۱۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۷
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83469485
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش آمازون دامن بولیوی را هم گرفت

تهران - ایرنا - آتش در جنگل های آمازون فقط به برزیل محدود نشده و آسیب شدیدی به بخش های از آمازون در بولیوی وارد کرده و به چالشی جدی برای این کشور تبدیل شده است.

شبکه سی ان ان روز یکشنبه در گزارشی عنوان کرد: گستردگی آتش سوزی جنگل های آمازون فقط در کشور برزیل نبوده بلکه به خاطر این آتش سوزی تاکنون 1.7 میلیون هکتار از این جنگل ها در خاک بولیوی نابود شده اند. این دو برابر آسیب های دو هفته پیش است.

 وب سایت منطقه سانتاکروز در بولیوی در گزارشی به شرایط نامساعد حیوانات در این جنگل ها اشاره کرد که در یافتن غذا و آب مستاصل شده اند.

«سینتیا آسین» مقام محیط زیستی منطق سانتاکروز بولیوی در این زمینه عنوان کرد: اکثریت آتش سوزی ها در مناطق طبیعی حفاظت شده و مناطق جنگلی رخ داده است.

وی از دولت بولیوی خواست تا شرایط فاجعه ملی اعلام کند.

این مقام محیط زیستی منطق سانتاکروز بولیوی افزود: بر اعلام وضعیت اضطراری تاکید داریم چون بخش زیادی از تنوع زیست محیطی و تامین کننده آب خود را از دست داده ایم.

هزاران آتش نشان، نگهبان، کارمند دولتی و داوطلب در خط مقدم مقابله با آتش سوزی در بخش هایی از جنگ های آمازون که در خاک بولیوی قرار دارد، به سر می برند اما همزمان آتش سوزی های جدید آغاز شده و در حال گسترش است.

«اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی نیز اعلام کرد که تاکنون 2 نفر در جریان عملیات های امدادرسانی در این کشور جان خود را از دست داده اند.

شماری از مقامات محلی و ارشد بولیوی در حال فشار آورن به دولت مورالس برای اعلام وضعیت فاجعه ملی هستند اما وزیر ارتباطات بولیوی اعلام کرد که این کشور منابع اقتصادی و فنی کافی برای اعلام این وضعیت را در اختیار ندارد.

دولت بولیوی اواخر ماه اوت در راستای مهار آتش سوزی این جنگل ها یک فروند بوئینگ 747 و چندین هواپیمای کوچک را به کار گرفت و در این میان کمک های بین المللی برخی کشورها از جمله آرژانتین، پرو، فرانسه نیز به بولیوی ارسال شده است.

کارشناسان اعلام کرده اند که وجود جنگل های آمازون برای کره زمین حیاتی است.

"امانوئل مکرون" رئیس‌جمهوری فرانسه اخیرا اعلام کرد که سران کشورهای عضو گروه ۷ وعده داده‌اند حدود ۲۰ میلیون دلار برای کمک به مقابله با آتش‌سوزی در جنگل های آمازون اختصاص دهند.

تداوم آتش سوزی ها در جنگل های کره زمین از جمله جنگل های آمازون فاجعه ای جدی برای سیاره زمین به حساب می آید.

اگر جنگل ها در کره زمین بسوزند، گونه های مختلف گیاهی نیز از بین خواهند رفت.

افزون بر اینکه آتش سوزی در آمازون بر روند گرم شدن آب و هوا در کره زمین بواسطه تاثیرات گازهای گلخانه ای تاثیر مثبت می گذارد.

فقط در منطقه آمازون حدود ۷۵ میلیارد تن کربن در درخت ها ذخیره است که در صورت آتش سوزی به دی اکسید کربن تبدیل شده و به هوا می رود.

از آنجایی که دی اکسیدکربن تولیدی خودروها و کارخانه ها بر هوا اثر منفی گذاشته و علاوه بر آلودگی آن سبب گرم شدن کره زمین شده، آتش سوزی در آمازون می تواند تاثیرات ناشی از گازهای گلخانه ای را در کره زمین تشدید کند.

دانشمندان نگران هستند این تاثیرات منجر به تسریع روند تغییرات جوی در کره زمین شود.

کارشناسان معتقدند دهه ها زمان می برد تا تنوع زیست محیطی از دست رفته بدنبال آتش سوزی گسترده در آمازون بار دیگر احیا شود، حتی برخی کارشناسان برآورد کرده اند چندین قرن طول خواهد کشید برخی از این گونه های گیاهی و جانوری از دست رفته بار دیگر در جنگل های آمازون مشاهده شوند.

وسعت جنگل های آمازون که 20 درصد اکسیژن جهان را تامین می کند، کشورهایی از جمله برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پاراگوئه، پرو و بولیوی را دربر می گیرد.

در حوزه جنگل های باران زا آمازون از ژانویه گذشته تاکنون و بنابر آمار ارائه شده از سوی "موسسه ملی برزیل در امور تحقیقات فضایی"(آی ان پی ای) فقط از ماه ژانویه تا 23 ماه اوت (دی 97 تا اول شهریور 98) 75 هزار و 336 فقره آتش سوزی رخ داده است.

برخی کارشناسان یکی از عوامل مهم آتش سوزی های اخیر در جنگل های آمازون را  فعالیت های انسان اعلام کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =