انتخابات برای تشکیل دولت مشروع در افغانستان برگزار می شود

تهران – ایرنا – ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه در بیانیه ای با تاکید بر اینکه خشونت گروه طالبان مانع اصلی صلح در این کشور است، بر برگزاری انتخابات برای تشکیل دولت قانونی و مشروع تاکید کرد.

در بیانیه دولت وحدت ملی افغانستان آمده است: مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و برای رسیدن به صلح تمام تلاش خود را خواهند کرد.

این بیانیه می افزاید: اما مانع اصلی در فرایند جاری صلح، ادامه خشونت ها و جنگ جاری طالبان علیه افغانستانی ها، است. همواره تاکید کرده ایم که صلح واقعی زمانی قابل تحقق است که طالبان، کشتن افغانستانی ها را متوقف کند، آتش بس را بپذیرد و حاضر به گفت و گوهای رو در رو، با دولت افغانستان شود.
دولت افغانستان به عنوان طراح،  مدافع و تطبیق کننده صلح، به راه حل ها و تصمیمات لویه جرگه مشورتی صلح احترام می گذارد و تعقیب راهکار پیشنهاد شده از سوی این جرگه را به محوریت مردم و مالکیت دولت افغانستان، مسئولیت خود می داند.
ارگ ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد: دولت افغانستان،  تلاش های صادقانه متحدین خویش را ستایش کرده و متعهد است که در آینده با ایالات متحده آمریکا و متحدین دیگر برای تامین صلح دائمی و با عزت، بصورت مشترک کار می کند.

این بیانیه در پایان می افزاید: دولت افغانستان بر انتخابات رئیسجمهوری در ششم مهر ماه سال جاری و از این طریق بر ایجاد یک دولت  قوی، قانونی و مشروع تاکید می کند تا بتواند فرایند صلح را با دقت و تدبیر کامل به پیش ببرد.

روز گذشته نیز صدیق صدیقی سخنگوی رئیسجمهوری، تاکید کرده بود که برای شروع گفت‌وگوها بین دولت و طالبان باید خشونت‌ها متوقف و آتش‌بس جامع و سراسری در کشور برقرار شود.  

این در حالی است که ترامپ بامداد یکشنبه به وقت تهران اعلام کرد به دلیل کشته شدن یک سرباز آمریکایی در حمله پنجشنبه گذشته طالبان در کابل، دستور لغو دیدارهای جداگانه با نمایندگان طالبان و همچنین اشرف غنی رئیس دولت وحدت ملی افغانستان در کمپ دیوید و مذاکرات صلح را داده است.  بنا بر گزارشها قرار بود اشرف غنی روز شنبه برای دیدار با ترامپ به آمریکا سفر کند اما این سفر به تعویق افتاد.

در حالی که برگزاری انتخابات رئیسجمهوری در روز ششم مهر ماه به علت گفت و گوهای آمریکا با طالبان با ابهاماتی روبرو و مباحثی درباره اولویت صلح یا انتخابات و همچنین گمانه زنی هایی درباره تاخیر احتمالی انتخابات با تشکیل دولت موقت در افغانستان مطرح شده بود، به نظر می رسد با اعلام توقف مذاکرات آمریکا با طالبان از سوی ترامپ، دولت وحدت ملی افغانستان در موضع قوی تری برای برگزاری انتخابات قرار گرفته است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =