هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به ارائه دهندگان خدمات سلامت پرداخت شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: هفته گذشته هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به ارائه دهندگان خدمت توسط بیمه سلامت پرداخت شد که با این پرداختی، مطالبات داروخانه‌ها در سال ۹۸ به تیرماه و مطالبات دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و بخش خصوصی سرپایی و بستری به خرداد رسید.

طاهر موهبتی روز شنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران افزود: البته همچنان دو ماه و نیم بدهی به داروخانه‌ها از سال ۹۷ وجود دارد و در تلاشیم که این بدهی را نیز پرداخت کنیم.

وی اظهار داشت: اجرای راهنماهای بالینی منجر به مدیریت منابع شده است. به طور مثال سونوگرافی حاملگی از نظر هزینه به رتبه ششم کاهش پیدا کرده و علت این موضوع، تدوین و اجرای راهنماهای بالینی بوده است. در راهنماهای بالینی ابلاغی وزارت بهداشت اعلام شده که سه بار سونوگرافی کافی است. این موضوع به معنی منطقی کردن هزینه‌هاست.

پرداخت قسطی حق بیمه در بیمه اجباری سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره آیین نامه بیمه اجباری سلامت که توسط هیات دولت تصویب شده نیز گفت: امکان قسطی کردن پرداخت حق بیمه در بیمه اجباری سلامت وجود دارد که در چهارچوب دستورالعملی که سازمان بیمه سلامت صادر می‌کند، افراد از این تسهیلات برخوردار می‌شوند. این تسهیلات در صورتی فراهم می‌شود که افراد ظرف مدت ۶ ماه برای پوشش بیمه‌ای خود اقدام کنند. مصوبه‌ای از سوی دولت در زمینه اجرای قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر بیمه اجباری سلامت برای آحاد ایرانیان و انجام ارزیابی وسع صادر شده است. در این مصوبه، ضوابط مربوطه ابلاغ شده و همه کسانی که فاقد پوشش بیمه‌ای هستند باید ظرف مدت ۶ ماه بیمه شوند. البته این زمان، ۴۵ روز پس از تاریخ ابلاغ شروع می‌شود.

وی ادامه داد: بر این اساس، افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند باید مراجعه کرده و نسبت به بیمه کردن خود اقدام کنند. البته کسانی که توان مالی کافی داشته باشند باید سرانه حق بیمه را پرداخت کنند. بر اساس مصوبه دولت، در مواردی که درآمد خانوار تا ۴۰ درصد حداقل حقوق است، صد در صد سرانه حق بیمه توسط دولت تامین می‌شود. آن دسته از خانوارهایی که درآمدشان بین ۴۰ تا حداقل حقوق است، از ۵۰ درصد یارانه دولت در بخش بیمه سلامت برخوردار می‌شوند که این افراد در دهک چهار قرار دارند. آن دسته از افرادی که درآمد خانوار بیش از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار باشد یا در دهک‌های پنج به بالا قرار می‌گیرند، باید سرانه کامل حق بیمه را پرداخت کنند.

انجام ارزیابی وسع بر عهده وزارت رفاه است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: حدود ۸۵ درصد جمعیت بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت به صورت رایگان بیمه هستند که این افراد در صندوق بیمه روستاییان و صندوق بیمه همگانی سلامت قرار دارند. آیین نامه درباره این افراد نیز اعلام کرده که باید ارزیابی وسع شوند و افرادی که توان مالی لازم را ندارند می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند. البته مرجع ارزیابی وسع، وزارت رفاه است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در گذشته وجود داشت، این بود که افراد می‌توانستند روی تخت بیمارستان خود را بیمه کنند. برای برطرف کردن این مشکل، دوره انتظار ۱۰ روزه در نظر گرفته شده است.

کارکرد ناصر خسرو کمتر از گذشته شده است

موهبتی بیان کرد: ناصر خسرو کشف جدیدی نیست و باید گفت که کارکرد ناصر خسرو امروزه بسیار کمتر شده است. به همین راحتی نمی‌شود داروی به طور مثال هموفیلی را در بازار آزاد فروخت. زیرا برای تمام بیماری های خاص و داروهای گران قیمت بیماری های صعب العلاج، پرونده وجود دارد و افراد باید در اداره‌های کل بیمه سلامت ابتدا شناسایی شوند و تشکیل پرونده بدهند. دفترچه این افراد در سامانه تایید خدمت دارویی نشان دار می‌شود و اگر کسی دفترچه را اجاره کرده و بخواهد داروی هموفیلی بگیرد، چون دفترچه نشان دار شده و شخص بیمار هموفیلی نیست، نمی‌تواند این دارو را دریافت کند. حالا اگر بیمار هموفیلی این دارو را بگیرد، چون خودش به د