تشکیل کمیته امنیتی مرزی برای مقابله با افراط گرایی در ساحل آفریقا

تهران - ایرنا - روسای جمهوری مالی و نیجر در آستانه اجلاس فوق العاده کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا موسوم به "اکواس"( Cédéao)، با صدور بیانیه ای مشترک، از تصمیم خود برای تشکیل یک کمیته امنیتی مرزی به منظور مقابله با تهدید اقدام های افراط گرایانه در حوزه کشورهای ساحل آفریقا خبر دادند.

به گزارش روز یکشنبه رادیو آفریقا، « ابراهیم ابوبکر کیتا» و «محمدو ایسوفو» روسای جمهوری مالی و نیجر گفته اند که انتظار دارند اجلاس غرب آفریقا که برگزاری آن یک هفته بعد در «واگادوگو» پایتخت بورکینا فاسو پیش بینی شده، «محرکی» برای بسیج بین المللی علیه افراط گرایی در حوزه کشورهای حوزه ساحل آفریقا باشد.

در این بیانیه که به طور مشترک در «باماکو» صادر شد، دو رئیس جمهوری ابراز امیدواری کردند اجلاس کشورهای عضو «اکواس» به اقدام های جدید در چارچوب همکاری های پیشرفته برای مبارزه با این معضل منجر شود و ممکن است محرکی در این زمینه باشد.

دو طرف در بیانیه مزبور خواستار ادغام ظرفیت ها و توانمندی های کشورهای خود برای مقابله با افراط گرایی شده اند.

رئیس جمهوری نیجر در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری مالی گفت: ما 800 کیلومتر مرز مشترک داریم، تروریست ها گاهی به مالی حمله می کنند و گاهی به نیجر. ما وظیفه داریم توانایی های خود را برای مقابله با آنها به اشتراک بگذاریم.

اجلاس «اکواس» با موضوع همکاری کشورهای غرب آفریقا در زمینه مبارزه با تروریسم، روز شنبه 23 شهریور ماه (14سپتامبر) برگزار می شود.

«اکواس» 15 کشور غرب آفریقا شامل بنین، بورکینافاسو، ساحل ‌عاج، کیپ ورد، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیسائو، لیبریا، مالی، موریتانی، نیجر، نیجریه، سنگال، سیرالئون و توگو را با جمعیتی نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر در بر می گیرد.

در چارچوب این اجلاس و پیش از برگزاری آن، روسای کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا روز جمعه آتی برای هماهنگی اقدام های خود در برابر اقدام های افراط گرایانه از جمله حملات در مالی، نیجر و بورکینا فاسو با یکدیگر دیدار خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =