر حال اگر اعتماد رسانه و مخاطب برای یک مجری اهمیت داشته باشد قطعاً برای اجرا به سراغ مطالعه می‌رود و پرقدرت جلوی دوربین ظاهر می‌شود. این که یک مجری علاوه بر داشتن رابطه صمیمانه با مخاطب بتواند حرمت او را حفظ کند به دانش و توانایی‌هایش بازمی‌گردد. مخاطب در کار رسانه‌ای باید در اولویت باشد. مجری باید با مخاطبان خود رو راست بوده و اگر صداقت در کار باشد، شک نکنید که مخاطب درمی‌یابد و شما را می‌پذیرد.

تا به امروز با چه بازخوردها و واکنش هایی از سوی مخاطبان خود مواجه شده اید؟

با وجودی که پخش این سری برنامه با اجرای من، به تازگی آغاز شده اما در کوچه و خیابان و فضای مجازی، واکنش‌های خوبی از سوی مردم و حتی کارشناسان می‌بینم. در هر حال این برنامه قرار است با مساعدت شبکه آی فیلم و همراهی مدیرانش به سینمای ایران کمک کند و خود مخاطبان هم قطعا متوجه این موضوع هستند. اصولاً برنامه‌ای مانند «سینما آی فیلم» دقیقاً به کار شبکه آی فیلم که کار اصلی‌اش نمایش فیلم و سریال‌های ایرانی است می‌آید. در مجموع، بازخوردهای خوبی گرفتیم؛ هر چند با انتقاداتی هم مواجه بودیم که از آنها استقبال می‌کنیم.

مورد جالبی از این بازخوردها در ذهن تان مانده است که بازگو کنید؟

بله، یک عزیزی مرا در خیابان دید و گفت برنامه‌ای که به فیلم «تپلی و من» پرداخته بودید باعث شد که پس از سال‌ها دست فرزندم را بگیرم و به سینما برویم. هم فرزندم از دیدن یک فیلم خوب لذت برد و هم خودم به سال‌های خوش کودکی بازگشتم. چنین بازخوردهایی حال من و سایر عوامل برنامه را خوب می‌کند.

در حین اجرای برنامه چقدر دست تان باز است؟ می‌توانید بداهه گویی داشته باشید یا باید به متن وفادار بمانید؟

در وهله اول تهیه کننده و کارگردان برنامه که در حوزه سینما بسیار تواناست و در مرتبه بعدی خود من به عنوان مجری حتماً سعی می کنیم فیلمی را که قرار است در برنامه به آن بپردازیم از قبل ببینیم تا به عنوان یک رسانه مستقل، نظر خاص خودمان را درباره اثر برای ارائه به مخاطبان داشته باشیم. زمان نگارش متن برنامه یک همفکری و تعامل گروهی شکل می‌گیرد و همه نظرات اعمال می‌شود. با این حال، اگر در هنگام اجرای برنامه چیزی به ذهنم برسد برای بازگوکردنش محدودیتی وجود ندارد.

برای اجتناب از تکرار نشدن و به یکنواختی نرسیدن نحوه اجرای‌تان برای مخاطبان چه راهکارها و اقداماتی را لحاظ می کنید؟

معمولاً برنامه را ضبط و مورد بازبینی قرار می ‌دهم و خودم را جای مخاطب می گذارم و نقدها و ایراداتی را به نحوه اجرای آن وارد می کنم. هنر خلاق، انتها ندارد. خودم این دغدغه را دارم که کارم هر روز بهتر شود. از مطالعه هم غافل نمی‌ شوم و از سوی دیگر، از راهنمایی ها و کمک های علیرضا غفاری، گوینده و مجری پیشکسوت رادیو بهره می‌ برم و از ایشان بسیار آموخته ام.

به طور قطع در هنگام پذیرش اجرای برنامه «سینما آی فیلم» دغدغه‌ها و اهدافی برای خودتان مدنظر بوده، آیا با پخش بیش از ۱۲ قسمت از برنامه این اهداف محقق شده است؟

تفاوت‌ها را حتی در ساختار «سینما آی فیلم» در قیاس با سایر آثار مشابه می‌توان مشاهده کرد. شاید هیچ وقت رضایت صددرصدی از هیچ کاری حاصل نشود که همین، عامل تلاش دوباره و پیشرفت می‌شود. در مجموع اما از نتیجه کار راضی هستم. زمانی که عوامل توانمند و مجرب به بهانه یک کار دور هم جمع می‌شوند، حاصل آن حتماً رضایت بخش خواهد بود.

آیا در سری بعدی «سینما آی فیلم» هم مجری برنامه خواهید بود؟

بله، به طور قطع همکاری با عواملی که از آنها یاد کردم واقعاً لذت بخش است.

چه برنامه‌ای برای فعالیت‌های آینده خود دارید؟

ترجیح می‌دهم در کار اجرا به شکل حرفه‌ای‌تری تمرکز و فعالیت داشته باشم. امیدوارم برنامه «سینما آی ‌فیلم» پر بارتر از گذشته شود و بتواند نظر مخاطبان را بیشتر جلب کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =