ترکیه و آمریکا نخستین گشت‌زنی زمینی در شمال سوریه را آغاز کردند

آنکارا- ایرنا- نخستین گشت‌زنی زمینی مشترک نیروهای مسلح ترکیه و آمریکا در شرق رودخانه فرات واقع در شمال سوریه امروز آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز یکشنبه، کاروان نیروهای مسلح ترکیه شامل ۶ خودروی نظامی با پرچم کشور در ۳۰ کیلومتری شهرستان آکچا قلعه استان شانلی اورفا از مرز سوریه گذشته و به نیروهای آمریکایی ملحق شدند. 

نیروهای ترکیه و آمریکا از منطقه مرزی به سوی جنوب و حومه تل ابیض حرکت خواهند کرد. انتظار می رود این گشت زنی تا پایان امروز ادامه داشته باشد. 

شمار قابل توجهی از رسانه های داخلی و خارجی تحولات مربوط را در نقطه مرزی با سوریه پیگیری می کنند. 

گفتنی است پیشتر خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه درباره ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه اعلام کرده بود که گشتزنی مشترک نیروهای این کشور و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه از روز یکشنبه آغاز می‌شود.

به گزارش دیلی صباح، وی با بیان اینکه ترکیه و آمریکا اجماعی کلی در مورد گشتزنی مشترک در شمال شرق سوریه دارند، اظهار داشت: ما انتظار داریم فعالیت‌هایی که در این زمینه تعیین شده است، با نظم مشخصی ادامه پیدا کند.

ترکیه و مقام‌های نظامی آمریکایی هفتم اوت (۱۶ مرداد) توافق کردند تا منطقه ای امن در شمال شرق سوریه ایجاد کنند. دو طرف همچنین در مورد ایجاد یک مرکز عملیات‌های مشترک توافق کردند.  

آکار گفت: آمریکایی‌ها در ابتدای مذاکرات می‌گفتند امکان ندارد که ارتش ترکیه وارد منطقه (شمال شرق سوریه) شود. مذاکرات چند ماه ادامه پیدا کرد و سرانجام اجماعی کلی در این زمینه به دست آمد.

ترکیه همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کُردهای موسوم به «ی. پ.گ» شده است.

ارتش ترکیه در دو عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷) با همکاری برخی گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرده است.

دولت سوریه با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواستار خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =