۱۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۷
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83469056
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح بزرگ نذر خون تا اربعین حسینی ادامه دارد

سنندج - ایرنا - سازمان انتقال خون کردستان اعلام کرد به منظور رفاه حال اهداکنندگان خون و افزایش کیفیت پذیرش و ارائه خدمات، طرح بزرگ «نذر خون» از اول محرم تا اربعین حسینی (بیستم ماه صفر) در این استان ادامه دارد.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: ماه‌های محرم و صفر زمان مناسبی برای کمک به بیماران با اهدای خون است.

محمد سعید کریمیان با بیان اینکه امسال طرح نذر خون در شهرهای سنندج، سقز، بیجار، قروه و سریش آباد اجرا می‌شود، افزود: مراکز ثابت و سیار خونگیری در روزهای تاسوعا و عاشورا پذیرای اهداکنندگان خون و عزاداران حسینی در این شهرها هستند.

وی از حضور تیم سیار در شهرهای بیجار و سریش آباد خبر داد و گفت: تیم سیار مرکز انتقال خون کردستان روزهای شنبه و یکشنبه میزبان اهداکنندگان بیجاری است و در تاسوعا و عاشورای حسینی (دوشنبه و سه شنبه) در درمانگاه شهر سریش‌آباد مستقر و آماده پذیرش اهداکنندگان خون در ۲ شیفت صبح و عصر است.

مدیرکل انتقال خون کردستان یادآور شد: در صورت فراهم بودن شرایط و استقبال اهداکنندگان خون تیم سیار اهدای خون در اربعین امسال نیز در شهر قروه مستقر می‌شود.

کریمیان با بیان اینکه در مناسبت های دینی و مذهبی فعالیت سازمان انتقال خون بدلیل افزایش استقبال اهدا کنندگان بیشتر می شود، اضافه کرد: ماه های محرم و صفر زمان ارزشمندی است تا ذخایر خونی برای مصرف بیماران تامین شود اما ازدحام اهدا کنندگان در روزهای خاص این فرصت را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: به جهت رفاه حال اهداکنندگان و افزایش کیفیت پذیرش و ارائه خدمات به آنان از اهداکنندگان دعوت می‌شود به طرح بزرگ «نذر خون» پیوسته و نذر خود را در بازه زمانی اول محرم تا اربعین حسینی ادا کنند.

کریمیان ادامه داد: طرح نذر خون به‌ منظور استفاده‌ صحیح از ظرفیت فرهنگی عموم هم‌استانی‌ها و پیوستن به صف داوطلبان اهدای خون در ماه محرم و صفر اجرا می‌شود.

مدیرکل انتقال خون کردستان در خصوص اهدای خون بار اولی‌ها نیز گفت: در نظر داریم با برنامه‌ریزی منسجم در قالب دستورالعملی کشوری و با توجه به وجود پتانسیل بالقوه اهداکنندگان بار اول در استان، ضمن افزایش آمار پذیرش بار اولی‌ها، در جهت مستمرسازی آنان و افزایش ضریب امنیت خون‌های اهداکنندگان بار اول گام برداریم.

کریمیان یادآور شد: در طرح نذر خون از اهداکنندگان مستمر درخواست می‌شود، فرصت اهدای خون در روزهای خاص که آمار اهدای خون با افزایش چند برابری مواجه است را در اختیار اهداکنندگان بار اولی که برای این کار انسان دوستانه شوق دارند، قرار دهند.

مدیرکل انتقال خون استان در خصوص روند اجرای طرح نذر خون، افزود: اهداکنندگانی که تمایل دارند کمک بیشتری را به همنوعان نیازمند خون نظیر بیماران تالاسمی که از مصرف‌کنندگان دائمی خون به‌شمار می‌روند انجام دهند، می‌توانند با مراجعه به کارشناسان دفتر جذب ضمن ثبت‌نام برای اهدای خون در موعدی دیگر از تاریخ برنامه‌های آتی مطلع شوند و اهدای خون را به زمانی دلخواه و مناسب با نیاز بیماران موکول کنند.

وی با بیان اینکه رسالت سازمان انتقال خون پوشش مطلوب بیماران و تأمین فرآورده‌های خونی مورد نیاز آنان است به استانداردهای انتقال خون در این زمینه اشاره کرد و افزود: طبق استانداردهای بین‌المللی که سازمان انتقال خون ایران نیز از آن تبعیت می‌کند، عمر فرآورده پلاکتی تنها سه روز و عمر فرآورده گلبول قرمز در حدود یک ماه است و این استاندارد نشان‌دهنده اهمیت اهدای خون مسئولانه و توزیع شده در همه‌ی روزهای سال است.

مدیرکل انتقال خون کردستان تاکید کرد: تصمیم برای مشارکت در امر اجتماعی اهدای خون باید تصمیمی آگاهانه باشد و افراد با اهداف والای کمک به همنوعان در این وادی قدم گذارند و این تفکر نهادینه شود که فرد در قبال خون اهدایی دارای مسئولیت است.

در دهه اول محرم سال گذشته هزار و ۱۸۱ کیسه خون در کردستان اهدا شد که ۳۶۶ واحد آن را مردم سریش آباد در رزوهای تاسوعا و عاشورا اهدا کردند.

۹۹۳۷/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha