قدرت تغییر در سوادآموزان نیازمند بازنگری در روش‌های جذب است

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش در پیامی به منامسبت روز جهانی سوادآموزی گفت: توانایی و قدرت ایجاد تغییر در سوادآموزان نیاز به بازنگری در تمامی روش‌های جذب، آموزش و نگهداشت سوادآموزان دارد.

به گزارش روز یکشنبه وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در عصر حاضر مفهوم سواد تغییر کرده است، تأکید کرد:‌ نیاز به بازنگری جدی در روش‌ها، رویه‌ها، محتواهای آموزشی، برنامه‌ها و خط‌مشی‌ها و اصلاح روش‌های جذب، آموزش، نگهداشت و سنجش و ارزشیابی و نیز ایجاد تعاملی جدید و سازنده با ذینفعان و بازیگران این عرصه را داریم.

وزیر آموزش و پرورش گفت:‌ سوادآموزی باید توانایی‌ها و مهارت‌هایی را در افراد ایجاد کند تا آن‌ها در برخورد با پدیده‌های اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی، پیچیدگی‌های دنیای فن‌آوری، روش‌های نوین کسب‌وکار و شیوه‌ها و ابزارهای جدید ارتباط جوامع با یکدیگر بتوانند مشکلات فردی، خانوادگی و شغلی خود را به روش صحیح حل کنند، همچنین با محیط پیرامون خود رابطه‌ای اثربخش برقرار کرده و دانش و مهارت خود را به طور مستمر توسعه دهند.

در قسمتی از پیام محسن حاجی میرزایی آمده است: تعلیم و تربیت در تعالیم دین مبین اسلام، یکی از موهبت‌های بی‌بدیل خداوند برای رشد و تعالی انسان، شکوفایی استعدادهای فطری و کسب شایستگی‌های پایه برای پیمودن مراتب حیات طیبه است. دعوت به آموزش و تربیت، دعوت به عبادتی بزرگ و مصداق عمل صالح است که زمینه‌ساز اعتلای انسان و نیل به زندگی پاک و سالم قلمداد می‌شود.

وی ادامه داد: قرار گرفتن «روز جهانی سوادآموزی» در تقویم بین‌المللی، نشانه‌ فطری و جهان‌شمول بودن آموزه‌های الهی است. در عصر حاضر مفهوم سواد در بستر زمان توسعه‌ یافته است و سواد، امروزه به توانایی خواندن، نوشتن و حساب کردن محدود نمی‌شود.

حاجی میرزایی  افزود: یکی از تعاریف جدید سواد «توانایی و قدرت ایجاد تغییر» است. سوادآموزی باید توانایی‌ها و مهارت‌هایی را در افراد ایجاد کند که آن‌ها را قادر سازد در برخورد با پدیده‌های اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی، پیچیدگی‌های دنیای فن‌آوری، روش‌های نوین کسب‌وکار و شیوه‌ها و ابزارهای جدید ارتباط جوامع بتوانند با یکدیگر مشکلات فردی، خانوادگی و شغلی خود را به روش صحیح حل کنند، با محیط پیرامون خود رابطه‌ای اثربخش برقرار کرده و دانش و مهارت خود را مستمراً توسعه دهند.

وزیرآموزش و پرورش در پایان فرارسیدن روز جهانی سوادآموزی را به همکاران خود در سازمان نهضت سوادآموزی، کارشناسان استان‌ها و شهرستان‌ها به‌ویژه پیشکسوتان میدان مبارزه با بی‌سوادی و آموزش‌دهندگان پرتلاش تهنیت گفت و برای خدمتگزاران صدیق این عرصه آرزوی توفیق کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =