۱۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۳
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 83469429
۰ نفر

برچسب‌ها

حریم پنج رودخانه استان یزد آزادسازی می‌شود

یزد- ایرنا- مسئول دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل آب منطقه‌ای یزد گفت: آزادسازی حریم پنج رودخانه ده بالا، طزرجان، بنادک‌السادات، منشاد و سانیج به ترتیب اولویت در دستور کار این اداره قرار دارد.

"محمدرضا عارف" روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان تفت با بیان اینکه برنامه اصلی این دفتر آزادسازی سراسری رودخانه ده بالا است، گفت: در قدیم، آزادسازی حریم رودخانه‌ها به صورت موردی انجام می شد ولی با توجه به سیلاب های اخیر برنامه کل کشور، آزادسازی رودخانه‌هاست.

وی اضافه کرد: کار آزادسازی رودخانه ده بالا از اردیبهشت ماه آغاز شده و مطالعات آن به طول ۲۸ کیلومتر صورت گرفته است.

عارف با بیان اینکه برای ازادسازی رودخانه‌ها ۱۳۴ مورد اخطار صادر کردیم که ۲۹ مورد اخطار تخریب است، گفت: مهلت ۲۰ روزه‌ای داده‌ایم تا چنانچه اعتراضی است بررسی شود و پس از آن حکم تخریب اجرا می شود.

وی تصریح کرد: با اجرای این احکام ۱۹ هزار مترمربع حریم رودخانه و ۳۷۰۰ مترمربع از بستر رودخانه آزاد می شود.

عارف از اعضای شورای حفاظت منابع خواست تا هر گونه ساخت و ساز در حریم رودخانه ها با مجوز این اداره صورت گیرد.

وی با بیان اینکه پیش بینی‌ها از پاییز پربار حکایت دارد، گفت: ۲۰ نقطه حادثه خیز در شهرستان تفت شناسایی شده که امیدواریم قبل از آغاز سال آبی جاری این نقاط اصلاح شود.

معاون حفاظت و بهره برداری اداره آب منطقه ای استان هم گفت: این اداره کل سه سال است که تحویل حجمی آب و در زمان های کم آبی خاموشی موقت را دنبال می کند که نیازمند کنتور هوشمند است.

سید محمد طباطبایی درباره رودخانه شهر تفت و تسطیح آن گفت: تسطیح بستر رودخانه در صورتی که سبب تغییر بستر نشود مشکلی ندارد ولی ما در این زمینه اعتباری نمیتوانیم بگذاریم چراکه معتقدیم در بستر رودخانه‌ها نباید تغییری صورت گیرد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان های تفت هم در این نشست گفت: میزان بارندگی در سال آبی گذشته نسبت به سال قبل آن، ۴۰ میلیمتر افزایش یافته است.

محمد زارع افزود: پیک سیلاب اخیر در رودخانه ده بالا ۳۳ میلیون مترمکعب بوده و ۲۲ میلیون مترمکعب در رودخانه تفت بوده است.

دادستان تفت نیز در این نشست گفت: با توجه به سیلاب سال گذشته آزادسازی حریم رودخانه ها یک مطالبه عمومی است تا جان و مال مردم محفوظ بماند؛ هر جا در طبیعت دست بردیم و آنجا را از حالت طبیعی خود خارج کردیم دچار مشکل شدیم.

رضا ملکی تصریح کرد: آزادسازی حریم رودخانه‌ها هرچه سریع‌تر با اطلاع‌رسانی عمومی باید انجام شود و در این زمینه باید ضرورت این موضوع در حفظ مال و جان مردم تبیین شود.

ملکی با بیان اینکه گاهی مواقع خود ادارات دولتی به صورت غیرکارشناسی واگذار می کنند، گفت: مردم نباید احساس کنند در این موضوع تبعیضی صورت می گیرد و بین افراد صاحب نفوذ یا ادارات دولتی با دیگر مردم نباید تبعیضی باشد.

تفت در ۲۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده و ییلاقی‌ترین روستاهای استان یزد را در دل خود جا داده است.

۶۱۹۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha