حفاران غیرمجاز منطقه تاریخی طاق‌بستان دستگیر شدند

کرمانشاه - ایرنا - سرپرست یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه از دستگیری چهار حفار غیرمجاز در بلندی‌های طاق‌بستان خبر داد.

علی فلاحی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال اجرای گشت‌های نامحسوس شبانه توسط نیروهای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان، ساعت یک و ۵۸ دقیقه بامداد امروز، چهار حفار غیرمجاز در کوهستان مشرف به محوطه تاریخی طاق بستان دیده شدند. 
او ادامه داد: تیم یگان حفاظت مجموعه فرهنگی تاریخی طاق بستان، در عملیات غافلگیرانه، با هوشیاری و استفاده از ترفندهای خاص توانستند همه حفاران را دستگیر کنند. 
فلاحی افزود: در این عملیات، چهار حفار غیرمجاز دستگیر و ادوات و تجهیزات تخصصی مربوط به حفاری مکان‌های باستانی از آنان کشف و ضبط شد. 
سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه یک دستگاه خودرو «پی کی» نیز ضبط شده است، بیان کرد: دستگیرشدگان با تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شدند. 
فلاحی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی به موقع برای حراست و حفاظت از آثار ارزشمند تاریخی، فرهنگی و جلوگیری از وقوع جرائم عرصه میراث فرهنگی یادآور شد: شهروندان و هم استانی‌ها می توانند در همه ساعت‌های شبانه روز برای گزارش کشف اشیای تاریخی، تخریب یا انجام حفاری‌های غیرمجاز با شماره ۰۹۱۸۵۲۳۱۱۵۳ و شماره پیامک ۱۰۰۰۰۴۴۴۰ یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تماس گرفته و جلوی وقوع جرائم این حوزه و تعرض به آثار ارزشمند تاریخی را بگیرند.  
استان کرمانشاه با دو میلیون نفر جمعیت بیش از دو هزار و ۲۵۰ اثر ثبت شده ملی دارد.

۷۴۴۷/۸۰۶۶