۱۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۶
کد خبرنگار: 1065
کد خبر: 83469631
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش ۳۷ درصدی ثبت تعاونی‌ در مرداد

تهران- ایرنا – براساس آخرین آمار منتشر شده مرداد امسال ۲۰۱ تعاونی ثبت و تشکیل شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۳۲۰ واحد تشکیل شده بود، ۳۷ درصد کاهش داشت.

براساس اصل ۴۴ قانون اساسی اقتصاد کشور بر سه بخش دولت، خصوصی و تعاونی استوار است و سهم بخش تعاون از اقتصاد کشور باید به ۲۵ درصد برسد که متاسفانه تاکنون فقط پنج تا ۶ درصد محقق شده است.

بنابر آخرین گزارش منتشر شده توسط مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مرداد امسال ۲۰۱ شرکت تعاونی با سه هزار و ۷۶۱ عضو و سه هزار و هشت نفر شاغل تشکیل شده است. متوسط تعداد اعضا و شاغل این تعاونی‌ها به ترتیب ۱۹ و ۱۵ نفر است. همچنین سرمایه اولیه برای تشکیل این تعاونی‌ها ۳۳ میلیارد ریال بود.

استان فارس با تشکیل ۳۱ تعاونی و خراسان رضوی با ۲۱ مورد در مردادماه بیشترین تعاونی را ثبت کردند و در این دوره هیچ تعاونی در قم ایجاد نشده است.

فعالیت‌های صنعت و کشاورزی هر کدام با ۵۸ و ۵۰ واحد بیشترین تعداد تعاونی ثبت شده در ماه پنجم سال را داشتند. بیشترین شاغل مربوط به تعاونی صنعت با هزار و ۳۰ نفر و کشاورزی با ۷۰۲ نفر است.

مقایسه ثبت تعاونی در دو ماه اخیر نشان می‌دهد که ثبت تعاونی ۱۲ درصد و تعداد فرصت شغلی نیز ۳۰ درصد کاهش یافته است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته گذشت در نشست خبری به مناسبت هفته تعاون نسبت به مصوبه غیرقانونی هیات مقررات زدایی درباره ثبت تغییرات تعاونی‌ها بدون مجوز وزارت کار و افزایش فعالیت غیررسمی تعاونی‌ها هشدار داده بود.

به گفته «محمد کبیری» این مصوبه بدون مجوز هیات دولت ابلاغ و باعث شده تعاونی‌ها بدون اطلاع وزارت تعاون، تغییرات خود را ثبت کنند و اظهار امیدواری کرد که این مصوبه لغو شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =