پاکستان، هند را به اعمال محدودیت‌های سخت در کشمیر متهم کرد

اسلام‌آباد- ایرنا- پاکستان روز یکشنبه هند را به اعمال اقدامات یکجانبه و محدودیت‌های سخت در کشمیر متهم کرد و گفت: ادعای دهلی نو مبنی برقراری آرامش در این منطقه، بی اساس است.

رسانه‌های پاکستانی امروز اعلام کردند که وزارت امور خارجه این کشور با احضار کاردار هند در اسلام آباد، به اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی هند درباره اوضاع کشمیر و تداوم ناآرامی‌ها در این منطقه واکنش نشان داده است.

بر اساس این گزارش، در بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان آمده است: مواضع هند و سخنان مشاور امنیت ملی این کشور درباره برقراری آرامش در کشمیر، بی اساس است و این چیزی جز ارائه تصور غلط از اوضاع این منطقه نیست.

در این بیانه افزوده شد: بگیر و ببند رهبران سیاسی در کشمیر و معترضان، به رغم ادعای طرف هندی ادامه دارد و تداوم اعمال محدودیت‌های شدید، کشمیر را به یک زندان بزرگ تبدیل کرده است.

وزارت امور خارجه پاکستان افزود: حکومت نظامی در کشمیر وارد پنجمین هفته خود شده و مسلمانان این منطقه اجازه اقامه نماز جمعه در مساجد و برگزاری آیین‌های مذهبی را ندارند. 

دولت اسلام‌آباد از جامعه جهانی خواست تا نسبت به احتمال رخدادهای کاذب در کشمیر و اقدام هند برای مقصر شناختن پاکستان هوشیار باشد.

وزارت امور خارجه پاکستان افزود: هند به جای تحریف حقایق، به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد و هرچه سریعتر محدودیت‌های ایجاد شده در کشمیر را لغو و خدمات اطلاع رسانی و ارتباطات در این منطقه را به اجرا در آورد.

مشاور امنیت ملی هند مدعی شد که در ماه گذشته حتی یک گلوله در کشمیر شلیک نشده است و ماه گذشته میلادی یکی از آرام ترین ماه ها در جامو و کشمیر بوده است.

اظهارات مقام هندی در حالی منتشر می شود که کشورهای مختلف از بازداشت گسترده رهبران سیاسی کشمیر ابراز نگرانی کرده اند.

دولت هند چهاردهم مردادماه امسال خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر را لغو کرد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسائل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بوده است.

پس از تصمیم دولت هند، تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد بر سر کشمیر تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

پس از استقلال هند و پاکستان از انگلیس در سال ۱۳۲۶ شمسی تاکنون، منطقه کشمیر همواره صحنه جنگ‌ها و درگیری‌های مرزی بوده است. مهاراجه کشمیر در آن زمان از پیوستن به پاکستان یا هند خودداری کرد. از آن دوره تا کنون هر دو کشور کوشیده‌اند این منطقه را به خاک خود ملحق کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =