۱۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۳
کد خبرنگار: 2136
کد خبر: 83468693
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۳ روایت از عزاداری در محرم

تهران-ایرنا- «کاشوب» مجموعه ۲۳ روایت مختلف از مراسم محرم در دوره فعلی است. این روایت‌ها توسط محقق، روزنامه نگار، داستان نویس و... نوشته شده‌اند؛ بیشتر آنها خاطرات شخصی نویسندگان‌شان از ایام محرم است. این روایت‌ها با بیانی ساده و روان نوشته شده‌اند و صداقت در بیان‌شان آنها را خواندنی کرده است.

روضه این رسم کهن که تلفیقی از روابط اجتماعی، هنر و مذهب است چطور در طول این مدت زنده مانده است؛  چطور در فرهنگ‌های مختلف و خرده فرهنگ‌های پراکنده در سراسر ایران زمین جای خود را پیدا کرده و متناسب با هر قوم و قبیله، صنف و حرفه رنگ و بویی تازه پیدا کرده است. هویت داده و هویت پیدا کرده است تا سر حدی که هر گروه و قشری روضه خود را دارد. حسینیه یا مسجدی را برپا کرده و ایام محرم و صفر روضه مختص به خودش را برگزار می‌کند؛ مخاطبان همه از جنس هم هستند؛ اهل یک حرفه، اهل یک شهر یا مهاجران از یک شهر هستند. انگار حماسه عاشورا نخ تسبیح وصل آنهاست و در نهایت چطور در خاطرات دوران کودکی تا کهنسالی در ذهن ما جا باز کرده است؟

«کاشوب» کتابی است روایت گونه،  در این کتاب تلاش شده تا گزارش‌هایی صادقانه و عینی از رویدادهایی ارائه شود که در ایام محرم برای راویان آن اتفاق افتاده است اما همچنان در زیر سایه حماسه سال ۶۱ هجری قمری قرار دارد. در خلال این قصه‌ها، راویان نسبت شخصی و زیسته‌شان با مجالس روضه را بازگو کرده‌اند.

این خرده روایت‌های شخصی به مخاطب نشان می‌دهند، درک این رویداد توسط ما آدم‌ها چقدر متنوع و متکثر است. انگار هرکس فهم مختص به خودش را از این ماجرا دارد. گویی عاشورا دریایی است که هرکس به قدر درک و وسع خود جرعه آبی از آن بر می‌دارد. دبیر این مجوعه روایت، نفیسه مرشدزاده است. او می‌گوید قصد داشته با گردآوری این روایت‌ها گستره و تنوع زاویه دید نویسندگان مختلف به اتفاقی واحد را نشان دهد. اما بعد از دریافت روایات از جانب نویسندگان، برخلاف انتظار می‌فهمد که «لذت کاشوب از تکثر نیست؛ از وحدت است.»

هرچند نفیسه مرشدزاده در ابتدای گردآوری این مجموع از راویان خواسته تا با لحنی توصیفی، نسبت شخصی و زیسته خودشان با مجالس گذشته و امروز را گزارش کنند اما گویا در این هدف چندان موفق نمی‌شود و به تعبیر خودش: «همه دل از دست داده‌اند و اینجا و آنجا، شیفتگی از متن بیرون زده است.» مرشدزاده درباره مجموعه روایات‌های کاشوب می‌نویسد: «کاشوب ذره‌ای از یک جریان مداوم است. هر اثری که در حوزه عاشورا و محرم تولید می‌شود به محض تولد یکی از هزارانی می‌شود که پیشتر در هر دوره‌ای به ساحت این واقعه تمام ناشدنی پیشکش شده است.» البته جذابیت این کتاب در درک و تجربه مشترک خوانندگانش با فضای روایت‌هاست. به طوریکه تمامی خوانندگان فارسی زبان این کتاب تجربه‌ای مشترک از وضعیت خیابان، مساجد و دانشگاه‌ها و تکایا در ایام محرم دارند؛ و چندان با عناصر روایت، نمادها و نشانه‌ها و فضاهای خاطرات غریبه نیستند. وجود این ذهنیت مشترک باعث می‌شود خواننده در جستجو تفاوت‌ها و نگاه‌های بکر نویسنده باشد و در نحوه روایت‌گری دقیق شود. گویا می‌خواهد از خلال این روایت‌ها کشف کند که تاکنون چه بعدی و تجربه‌ای در ایام محرم را دست داده است؟

کتاب «کاشوب» دربر دارنده ۲۳ روایت از روضه‌ است. نویسندگان این روایت‌ها شغل و گرایش فکری و عقیدتی متفاوتی دارند.   در اسامی نویسندگان این روایات‌ها افراد مختلفی اعم از پژوهشگر اجتماعی، تاریخ پژوه، روزنامه نگار و نویسنده و... به چشم می‌خورد. این کتاب در ۲۴۵ صفحه توسط نشر اطراف منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =