۱۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 807
کد خبر: 83469741
۰ نفر

برچسب‌ها

عصر تاسوعا در چهارراه گلوبندک

فریبا مدنی| خبرنگار
عصر تاسوعا در چهارراه گلوبندک

پیرزن همراه پسرش که قابلمه ای کوچک و گاز پیک نیکی در دست گرفته بود، با عجله به سمت چهارراه گلوبندک می‌رفت. مثل دیگر خانم‌هایی که روز تاسوعا نذر حلوا دارند و همانجا حاجتشان را گرفته اند.

 او می‌خواهد گوشه ای از پیاده رو بساط حلواپزی را آماده کند و همانجا هم داغ داغ بین مردم عزاداری که هر کدام گرفتاری و مشکلی دارند و به نیت رفع حاجت آنجا آمده اند، پخش کند.

سنت حلواپزان عصر تاسوعا مدت زیادی است که میان بانوان عزادار حسینی در تهران مرسوم شده است. به گفته کسانی که در این خیابان در حال تردد هستند، هر کسی که آرزو و حاجتی داشته باشد روز تاسوعا با حضور در این مکان از هفت نفر حلوا می‌گیرد و نیت می‌کند به حاجتش برسد تا سال بعد او نیز یکی از حلواپزهای اینجا باشد. این فضای معنوی و زیباست نا خودآگاه عابری را به سمت خود می‌کشد.

هر گوشه‌ای از خیابان یا هر کوچه‌ و جای دنجی که بتوان یک گاز پیک نیکی را روشن کرد و قابلمه کوچکی را برای پخت حلوا روی آن گذاشت، یک نفر مشغول است و ده‌ها نفر مثل پروانه می‌چرخند و اشک می‌ریزند تا بتوانند در روزی که به نام قمر بنی هاشم نامیده شده، ارتباط معنوی با آن بنده پاک و زلال خدا پیدا کنند و از او برای حل مشکل یا شفای بیمارشان کمک بخواهند.

چهار راه گلوبندک تهران امسال نیز مانند سال‌های گذشته مملو از زنانی است که با چراغ های خوراک پزی کوچک نذر خود را ادا می‌کنند. این زنان با ساده‌ترین امکانات در گوشه و کنار خیابان ابوسعید حد فاصل ضلع شرقی میدان منیریه و بازار بزرگ تهران به تهیه حلوا برای ادای نذرشان مشغول هستند.

برخی مردم عقیده دارند که برای حاجت روا شدن باید حداقل از هفت نفر در روز تاسوعا حلوای نذری بگیرند، بنابراین ازدحام مردم برای یک قاشق کوچک از این حلوای نذری مثال زدنی است.

حال و هوای روز تاسوعای چهار راه گلوبندک، با روزهای دیگر تفاوت زیادی دارد. در این روز کسی برای خرید به این منطقه قدیمی نزدیک بازار بزرگ نمی رود.
سراسر این محله در عزای پسر فاطمه (س) سیاه پوش است و مردم تهران با برپایی دسته‌های عزاداری یا مکان‌هایی برای پذیرایی از عزاداران، درپی عرض ارادت به ساحت مقدس شهید کربلا هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =