۱۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۱
کد خبرنگار: 1276
کد خبر: 83469643
۰ نفر

برچسب‌ها

کمک‌های اولیه در هیات‌ها و تکایای محرم

تهران - ایرنا - هیات‌ها و تکایا در ایام محرم اجتماعات مذهبی هستند که ممکن است در آنها حوادث ناگهانی و ناگواری رخ دهند. حوادثی که می‌تواند ریشه در عدم رعایت نکات ایمنی مانند اتفاقات مشابهی که چند سال پیش در فاجعه‌ منا رخ داد؛ البته در ابعاد بسیار کوچکتر و یا به دلیل ازدحام جمعیت رخ دهد.

به گفته متخصصان ونیروهای واکنش سریع امدادی، هرگاه جمع زیادی از انسان ها به هردلیلی گردهم جمع شوند، مساله ایمنی و امنیت آنها باید مورد توجه جدی قرار گیرد و برنامه ریزان و متولیان این گونه تجمع ها نباید هر گونه احتمال وقوع حوادث و سوانح بزرگ را نادیده بگیرند و کم اهمیت جلوه دهند.

برخی از این حوادث ممکن است به دلیل بروزحادثه اولیه مانند زلزله، آتش سوزی، انفجارات و مخاطرات شیمیایی و میکروبی صورت پذیرند اما تعداد زیادی از این حوادث، ناشی ازرفتارهای احساسی افراددر اثر هجوم و شوک ناگهانی تجمعات است.


این اتفاقات که بحران هایی انسان ساز است، درنتیجه عدم آگاهی مردم شرکت کننده و عدم وجود مدیریت تجمع اتفاق افتاده اند.

برای پیشگیری از وقوع این نوع بحران ها، مدیریت ایمنی تجمع ها باید در دستور کار همه کسانی که به نوعی با برنامه ریزی تجمع ها اعم از موردی و منظم سر و کار دارند، قرار داشته باشد.

شناخت رفتار مردم در تجمع ها نقش بسیار اساسی در مدیریت موفقیت آمیز تجمع ها از نظر ایمنی دارد.

فرار، رفتار طبیعی انسان ها، هنگام ترس از یک خطر واقعی یا ذهنی است و ترس زمانی شکل می گیرد که افراد نسبت به امکان فرار مایوس شده باشند که این موارد در تجمع ها ممکن است اتفاق افتد.

در تجمع ها همچنین ممکن است با پدیده هجوم مواجه شویم و این پدیده زمانی رخ می دهدکه افراد زیادی برای رسیدن به مکان، شی و فرد جاذب با هم رقابت می کنند.

این مساله عمدتا مواقعی رخ می دهد که افراد در حالت وارد شدن به مکان یا رسیدن به شی یارسیدن به یک فرد (شخصیت سیاسی، ‌اجتماعی، فرهنگی) ‌ هستند.

در بسیاری موارد، آگاهی نداشتن، اطلاعات غلط یا درک غیر واقعی منجر به بروز حوادث ناگوار در تجمع ها می شوند.

در تجمع ها، رفتار و درک افراد تحت تاثیر رفتار و درک افراد پیرامون قرار می گیرد و در بسیاری از بحران هایی که در اثر تجمع های مردمی ایجاد شده، تمرکز جمعیت در فضا به نقطه تجمع بحرانی رسیده است.

این نقطه بحرانی، زمانی است که فضای موجود برای هر نفر به کمتر از ۵۰ سانتیمتر مربع می رسد.

اصولا برای افرادی که در حال پیاده روی هستند، حداقل باید ۲.۳ مترمربع فضا برای هر نفر در نظر گرفته شود و زمانی که فضای سرانه به نزدیک و کمتر از یک متر مربع می رسد، حرکت به کندی صورت خواهد گرفت.

در تراکم ۵۰ سانتیمتر مربع برای هر نفر، ظرفیت فضا به حداکثر خود می رسد و امکان تحرک افراد بسیار محدود می شود و در فضای کمتر از ۳۰ سانتیمتر مربع برای هر فرد، افراد ناخواسته به یکدیگر فشار خواهند آورد.

در فضای سرانه ۲۰ سانتیمتر مربع به ازای هرفرد، شاهد نیروهای خطرناک تجمع و فشارهای روانی ناشی از آن خواهیم بود.

از این رو، برنامه ریزان و دست اندرکاران تجمع ها باید در نظر داشته باشند که مکان تجمع مناسب و ایمنی لازم را داشته باشد و مخاطرات احتمالی آن شناسایی شود.

دسترسی مناسب برای ورود و خروج نیروهای امدادگر، نجات گر، آتش نشان و پلیس در صورت لزوم و وجود مسیرهای دسترسی ویژه و سهولت دسترسی به مصدومان و مجروحان نیز از نکاتی است که باید در برنامه ریزی برای تجمع ها در نظر داشت.

امکان استفاده آسان از وسایل و تجهیزات ارائه خدمات امدادی، وجود فضای خالی کافی برای خروج مردم از محل حادثه، نحوه برخورد نیروهای مسوول برقراری امنیت تجمع با ناقضان امنیت و امکان امدادرسانی هوایی از دیگر مواردی است که در تجمع ها باید مدنظر باشد.
 

به طور کلی می‌توان گفت خفگی، برق‌ گرفتگی، مسمومیت، سوختگی و خونریزی از شایع‌ترین حوادث در ایام سوگواری ماه محرم است. اما در صورت بروز چنین حوادثی چه باید کرد؟

ضروری‌ترین کمک‌های اولیه در هنگام خفگی چیست؟

 در این میان عزاداران حسینی در ماه محرم گرد هم جمع می‌شوند و هیات‌ها و دسته‌های عزاداری گاه به اجتماعات بزرگی بدل می‌شوند. اجتماعاتی که ممکن گاهی در آنها حوادث ناگواری هم رخ دهد.

ضروری‌ترین کمک‌های اولیه در هنگام برق گرفتگی چیست؟

در این رهگذر آشنایی با کمک‌های اولیه و امدادرسانی در حوادث ناگهانی همیشه ضروری است.  

ضروری‌ترین کمک‌های اولیه در هنگام مسمومیت گوارشی چیست؟

در آستانه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی قرار گرفته ایم روزهای که اجتماعات مذهبی و هیات‌ها و تکایا بیشتر شده، برای همین باید رعایت نکات ایمنی را هم در برپایی تکایا، هم در حرکت دسته‌ها و هیات‌های مذهبی و هم در پخت و پز و برپایی دیگ‌های نذری جدی‌تر گرفت.

نکات ایمنی در برپایی هیات ها و تکایا چیست؟


خبرنگار اجتماعی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =