بررسی حریفان شطرنج ایران در روسیه

تهران- ایرنا- تیم چهار نفره شطرنج ایران امروز (دوشنبه) راهی روسیه می‌شود تا در رقابت‌های جام جهانی شطرنج ۲۰۱۹ شرکت کند.

این مسابقات در شهر «خانتی مانسیسک» روسیه از تاریخ ۱۸ شهریور تا ۱۲ مهر برگزار می شود. در این تورنمنت ۱۲۸ بازیکن از ۴۷ کشور جهان به رقابت با یکدیگر می پردازند و ایران برای نخستین بار با چهار نماینده در این دوره از مسابقات حضور خواهد داشت. «علیرضا فیروزجا» نخستین سوپر استاد شطرنج ایران، «پرهام مقصودلو» قهرمانان جوانان جهان در سال ۲۰۱۸، «محمد امین طباطبایی» نایب قهرمان آسیا در سال ۲۰۱۸ و «احسان قائم‌مقامی» قهرمان رقابت های غرب آسیا در سال ۲۰۱۹ چهار نماینده ایران در این دروه از مسابقات هستند.

رقابت های جام جهانی به صورت رفت و برگشت برگزار می شود و در صورت تساوی بازیکنان کار به دیدار سوم کشیده می شود. در ضمن مسابقات به صورت تک حذفی برگزار می شود و شکست در هر مرحله به منزله خداحافظی شطرنج بازان از جام جهانی خواهد بود.

 فیروزجا که به تازگی عنوان سوپر استادی را کسب کرده است باید در دور نخست رقابت‌های روسیه با «آرمن پاشاکیان» از ارمنستان روبرو شود و مقصودلو، «ماکسیم چیگائف» روسی را در برابر خود می‌بیند. همچنین طباطبایی دیگر نماینده شطرنج ایران باید با «باسم امین» از مصر مسابقه دهد. احسان قائم مقامی نیز در این دوره از رقابت ها به مصاف «یانگ‌یی یو» از چین می‌رود.

نخستین دوره جام جهانی سال ۲۰۰۰ در شن یانگ چین برگزار شد. «آناند» هندی و «ارونیان» ارمنی با ۲ بار قهرمانی، پرافتخارترین بازیکنان جام جهانی شطرنج به حساب می آیند.

بررسی رقیبان چهار شطرنج باز ایرانی نشان از قدرت ستارگان شطرنج جهان دارد که هر کدام برای موفقیت گام به روسیه گذاشتند. آرمن پاشاکیان که حریف سوپر استاد شطرنج ایران به شمار می‌رود هم اکنون دارای ریتینگ ۲۵۹۹ است و در رده ۲۵۲ جهان قرار دارد وی در کشور ارمنستان در بین ۱۵ شطرنج باز برتر این کشور قرار خواهد گرفت.

ریتینگ فیروزجا ۲۷۰۲ است و نفر نخست شطرنج ایران است.

میز رقابت مقصودلو و چیکائف روس یکی از جذابترین رقابتهای دور نخست به شمار می‌رود زیرا هر ۲ شطرنج باز ریتینگ نزدیکی به هم دارند. مقصودلو با ریتینگ ۲۶۶۴ در رده ۷۸ جهان و شطرنج باز روسی با ریتینگ ۲۶۴۴ در رده ۱۱۳ جهان قرار دارد. نماینده ایران نفر دوم ریتینگ کشور و ۱۶ آسیا است و نماینده روسی نفر ۲۶ رده بندی شطرنج بازهای این کشور به شمار می رود.

مصاف طباطبایی با نماینده قاره آفریقا از دیگر رقابتهای روز نخست شطرنج روسیه است. «باسم امین» مصری با ریتینگ ۲۶۹۹ در رده ۳۸ برترین های جهان قرار دارد و طباطبایی نیز با ریتینگ ۲۶۴۲ گام به روسیه گذاشته است.

اما بی گمان سخت‌ترین قرعه در روز نخست برای ملی پوشان ایران به نام «احسان قائم مقامی» رقم خورده است. او باید با ریتینگ ۲۵۴۴ در برابر «یانگ‌یی یو» از چین با ریتینگ ۲۷۶۳ قرار گیرد. قائم مقامی قطعا بازی دشواری پیش رو دارد. برنده این دیدار با برنده مسابقه هند و ونزوئلا بازی خواهد کرد.

اما یکی از اتفاقات شطرنج روسیه احتمال برخورد نمایندگان شطرنج ایران با حریفانی از رژیم صهیونیست است. براساس بررسی جدول رقابت ها در دور نخست هیچ نماینده ای از ایران با قرعه مسابقه حریف صهیونیستی روبرو نشده است اما احتمال برخورد در مراحل بالاتر وجود دارد. محمد امین طباطبایی که عنوان نایب قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد در صورت سه برد متوالی احتمال دارد با «تامیر ناباتی» روبرو شود. این احتمال در صورت محقق می شود که تامیر نیز بتواند هر سه مسابقه را با پیروزی پشت سر بگذارد.  

همچنین پرهام مقصودلو نیز در صورت صعود به جمع ۳۲ بازیکن برتر، ممکن است با «بوریس گلفاند» دیگر نماینده رژیم صهیونیستی مواجه شود.

 فیروزجا هم اگر تا مرحله یک‌چهارم نهایی بالا برود، شاید با «ماکسیم رودشتین» سومین نماینده رژیم صهیونیستی روبرو شود. اما احسان قائم مقامی تنها در صورتی با نماینده ای از رژیم اشغالگر قدس روبرو می‌شود که با «ماکسیم رودشتین» نماینده رژیم صهیونیستی در جمع چهار شطرنج باز برتر قرار گیرد. البته تمام این احتمالات منوط به پیروز نمایندگان ایران و رژیم صهیونیستی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =