بانکوک، ایستگاه آتی پاکستان برای مذاکره با اف ای تی اف

اسلام آباد - ایرنا - نشست آتی میان پاکستان و گروه ویژه اقدام مالی قرار است از فردا یکشنبه در شهر بانکوک پایتخت تایلند برگزار شود، جایی که اسلام آباد تلاش خواهد کرد تا سایه تهدید ماندن در فهرست خاکستری و یا حتی قرار گرفتن در فهرست سیاه اف ای تی اف را از خود دور کند.

رسانه های پاکستانی روز شنبه گزارش دادند: هیات ۱۵ نفره پاکستان به ریاست «حماد اظهر» وزیر امور اقتصاد این کشور امروز راهی بانکوک می شود.

در این گزارش آمده است: نشست بانکوک میان مسئولان پاکستانی و اعضای گروه آسیا و اقیانوسیه اف ای تی اف خواهد بود جایی که طرف پاکستانی باید به بیش از یکصد پرسش مطرح شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی پاسخ دهد.

منابع خبری نوشتند: اعضای گروه آسیا و اقیانوسیه اف ای تی اف گزارش جامع هیات پاکستانی درباره مبارزه با پولشویی، شفاف سازی فعالیت های ارزی، جلوگیری از قاچاق و مبارزه با تامین مالی تروریسم را بررسی خواهد کرد.

چهارم شهریورماه امسال نیز نشست اعضای گروه آسیا و اقیانوسیه زیر مجموعه اف ای تی اف در شهر کانبرا استرالیا برگزار شد و هیات پاکستانی به ریاست رئیس بانک مرکزی این کشور گزارش های جامعی درخصوص مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تامین مالی تروریسم ارائه کرد.

در عین حال گروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد که نام پاکستان در فهرست خاکستری خواهد ماند و هرگونه تصمیم برای خروج و یا ماندن در این فهرست در نشست آتی این گروه در اکتبر اعلام خواهد شد.

پاکستان که همچنان با خطر ماندن در فهرست خاکستری و یا حتی قرار گرفتن در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی روبرو است، اکنون اقدام به تشکیل کمیته عالی رتبه ای کرد که هدف اصلی آن اطمینان دهی به اجرای کامل دستور العمل FATF در حوزه مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و شفافیت در معاملات ارزی است.

این کمیته ۱۲ نفره به دستور «عمران خان» نخست وزیر پاکستان تشکیل و ریاست آن بر عهده حماد اظهر وزیر امور اقتصادی این کشور است.

کمیته ویژه دولت پاکستان قرار است تا دهم آذرماه امسال طرح های ابلاغی از جانب گروه ویژه اقدام مالی را به اجرا درآورد تا زمینه حذف نام این کشور از فهرست خاکستری فراهم شود.

گروه ویژه اقدام مالی از طریق بخش اختصاصی خود در سازمان درآمدهای فدرال پاکستان درصدد تشدید نظارت بر اقدامات گمرک و سایر نهادهای مبارزه با قاچاق ارز پاکستان و اجرای ساز و کار موثر در نقاط ورود و خروج این کشور برای جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم است.

در عین حال نشست گروه ویژه اقدام مالی ماه گذشته میلادی در آمریکا برگزار شد و دولت پاکستان توانست با کسب حمایت چند کشور خطر قرار گرفتن در فهرست سیاه را از خود دور کند.

رسانه های پاکستانی گفتند: نشست آتی گروه ویژه اقدام مالی قرار است هفته سوم مهرماه امسال در پاریس برگزار شود که طی آن قرار نگرفتن پاکستان در فهرست سیاه این گروه اعلام خواهد شد.

براساس این گزارش، گروه ویژه اقدام مالی سال گذشته پس از ارزیابی مکانیسم امنیتی و نحوه مقابله با تامین مالی تروریسم در پاکستان تصمیم به قرار دادن این کشور در فهرست خاکستری گرفت و از آن پس اسلام آباد زیر ذره بین این نهاد مالی قرار دارد.

با توجه به منشور گروه ویژه اقدام مالی، هر کشوری برای جلوگیری از قرار گرفتن در فهرست سیاه نیاز به حمایت حداقل سه  کشور عضو دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =