مشکلات کشور با مطالبه‌گری جوانان نخبه قابل حل است

تهران- ایرنا- معاون گفتمان سازی و مطالبه گری سازمان بسیج دانشجویی گفت: در دوره جدید مدیریتی سازمان بسیج دانشجویی معتقد هستیم مشکلات کشور با حضور و مطالبه گری جوانان نخبه و دانشجو قابل حل است؛ بنابراین معاونتی برای شبکه سازی در این زمینه تاسیس شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، «علی کیان» روز یکشنبه در نشست خبری که برای تشریح برنامه های معاونت گفتمان سازی و مطالبه گری سازمان بسیج دانشجویی در محل سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد، گفت: پس از اجرای طرح تحول سازمان بسیج دانشجویی در سال گذشته و امسال با توجه به ماموریت هایی که رهبر معظم انقلاب در دیدارهای دانشجویی خطاب به دانشجویان مطرح کردند، معاونت گفتمان سازی مبتنی بر ماموریت های مورد نظر رهبری شامل مسئله شناسی، حل مسئله، مطالبه گری، گفتمان سازی و عمل جهادی، معاونت گفتمان سازی و مطالبه گری در مجموعه سازمان بسیج دانشجویی شکل گرفت.

وی ادامه داد: ماموریت های مطرح شده توسط رهبر معظم انقلاب از اهمیت بالایی برخوردار است و از طرفی مطالبه گری نیز مورد تاکید مردم است.

کیان افزود: مطالبه گری باید با روش های درست به نتیجه برسد؛ در واقع مطالبه گری یعنی وقتی دانشجوی مومن و انقلابی مشکلی از مشکلات کشور را مشاهده می کند، در گام نخست یاس و ناامیدی را از خود دور سازد و پس از آن با توجه به مشکل موجود به طرح یک مسئله برسد.
 
معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی با بیان اینکه دانشجوی مومن باید پس از رسیدن به مسئله به صورت خودجوش یا به همراه دوستان خود هسته ای را برای حل مسئله ایجاد کند، تصریح کرد: دانشجوی مومن انقلابی باید بنا بر تشخیص خود اولویت هایی را که در کشور وجود دارد، شناسایی کند و هر یک از این اولویت ها را مقابل خود قرار دهد تا مسئله حل شود.
 
کیان تاکید کرد: دانشجو متصل به علم است و در کنار او استاد و کتابخانه وجود دارد؛ با این وجود او باید با استفاده از علم و معرفت در مسیر حل مسئله گام بردارد.

وی اظهار کرد: دو راه پیش روی دانشجوی مومن انقلابی است، نخست اینکه از مسئولان مطالبه گری کند و این باید با کار کارشناسی و دقیق صورت گیرد. با این وجود اگر مسئولان به مطالبه گری دانشجو توجه نکردند، باید وارد عملیات جهادی مانند اردوهای جهادی شود و خود مشکل را حل کند و این به معنای بی نظمی و بی قانونی نیست؛ در واقع اردوهای جهادی در این فضا تعریف و توصیف می شوند.
 
مشکلات کشور با مطالبه گری درست قابل حل است

وی با تاکید براینکه با مطالبه گری و گفتمان سازی به خصوص مطالبه گری درست و اصیل مسائل کشور قابل حل است، تصریح کرد: دانشجوی مومن و انقلابی باید مسئله را به صورت نسبی شناسایی و راه حل نسبی داشته باشد و از مسئولین مطالبه کند تا مشکلات را حل کنند؛ چون مردم در وسط مشکلات و مسائل هستند. در هر حال این که می گوییم مطالبه گری جزیی از کل تاریخی انتقام آن خون پاک است، حرف عبثی نیست چون انتقام خون امام حسین معنایش تحقق عدالت است.
 
معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی با بیان اینکه جوانان باید ناامیدی را از خود دور کنند و در راستای شناخت مسئله گام بردارند و به مطالبه گری بپردازند، اظهار کرد: در این راستا مسائل مباحث حمایتی در نظر گرفته شد؛ اما اساس جوشش درونی دانشجو است و این جوشش مهم و موثر است. در هر حال این جا هستیم تا مراقبت کنیم ولی اصل این است که جوشش در بین دانشجویان اتفاق بیفتد.
 
وی با بیان این که معاونت گفتمان سازی و مطالبه گری سازمان بسیج دانشجویی در راستای حمایت از دانشجویان مطالبه گر شبکه های مطالبه گری و گفتمان سازی در راستای منافع ملت را حمایت می کند، اظهار کرد: امیدواریم در این راستا منافع ملت احصاء و به درستی تشخیص داده شوند.
 
کیان اظهار کرد: از نظر ما مسئله اصلی کشور اقتصاد و فرهنگ است و مسئله معیشتی بسیار اهمیت دارد. با این وجود گروه های مطالعاتی زیادی برای شناخت مسائل با اولویت اقتصاد تشکیل شده و به راه حل های خوبی رسیده اند؛ مثلا در بحث مسکن، بانک، تحریم های دشمن، فساد و مسائل مرتبط با آن ما هم ورود و مطالبه گری کرده ایم و هم راه حل داریم.
 
معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی افزود:  اگر چه برای مطالبات مطرح شده از جانب دانشجویان هنوز پاسخی از طرف مسئولان نگرفته ایم، در بحث مسکن مالیات های اساسی برای خانه های خالی را مطالبه کردیم، اما وقتی این مطالبه تا مرحله قانون گذاری پیش می رود، مافیایی آن را پس می زند.
 
وی با تاکید براینکه جوش و خروش دانشجوی مومن تا زمانی که مسائل حل شود، ادامه می یابد، اظهار کرد: نظام مسائلی، احصا و تدوین آن با کمک دانشجویان شروع و تکمیل شده است. در هر حال امروز یک اراده متراکم در مجموعه بسیج دانشجویی و دیگر تشکل های دانشجویی وجود دارد مبنی براینکه مسائل کشور آن قدر باید مطالبه شود تا حل شوند.
 
کیان با بیان اینکه دانشجوی انقلابی ترسی از این ندارد که او را متهم به کار سیاسی و جناحی کنند، تصریح کرد: حمایت های رسانه ای و آموزشی از جمله برنامه های معاونت گفتمان سازی و مطالبه گری از دانشجویان فعال در این حوزه است.
 
معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی افزود: در راستای گفتمان سازی و مطالبه گری قطب بندی رسانه ای نداریم و معتقدیم با هر رسانه ای که نسبت به مسائل کشور حساسیت دارد، می توانیم به اشتراک نظر برسیم. شبکه ای از رسانه های همکار تشکیل شده و به دنبال تعمیق این شبکه هستیم تا با استفاده از ساز و کار عمیق و فناورانه آن را در اختیار دانشجویان قرار دهیم.
 
وی اضافه کرد: برای توانمند شدن دانشجویان در جهت گفتمان سازی و مطالبه گری نیازمند آموزش هایی هستیم و معتقدیم باید این آموزش ها از جانب دانشجویان برگزار شود.

جبهه حق و باطل همچنان تدوام دارد

وی در ادامه سخنان خود به آموزه های قیام امام حسین(ع) برای نسل جوان و نخبه امروزی پرداخت و گفت: خون پاکی که در چنین روزهایی در دشت نینوا به دست ظلم و بی عدالتی ریخته شد، باید تعیین تکلیف شود. باید معلوم شود کدام جریانات فکری و سیاس مسلط بر مسلمانان در آن زمان، موجب فاجعه کربلا و قتل پاک ترین انسانها با فجیع ترین روش شدند. باید معلوم شود چه اتفاقاتی افتاد و امت رسول خدا در مدت پنجاه سال پس از وفات آن حضرت چه بر سرش آمد که نواده پاک ایشان را این گونه به شهادت رساندند.

وی افزود: آیا کسانی از نسل امروز و جریانات امروز جهانی و جریانات جهان اسلام هستند که به همان روش عمل می کنند؟ آیا کسانی هستند که طفل شش ماهه و دختر سه ساله را می کشند؟ آیا قلدرهایی هستند که کودکان و زنان را اسیر می کنند و کودک را از مادرش جدا می کنند؟ آیا کسانی هستند که جوانان حق طلب را شهید و مثله می کنند و باز دم از انسان و انسانیت می زنند؟ اینها سوالات اساسی است که باید پاسخ داده شود و این جریانات باید تعیین تکلیف شوند. وعده صادقی که به ما داده شده و راستگویان راست گفتار داده اند، این است که منتقمی می آید و انتقام این خون را مطالبه می کند و همه کسانی که امروز در زمره یزیدیان هستند یا باید از راهشان برگردند و یا به انتقام الهی گرفتار شوند و راه سومی وجود نخواهد داشت.

معاون گفتمان سازی و مطالبه گری سازمان بسیج دانشجویی گفت: اما این منتقم کرار که وارث همه انبیاء و اولیا است و در هنگام قیام، خود را با نام حسین بی علی (ع) معرفی می کند، همان عدالت گستر زمین و تامین کننده رفاه دنیا و سعادت آخرت است. هم او که زمین گنج های نهانش را به او عرضه می کند و سرتاسر زمین به یمن وجودش سبز و آباد می شود. گره های علمی بشر با حضورش باز و درجات علمی و فهم بشر با ظهورش بسیار فراتر از قبل خواهد شد.

کیان بیان کرد: دانشجوی بسیجی با دقت در این معارف سوالات خود را دقیق تر می کند و دائم در حال موشکافی و فهم بهتر است. او می داند انقلاب عظیم اسلامی ملت ایران از اول با آرمان زمینه سازی چنین چشم اندازی شکل گرفت و با نوحه های حسینی و دسته های عزاداری بزرگ در بین همه اقشار نفوذ کرد و الا قبل از آن در کنج خانه ها و در سلول های زندان ها بود.
 
ندای حسین حسین ملت را در برابر طاغوت یزیدی زمان شوراند

کیان افزود: ندای حسین حسین ملت را در برابر طاغوت یزیدی زمان شوراند و او را از کشور اخراج کرد. همین ندا باعث شد سیدی از اولاد حسین بن علی و با علم زمینه سازی حکومت دینی در ایران بر سر کار آید. روشنفکران و تشکیلات مدعی هرچه می خواهند بگویند. آنها که در صحنه بودند و محققان منصف می دانند آنچه ملت را به خروش آورد، ندای حسینی و علمداران مکتب حسینی بود و این حقیقت تا ابد خدشه ناپذیر است.

وی با بیان اینکه همیشه امانتداری انقلاب از شروع آن دشوارتر و تحویل آن به صاحب پرده نشین بسی سخت تر از برداشتن علم قیام است، اضافه کرد: اکنون ملت ایران بیش از چهل سال است که این امانت بزرگ را بر دوش دارند و با همه فراز و نشیب ها آن را بر زمین نگذاشته اند و رو به جلو به سمت آن مقصد درخشان در حرکت هستند؛ همان مقصدی که معادل آبادی دنیا و آخرت، بسط عدالت در کشورهای مسلمان و همه دنیا و در نهایت تحقق انتقام خون خدا است.

کیان تصریح کرد: همیشه سوالاتی مهم بر سر راه جوان مطالبه گر خودنمایی می کند. سوالاتی که از جنس هوشمندی و هوشیاری انقلابی است. آیا نمی‌شد سالهای امانتداری ملت کمتر از این می‌بود؟ آیا نمی‌شد مثلا در مدت ۱۰ سال انقلاب به همه اهداف خود می‌رسید؟ آیا نمی شد رنج و سختی های ملت به خاطر پیمودن این راه بزرگ کمتر بود و مسیر راحت تر طی می شد؟ به طور طبیعی جواب این سوال عوامل بسیاری است که باید محققان و نکته سنجان منصف به آن پاسخ دهند، اما جوان مومن انقلابی باید به دنبال علت های اصلی و بنیادی باشد.

وی اظهار کرد: برای مثال روحیه انقلابی ناشی از دوران دفاع مقدس چرا کمرنگ شد؟ چرا روحیه خودخواهی جایگزین دگرخواهی و ایثار شد؟ آیا علت العلل تمامی فسادها و اختلاس ها و مسابقه دنیاخواهی در عده ای از مردم و مسئولین، همین جایگزینی نیست؟ چرا این اژدهای هفت سر فساد در کشور ما بوجود آمد که حالا مثلا قوه قضاییه با اصلاح خود و زحمت زیاد به دنبال قطع کردن سرهای آن است؟ چرا دنیا طلبی و اشرافی گری که چپ و راست و اصلاح طلب و اصولگرا نمی شناسد بوجود آمد و موجب اثر پذیری و تغییر ذائقه عده ای از مردم شد؟ اینها سوالاتی است که جوان گام دومی می پرسد و مطالبه می کند و اراده کرده است که جواب آن را به گفتمان تبدیل کند.
 

جوان مومن انقلابی در سخت ترین میدان کنار مردم است 

معاون گفتمان سازی و مطالبه گری سازمان بسیج دانشجویی گفت: جوان گام دومی و جناح فرهنگی مومن از خود می پرسد که ملت تا کجا باید به اینها فرصت جولان بدهد و کدام نقطه است که دستی از آستین ملت بیرون بیاید و تاخیر اندازان در رسیدن به افق های روشن را از عمل آنان باز دارد. در دادگاه افکار عمومی و قانون به محاکمه کشد و مطالبه گری واقعی را از علت العلل ها و مسسبان اصلی مشکلات داشته باشد.

کیان اضافه کرد: دانشجوی بسیجی با دقت به اوضاع کشور نگاه می کند. جوان مون انقلابی که در گرمای تابستان و سرمای زمستان در سیل و زلزله و اردوی جهادی و در سخت ترین میدان ها کنار مردمش هست و با تمام توان از منافع واقعی ملت دفاع می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =