۱۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۱
کد خبرنگار: 2530
کد خبر: 83469861
۰ نفر

برچسب‌ها

وهن یا واقعیت انگاره اختلاف در اردوگاه اصلاح طلبی

تهران- ایرنا- اختلاف نظر در مورد  ارزیابی عملکرد شورای عالی و نهادهای برآمده از آن، طرح راهبردهای متعدد انتخاباتی و چندنظری در مورد ایده پارلمان اصلاحات، انگاره واگرایی در جریان اصلاح طلبی را تقویت کرده است. با این حال اصلاح طلبان، ایده انشقاق را متاثر از قضاوت و القای رسانه ها می دانند و همگرایی و اجماع در این جریان را دست یافتنی عنوان می کنند.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، خبرگزاری ها، تارنماهای خبری-تحلیلی و روزنامه ها امروز یکشنبه 17 شهریور ماه مسایلی چون بحث و نظر در مورد عملکرد شورای عالی هماهنگی اصلاح طلبان و نهادهای برآمده از آن را مورد بررسی قرار دادند. همچنین اختلاف نظر در میان طیف های مختلف اصلاح طلبی در مورد راهبردهای انتخاباتی و پارلمان اصلاحات مورد توجه رسانه ها قرار دارد.

شورای عالی در کانون نقد اصلاح طلبان

شورای عالی اصلاح طلبان به عنوان سازوکار هماهنگ این جریان در  دستکم سه انتخابات اخیر، این روزها در کانون نقد و نظر اصلاح طلبان قرار دارد. برخی عملکرد این نهاد را مثبت ارزیابی می کنند و برخی دیگر آن را مورد تندترین انتقادات خود قرار می دهند. در این میان برخی خواستار ارزیابی منصفانه عملکرد این نهاد بر اساس کارویژه ها و دستورکارهای اولیه آن هستند.

«مرتضی مبلغ» معاون سیاسی وزارت کشور در دوره اصلاحات در گفت و گو با «انتخاب» در مورد عملکرد شورای عالی گفت: شورای عالی اصلاحات سازوکار نظارت بر عملکرد نمایندگان خود و پشتیبانی و پیگیری وظایف آنان را پیش بینی نکرده بود و به یک معنی نمایندگان رها شدند.

به نوشته روزنامه «ابتکار»، «محمد سلامتی» فعال سیاسی اصلاح طلب دراین‌باره می‌گوید: شورای عالی سیاستگذاری برخلاف عنوانش به گونه‌ای نیست که خیلی در جبهه اصلاحات اختیارات داشته باشد. شورای عالی سیاستگذاری درواقع یک نوع ستاد انتخاباتی است. انتظاری که بر اساس عنوان باید از شورای سیاستگذاری داشت این است که تمام سیاستگذاری‌ها در ارتباط با کارهای دولت، مجلس و شوراها باید در آنجا جمع‌بندی شود و از آنجا پیگیری شود که اعمال کنند. اما این‌ها جزو وظایف شورای عالی نیست.

به گفته سلامتی، شورای عالی تنها کاری که انجام می‌دهد این است که در ارتباط با انتخابات، معیارهای انتخاب افراد را مشخص می‌کند و بعد هم لیست تهیه می‌کند و بعد از تهیه لیست، خود شورا و رئیس دولت اصلاحات این لیست را اعلام می‌کند. بنابراین کار سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای جبهه اصلاحات ندارد. این یک ضعف اساسی است.

«غلامحسین کرباسچی» دبیرکل کارگزاران در گفت و گو با «اعتماد» در مورد عملکرد فراکسیون امید و شورای عالی گفت: شرایط در فراکسیون امید یا شورای عالی اصلاحات هم مثل انتخاب ما در صحنه کلان‌تر سیاست است. یعنی مبتنی بر انتخاب بد و بدتر یا به تعبیری دیگر خوب و خوب‌تر است. اگر نیرویی وجود داشته‌باشد که بتواند بهتر مدیریت را بر عهده بگیرد، او انتخاب می‌شد اما مجموعه شرایط و افراد حاضر ایجاب می‌کند که برخی انتخاب یا انتصاب شوند.

به گفته کرباسچی، بالاخره فراکسیون امید، شورای شهر و دولت، همه اشتباهاتی دارند که در زمان انتخابات رقبا از نقایص و نقطه ضعف‌های آنان استفاده خواهندکرد. نمی‌توان گفت همه به بهترین شکل ممکن عمل کرده‌اند و همه تلاش‌ها خوب و موثر انجام شده اما امیدوارم فراکسیون امید بتواند در این فاصله جبران کند.

تاکید بر راهبرد مشارکت در انتخابات و نقد ایده «مشارکت مشروط»

مواضع برخی اعضای ارشد «کارگزاران سازندگی» مدت‌ها است انگاره انشقاق در اردوگاه اصلاح‌طلبی را تقویت کرده است. با این حال مسوولان این حزب خود را اصلاح طلب از هر اصلاح طلب دیگری معرفی می کنند و همچنان از ایده مشارکت بی قید و شرط در انتخابات حمایت می کنند.

«غلامحسین کرباسچی» دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی امروز در گفت و گو با روزنامه «اعتماد» گفت: ما در صحنه سیاست آنچه را انتخاب می‌کنیم که ضرر آن کمتر و در راستای منافع ملی و مصالح مردم باشد و این یک انتخاب اصلاح‌طلبانه است. اصلاحات که در انحصار آدم‌ها و افراد خاص نیست. اگر ما دو گزینه به اصطلاح بد و بدتر داشته‌باشیم، به استناد اصلاح‌طلبی است که باید کم‌ضررتر یا به اصطلاح بد را انتخاب کنیم و هر گروه و جریانی که غیر از این فکر می‌کند، خودش از جبهه اصلاحات فاصله گرفته و در مسیر افراط و تفریط قرار گرفته است.

او در مورد مساله «تحریم انتخابات» هم گفت: بعید می‌دانم کسی از نیروهای سیاسی داخل نظام فکر ‌کند با تحریم‌ می‌توان در سرنوشت کشور تاثیر گذاشت. این حرف‌ها بیشتر نوعی چانه‌زنی سیاسی است و اتفاقا همیشه هم نتیجه معکوس دارد.

به گفته کرباسچی، نمی‌خواهیم کار چریکی انجام دهیم. عقلانیت ایجاب می‌کند که برای کار سیاسی به شرایط و صحنه و عرصه عمل نگاه و بررسی کرد.  اینکه کسی بگوید دیگر بین بد و بدتر انتخاب نمی‌کنیم کمال بی‌عقلی است. رویکرد ما این است که کشور به دست تندروهای چپ و راست نیفتد.

«حسین مرعشی» سخنگوی کارگزاران هم در نشست تحلیل مسائل سیاسی و اقتصادی کشور در کرمان با تاکید بر اینکه انتخابات پیش رو یک فرصت است ، اگر از این فرصت اسفند ۹۸ استفاده نکنیم ضرر مهمی می‌بینیم گفت: دست مردم را برای حضور در انتخابات می بوسیم.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا» مرعشی افزود: مردم برای آنکه نشان دهند مثل همیشه پای منافع کشور خود می‌ایستند، حضور حدود ۷۰ درصدی پای صندوق‌های رای خواهند داشت.

در این میان «یدالله طاهرنژاد» رئیس ستاد انتخابات حزب کارگزاران سازندگی هم درباره راهبرد کلی کارگزاران برای انتخابات به «ایسنا»  گفت: کارگزاران برای انتخابات حتما با شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان همکاری می‌کند. برداشت نادرستی از صحبت‌های اخیر دبیرکل کارگزاران درباره شورای عالی سیاستگذاری شده و همین برداشت‌ها مبنای تحلیل نادرست شده است. کارگزاران از ابتدای فعالیت‌ خود همیشه در کنار جریان اصلاحات و  از بانیان و فعالان شورای عالی بوده است.

طاهرنژاد تصریح کرد:  کارگزاران طرفدار حضور پرشور در انتخابات است و آمادگی ندارد در هیچ بحثی درباره مشروط شدن انتخابات شرکت کند.

«محمد سلامتی» فعال سیاسی اصلاح طلب هم با اشاره به لزوم اهتمام به هدف مهم «امنیت ملی» در بحث مشارکت در انتخابات، تاکید کرد: تمام تلاش ما باید این باشد که حضور گسترده مردم را در انتخابات به‌وجود آوریم.

به نوشته روزنامه «ایران» به نقل از سلامتی، تمام اقشار از هر طیفی باید مشارکت کنند، شرط و شروط را باید برای بعد بگذاریم، آن هم شرط و شروطی که بحث‌انگیز و اختلاف برانگیز است. شما می‌خواهید با کسی شرط بگذارید که کاملاً با شما مخالف است و با حضور گسترده مردم هم در انتخابات میانه خوبی ندارد. بنابراین کنار نمی‌آید. از این‌رو اگر قرار باشد که این هدف تأمین شود که باید تأمین شود، بدون قید و شرط باید وارد کار شد.

بحث و نظر بر سر «پارلمان اصلاحات»

خبرهای اخیر در مورد بررسی طرح پارلمان اصلاحات در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، بار دیگر بحث و نظر در مورد پارلمان اصلاحات را در میان اصلاح طلبان برانگیخته است.

به نوشته روزنامه «ابتکار»، بحث شکل‌گیری پارلمان اصلاحات از سال 87 مطرح شد و البته هیچ‌گاه نتوانست شکل منسجمی به خود بگیرد. برخی کارشناسان معتقدند شکل‌گیری این پارلمان در شرایط فعلی کمکی به جریان اصلاحات نمی‌کند هرچند برخی دیگر معتقدند می‌توان با آن انسجام نیروهای اصلاح‌طلب را بیشتر کرد.

به نوشته این روزنامه، پیش از این ‌»علی شکوری‌راد» دبیرکل مهم‌ترین حزب اصلاح‌طلب پارلمان اصلاحات را نهاد شیکی دانسته است که به اعتقاد وی برای تشکیل و نقش آفرینی با موانع متعددی روبه‌رو است. شکوری‌راد وجود شهروند برای تشکیل پارلمان را ضروری دانسته و این نکته را متذکر شده است که تعریف مشخصی از شهروند اصلاح‌طلب وجود ندارد که بتوان پارلمان اصلاحات را بر پایه آن‌ها تشکیل داد.

اما «مرتضی مبلغ» در این زمینه می‌گوید: پارلمان اصلاحات در صورت شکل‌گیری جایگزین شورای عالی اصلاحات نخواهد شد، بلکه در مقام نهاد بالادستی شورا تلقی خواهد شد. پارلمان راهبردهای کلان را تعیین و شورای عالی بازوی اجرایی خواهد بود. نکته دوم پیرامون پارلمان اصلاحات این است که چنین نهادی فعلا یک ایده است و هنوز چشم‌انداز و سازوکاری جدی پیرامون ایجاد آن وجود ندارد.

‎همچنین به نوشته ایرنا، «سعید شریعتی» فعال اصلاح طلب پارلمان اصلاحات را موازی کاری دانسته و گفته است: گویا طراحان اولیه پارلمان اصلاحات بیش از اینکه قصدشان تشکیل یک مجمع و پارلمان فراگیر باشد، به دنبال آلترناتیو سازی برای شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بودند.

«آذر منصوری» قائم مقام حزب اتحاد ملت و عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هم در گفت و گو با ایرنا، طرح پارلمان اصلاحات را پاسخگوی نیازهای اصلاح طلبان در زمینه رهبری، اجماع سازی، خلاء گفتمانی و تقویت احزاب ندانست و گفت: این طرح نسخه حجیم شده شورای عالی سیاست گذاری یا شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب است و این یعنی تکرار راه های رفته که دستاورد جدیدی پیش روی اصلاح طلبان نمی گذارد.

اصلاح طلبان اختلافی با هم ندارند

به رغم طرح ایده های مختلف و اختلاف نظر میان اصلاح طلبان در خصوص مسایل سیاسی و انتخاباتی، بسیاری از اصلاح طلبان، ایده هایی چون انشقاق در این جریان که اغلب از سوی اصولگرایان مطرح می شود را رد می کنند.

«مرتضی مبلغ» فعال سیاسی اصلاح طلب  در گفت و گو با تارنمای «انتخاب» بر این باور است که به کارگیری واژه انشقاق برای مباحث کنونی که بیشتر متاثر از قضاوت برخی رسانه‌ها است، درست نیست.

به گفته مبلغ، اصلاح‌طلبان طی بیش از دو دهه گذشته نشان داده‌اند کثرت‌گرایی بخشی از هویت عجین شده با آن‌ها است اما درعین حال به تدریج توانسته‌اند به فرایند ارزشمند اجماع سازی دست پیدا کنند. زمانی که از اجماع‌سازی حرف زده می‌شود به معنی نبود اختلاف‌نظر نیست. بنابراین، مواضع متفاوت و متخالف عادی به‌نظر می‌رسد اما مشاهده کرده‌ایم و در آینده هم مشاهده خواهیم کرد که نسبت به مواضع حساس و راهبردهای کلان مثل انتخابات به مواضع واحد و اجماعی خواهند رسید.

«معصومه ابتکار» معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در گفت و گو با «خبرآنلاین» درباره کارنامه عملکردی اصلاح طلبان و اینکه با وجود انتقادات وارده آیا امکان پیروزی در انتخابات آینده برای آنها  وجود دارد، گفت: هیچ کس نمی تواند به صورت مطلق مدعی شود که عملکرد قابل تأییدی داشته است اما با نگاهی نسبی و با وجود همه موانع و مشکلات فکر می کنم اصلاح طلبان و اعتدالیون و به عبارتی جریان کنونی اگر تحولاتی را در درون خود بپذیرید پیروز میدان انتخابات خواهد بود.

به گفته ابتکار، امروز مردم به دنبال جریانی هستند که بتواند در تقابل با فساد و ناکارآمدی اداری وارد عمل شده و در زمینه مسائلی همچون توجه به حقوق مردم و حقوق شهروندی، مطالبات جوانان، اشتغال، کیفیت زندگی و محیط زیست اقدامات موثری داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =