۵ نفر در تصادفات کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند

یاسوج- ایرنا- سرپرست مرکز حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در تصادفات یک هفته اخیر در این استان پنج نفر کشته و ۳۳۶ نفر مصدوم شدند.

محسن جلیل روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت‬‬: آمار تصادفات در یک هفته اخیر در کهگیلویه و بویراحمد ۲۲۹ مورد بوده است.

وی افزود: تعداد تصادفات شهری ۱۴۴ مورد و جاده ای ۱۹۲ مورد به مرکز اورژانس کهگیلویه و بویراحمد گزارش شده است.

جلیل بیان کرد: در تصادفات شهری ۱۵ نفر به صورت سرپایی معاینه و مابقی به بیمارستان های استان انتقال داده شدند.

وی عنوان کرد: در تصادفات جاده ای نیز ۵۴ نفر سرپایی مداوا شدند و مابقی به بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد انتقال داده شدند.

سرپرست مرکز حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: تعداد کل مصدومان تصادفات هفت روز اخیر، ۳۳۶ نفر بوده اند.

حوادث رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد از سال ۱۳۹۰ تا ۹۵ بیش از یک هزار کشته، ۳۰ هزار زخمی و ۱۵۰ ضایعه نخاعی در پی داشته است.
افزون بر ۶ هزار کیلومتر راه ارتباطی شامل اصلی، فرعی، روستایی و بزرگراه در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد پیش از این تعداد فوتی‌های ناشی از سوانح رانندگی در سال گذشته در این استان را حدود ۱۷۰ نفر ذکر کرد که ۱۵ نفر از این تعداد در حدفاصل دشت روم تا تنگاری بوده است.
بر اساس سالنامه آماری سازمان پزشکی قانونی کشور، استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۶ رتبه سوم میزان مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بر حسب جمعیت داشته است.
این استان با داشتن کمتر از ۱۴۰ کیلومتر بزرگراه و شرایط خاص توپوگرافی و کوهستانی یکی از استان‌های خطرناک در زمینه سوانح رانندگی است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارای هشت شهرستان، ۱۷ بخش و یکهزار و ۶۷۰ روستای دارای سکنه در جنوب غربی ایران واقع شده است.

بر اساس برآوردها هزینه هر کیلومتر بهسازی و آسفالت راه‌های اصلی در این استان حدود دو تا سه برابر استان‌های کویری است.

از مجموع حدود ۶ هزار کیلومتر راه موجود در این استان بیش از چهار هزار کیلومتر آن راه‌های روستایی است که بیش از ۵۰ درصد آن همچنان خاکی و شوسه است.

وی ابراز داشت: هفته گذشته نیز، یک نفر در رودخانه چیتاب دچار غرق شدگی شد و تلاش پرسنل اورژانس جهت احیای این غرق شدگان بی نتیجه ماند.

امسال ۱۷ نفر در رودخانه‌های استان به دلیل غرق شدگی جان باختند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸ درصد افزایش داشته است.

سال گذشته در مجموع ۲۷ نفر در رودخانه ها، سدها و آبگیرهای کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند.

۹۸۶۸/۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =