لحظه‌شماری زنجانی‌ها برای شرکت در دسته عزاداری حسینیه اعظم

زنجان - ایرنا - شیفتگان و دلدادگان امام حسین(ع) برای شرکت در دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان لحظه‌شماری می‌کنند تا امسال نیز همانند سال‌های قبل عهد و پیمانی دوباره با امام و مقتدای خود بسته و برگام‌های استوارشان در راه عمل به سیره اباعبدالله الحسین (ع) تاکید کنند.

بعد ازظهر امروز یکشنبه/ ۱۷ شهریور جاری/ مصادف با هشتم محرم خیل زیادی از عاشقان و ارادتمندان سرور و سالار شهیدان به دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان پیوسته، به یاد واقعه کربلا، اشک ماتم ریخته و فریاد یا حسین سر داده و با دلی مملو از آه و حسرت، عاشقانه و عارفانه بر سر و سینه خواهند زد.  
هرسال در آستانه برگزاری دسته  های عزاداری حسینیه و زینبیه اعظم زنجان که از شهره جهانی خاص برخوردار است، مردم عزادار از مناطق دور و نزدیک ایران و حتی برخی کشورهای جهان، میهمان زنجان سراسر سیاه پوش می شوند تا از فیوضات معنوی و روحانی این آئین، بهره مند شوند.  
مردم زنجان در مسیر حرکت دسته عزاداری حسینیه و زینبیه اعظم زنجان با پخش نذری چون چایی، شیر، شیرکاکائو، آب میوه، شربت، شله زرد و ساندویچ،  از میهمانان خود پذیرایی می کنند تا رسم میهمان نوازی را در چنین ماه عزیزی به جای آورده و از این طریق ارادت قلبی و خالصانه خود را به اباعبدالله الحسین(ع) و عاشقان حضرت نشان دهند.  
مردم از پیر و جوان به هر طریق ممکن خود را به دسته عزاداری می رسانند و عزادارانی که بنا به دلایلی، توان شرکت در دسته عزاداری را ندارند در پیاده‌روها ایستاده و به سر و سینه می زنند تا سهمی هرچند کوچک در این حرکت عظیم و خودجوش داشته باشند.  
فریاد یا حسین یاحسین شرکت کنندگان در دسته های عزاداری حسینیه و زینبیه اعظم زنجان به قدری بلند و باعظمت است که در تمام گوشه و کنار فضای شهر زنجان طنین انداز می شود و حال و هوای این شهر را روحانی تر می کند.  
حرکت دسته عزاداری حسینیه و زینبیه اعظم زنجان به ترتیب طی روزهای هشتم و یازدهم محرم هر سال از مقابل مساجد حسینیه و زینبیه اعظم آغاز و از مسیرهای تعیین شده عبور کرده و در امامزاده سید ابراهیم (ع) این شهر به پایان می رسد.
مسیرهای دسته عزاداری مملو از جمعیت سیاه پوش می شود و ساعت ها طول می کشد که این دسته های عزاداری عظیم و پرشکوه به نقطه پایانی برسد و افراد نذر کننده در طول مسیر نسبت به اهدای نذری خود اعم از وجه نقد، طلا و احشام اقدام می کنند.  
دسته‌های عزاداری مساجد حسینیه اعظم و زینبیه اعظم زنجان، به خاطر شرکت گسترده عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در کشور و حتی بین کشورهای اسلامی بی نظیر است و چشم ها و دلها را به خود جلب می کند.  
قیام و حماسه امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت در کربلا آنچنان وسیع و با عظمت است که قلوب مردم آزاداندیش و آزادیخواه را شیفته و مجذوب خود کرده و اشک ماتم را از دیدگانشان جاری می سازد و در واقعه کربلا و عاشورا آنقدر عظیم است که برغم گذشت چندین قرن، همچنان پویا و زنده مانده و جهان اسلام از پرتو نور آن، روشنی می گیرد.  
دردانه فاطمه زهرا (س) با نهضت عاشورایی، تاثیر عمیقی در قلوب مومنان جهان داشته و با شهادتش، بزرگترین درس عزت و آزادگی را به آزادیخواهان و آزاد اندیشان عالم داد تا هرگز زیر بار ظلم و ستم نرفته و زندگی با ذلت و ننگ را نپذیرند.  
شیعه همواره بر وجود پر عظمت سالار و سرور شهیدان به خود بالیده و تا ابد نیز خواهد بالید و در عزاداری های خود برای سلطان کربلا، سر از پا نشناخته و نمی شناسد، چراکه امام حسین (ع) برای عاشقان سرور است و همگان تشنه توجه آن حضرت می باشند.  
 

مسجد حسینیه اعظم زنجان دومین قربانگاه جهان اسلام
مسجد حسینیه اعظم زنجان به‌ عنوان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا و مرکز پایتخت شور و شعور حسینی در ایران شناخته شده است و ثبت دسته عزاداری هشتم محرم برابر با شب تاسوعای حسینی به‌عنوان دهمین میراث معنوی ایران، دلیل منحصر به فرد بودن این مراسم و آستان مقدس و صد البته توجهات خاصه حضرت سیدالشهداء (ع) به این مکان مذهبی است که شهرت و آوازه آن را به برکت معنویت خاص این مسجد و اعتقاد قلبی ارادتمندان حضرت امام حسین(ع) جهانی کرده است.  
حسینیه اعظم زنجان به لحاظ شمار قربانی های نذری به عنوان دومین قربانگاه جهان تشیع شناخته شده است به طوریکه در محرم سال گذشته بیش از ۳ هزار و ۵۱۰ راس گوسفند زنده و مبلغ یک هزار و ۸۳۳ راس گوسفند به این مکان مقدس اهدا  و یک هزار و ۵۳۰  راس گاو و گوسفند نیز در مسیر دسته عزاداری این مسجد ذبح شد. و در مجموع عزاداران شرکت کننده در این مراسم ۶ هزار و ۸۷۳ راس گوسفند نذری به حسینیه اعظم زنجان اهدا کردند.
تعداد قربانی‌های نذری به این حسینیه در محرم تا ۱۲ هزار راس نیز رسیده است و تعداد ۸۰۰ خادم افتخاری فقط در امور قربانی فعالیت می کنند و سالانه ۵۰ هزار بسته گوشت تبرک در بین نذردهندگان و همچنین به صورت دوره‌ای در مناطق مختلف شهر زنجان توزیع می‌شود.
در سنگ‌ نوشته‌ای که بر روی دیوار مسجد قدیمی حسینیه نصب شده، مشخص است که این حسینیه در سال ۱۲۶۱ قمری، بازسازی شده است و با توجه به سایر اسناد موجود، قدمت آن به بیش از ۴۰۰ سال می‌رسد. 
حسینیه اعظم زنجان علاوه بر مسجد قدیمی دارای صحن اصلی و همچنین سه شبستان به نام‌های قمر بنی هاشم(ع)، حضرت زینب و حضرت زهرا (س) است و شبستان قمر بنی هاشم(ع) در گذشته به صورت محوطه بوده و عزاداری‌ها در ایام محرم در زیر خیمه برگزار می‌شده که پیش از انقلاب اسلامی، مسقف شده است.
طرح توسعه حسینیه اعظم نیز چند سالی است که آغاز شده و تا کنون بیش از ۸۰ باب منزل از محل نذورات، خریداری و تملک شده و امروز مساحت مجموعه از ۷۰۰ مترمربع به ۲۰ هزار مترمربع رسیده است.
مسجد زینبیه اعظم زنجان نیز که یکی از مهم‌ترین اماکن مذهبی این شهر محسوب می شود، همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان اباعبدالله‌الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی جهان است و بزرگترین و معروفترین دسته عزاداری این مسجد روز یازدهم محرم برگزار می شود.
قدمت این مکان مقدس، به بیش‌ از ۴۰۰ سال ‌رسیده و از جمله مساجد باستانی در استان زنجان محسوب می‌شود و بنا به ‌گفته برخی پیشکسوتان و همسایگان محل مسجد زینبیه زنجان، قبلا به صورت باغی سرشار از گل‌های محمدی بوده است و صاحب این ملک که‌ اغلب اوقات متوجه صدای یازینب یازینب، توام با گریه و شیون می شده، تصمیم می گیرد بخشی از باغ را به صورت تکیه که ‌در آن سال‌ها متداول و معمول بوده درآورد و نام آن را زینبیه بگذارد.  

۶۰۸۴/۶۰۸۵

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha