عراق در آمادگی همه‌جانبه برای برگزاری مراسم عاشورا

بغداد – ایرنا – عراق در طول روزهای گذشته و بعد از سلسله جلسات مختلف مسوولان محلی استان کربلا با مقامات دولت عراق، به حالت آماه‌باش کامل امنیتی و خدماتی برای استقبال از مراسم عاشورای حسینی در کربلای معلا در آمده است.

وزیران مختلف امنیتی و نظامی و خدماتی عراق در طول روزهای گذشته از استان کربلا بازدید کرده و آخرین تمهیدات و هماهنگی ها را برای استقبال از مراسم عاشورای حسینی و میلیون ها زائر از داخل و خارج عراق که قرار است در این مراسم شرکت کنند، بررسی کردند.

در همین راستا «میر مسعود حسینیان» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلا گفته است که انتظار می رود بیش از یکصد هزار زائر ایرانی در مراسم عاشورای امسال در شهر مقدس کربلای معلا حضور پیدا کند.

امسال نیز همانند سنوات گذشته در حوزه امنیتی همه نیروهای مسلح عراق اعم از پلیس، ارتش و الحشد الشعبی مشارکت دارند و برای اولین بار از بیم احتمالی تهدیدهای هوایی، آسمان کربلا به طور ویژه تحت مراقبت هوایی قرار گرفته است.

مدیر روابط عمومی فرمانده پلیس کربلا در این راستا در اظهاراتی گفته است که فرماندهی پلیس، دستور العمل ویژه را به حلقه های اول و دوم امنیتی حول حرمین شریفین در شهر کربلای معلا صادر کرده تا در صورت پرواز هرگونه پهپاد در این منطقه آن را هدف قرارهند.

سرهنگ «علاء الغانمی» افزوده است که نیروهای امنیتی و نظامی اعم از پلیس، ارتش، الحشد الشعبی، نیروی پلیس رودخانه ای، بالگردهای ارتش و نیروهای هوایی عراق برای تامین کامل امنیت مراسم عاشورای حسینی در آماه باش کامل هستند.

وی تاکید کرد که حوزه استحفاظی استان کربلا به طور کامل از حیث امنیتی تامین شده و نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی در مناطق «حرف النصر» (شمال استان بابل) و صحرای «النخیب» (مرتبط با استان الانبار) که ممکن است عملیات تروریستی از آنجا مراسم عاشورا را تهدید کند، مستقر شده اند.

همزمان «میثم الزیدی» مسوول ناظر بر تیپ 26 الحشد الشعبی در اظهاراتی گفته است که الحشد الشعبی یک هزار تن از نیروهای ذخیره خود را برای مشارکت در طرح امنیت ویژه مراسم عاشورای حسینی فراخوانده است.

از حیث خدمات نیز با هماهنگی تولیت های مقدس حرمین حسینی و عباسی از حیث آبرسانی، نظافت شهری، تامین برق و بهداشت نیز تدابیر وِیژه اتخاذ شده است.

«سلیم کاظم» مسوول روابط عمومی اداره بهداشت کربلا در این خصوص گفته است که در چارچوب طرح جامع ویژه عاشورای حسینی، 86 خودرو فوریت های پزشکی به کار گرفته شده و 32 ایستگاه درمانی به علاوه هفت بیمارستان و یک مرکز درمانی تخصصی به حال آماده باش در آمده اند.

وی اضافه کرده است که سالن های اورژانس در مراکز بهداشتی ایجاد شده و داروها و تجهیزات و وسایل پزشکی لازم در اختیار این مراکز درمانی نهاده شده تا برای هر گونه حادثه غیر مترقبه آمادگی کامل داشته باشند.

در حوزه حمل و نقل زائران نیز وزیر حمل ونقل عراق در بیانیه ای از فراهم کردن 175 دستگاه اتوبوس که 150 دستگاه آن از نوع اتوبوس های دو طبقه هستند برای تسهیل عملیات ورود و خروج زائران از شهر کربلا خبر داده است.

«عبدالله اللعیبی» افزوده است که شرکت راهن آهن عراق نیز روزانه 10 سفر با قطار از بغداد به کربلا و بالعکس و بصره به کربلا و بالعکس فراهم کرده است.

به گفته وی، علاوه بر اینها، شرکت حمل و نقل عراق نیز نزدیک به 40 هزار خودرو حمل و نقل در اندازه های مختلف که در صورت نیاز، امکان افزایش وجود دارد برای جابجایی زائران و علاوه بر اینها 52 دستگاه دیگر اعم از کامیون و مینی بوس برای این مراسم تدارک دیده است.

همزمان مدیریت زیارت های میلیونی در استان کربلا توصیه های ویژه ای به صاحبان هیات های عزاداری و مواکب پذیرایی از عزاداران حسینی صادر کرده است.

از جمله این توصیه ها، تاکید بر نماز اول وقت، عدم تجاوز به معابر عمومی توسط هیات ها و مواکب، عدم پخت و پز نذری مستقیم بر روی آسفالت خیابان و پیاده روها و آسیب رساندن به آنها، حفاظت از محیط زیست و عدم تجاوز به پارک ها و فضای سبز است.

استفاده از کیسه های زباله و عدم پرت کردن زباله ها در پیاده روها و معابر عمومی، خودداری از توزیع غذا و آب  بشکل فله و استفاده از بطری های آب بهداشتی و غذاهای بسته بندی شده، ضرورت صرفه جویی در مصرف برق و آب و هوشیاری در برابر شایعه پراکنی ها، همکاری با نیروهای امنیتی در صورت مشاهده هرگونه خلل امنیتی یا موارد مشکوک و بالاخره همکاری با نیروهای داوطلب مردمی برای تسهیل خدمات به زائران و عزاداران حسینی از دیگر توصیه های ویژه عاشورای حسینی در کربلای معلا به شمار می رود.

توصیه مضاعف به زائران ایرانی هم این است که برغم لغو روادید سفر به عراق، لازم است حتما در مبادی ورودی و خروجی مهر مربوطه در گذرنامه آنان ثبت شود تا برای بازگشت به مشکلات حقوقی و انتظامی و دردسرهای مربوط به آن دچار نشوند.

مراسم عاشورای حسینی در کربلا در طول سال های گذشته به دلیل تجربه ای که دستگاه های امنیتی و خدماتی عراق در برگزاری این گونه مراسم ها داشته اند با موفقیت برگزار شده و انتظار می رود مراسم امسال نیز بدون هیچ گونه حادثه امنیتی یا اتفاق غیر مترقبه با موفقیت برگزار شود.

عملیات امنیتی پیشگیرانه ای که نیروهای امنیتی چند هفته قبل از شروع مراسم عاشورا در بیابان های الانبار ، شمال استان بابل و مناطق بیابانی استان نجف انجام دادند، بیش از پیش ضریب امنیت مراسم عاشورای حسینی را در کربلا بالا برده است./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =