نرخ غذای دانشگاه‌های غیردولتی در گرو میزان پرداخت یارانه است

تهران- ایرنا- دبیرکل اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی از افزایش نرخ غذای دانشجویان این دانشگاه‌ها در صورت افزایش نیافتن یارانه موادغذایی برای سال تحصیلی جدید خبر داد.

«علی آهون منش» عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهارداشت: اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی هنوز قیمت قطعی غذای دانشجویی را برای سال تحصیلی جدید اعلام نکرده است.
وی افزود: صندوق رفاه دانشجویان قیمت تمام شده هر پرس غذا را به طور میانگین ۱۲ هزار تومان اعلام کرده است و در صورتی که میزان یارانه غذا برای غیردولتی ها افزایش نیابد نرخ ژتون غذای دانشجویان گران می شود.
دبیرکل اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی درباره میزان یارانه ای که تاکنون به این مراکز آموزش عالی اختصاص یافته است، خاطرنشان کرد: این میزان یارانه ۵۰ درصد مبلغ غذا برای ۵۰ درصد دانشجویان و به ازای چهار روز در هفته اختصاص می یابد؛ در صورت افزایش مبلغ یارانه، نرخ غذای دانشجویی متعادل می ماند.
آهون منش با بیان اینکه نرخ مواد غذایی ۸۰ درصد افزایش یافته است، گفت: صندوق رفاه دانشجویان میزان نرخ غذا را بین ۱۲ تا ۱۸ درصد نسبت به سال گذشته اعلام کرده است و نرخ غذای غیردولتی ها نیز در حدود ۱۰ درصد نوسان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، دانشجویان تا قبل از گرانی مواد غذایی، کمتر از غذای سلف و رستوران دانشگاه ها استفاده می کردند و حتی این غذا انتقاد منتقدان زیادی بر سر کیفیت آن داشت. دانشجویان که اکثراً از بوفه درون دانشگاه ها یا رستوران اطراف آن استفاده می کردند حال بیشتر آنها مشتری پروپاقرص رستوران های داخل دانشگاه ها به خاطر پرداخت هزینه ای کمتر از پنج هزار تومان شده اند.
مسئله افزایش قیمت مواد غذایی خارج از دانشگاه حال دیگر با جیب و درآمد و هزینه های ترم به ترم دانشجویان سر ناسازگاری گذاشته است و دانشجویان میهمان سلف دانشگاه های خود شده اند.
این استقبال که البته از سال گذشته شکل گرفت در برخی دانشگاه ها حتی به ۹۰ درصد هم رسیده است؛ در این زمینه چالش جدید سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه دانشجویان تلاش بیشتر برای تامین مواد اولیه مورد نیاز این حجم از دانشجویان است به طوری که در سال تحصیلی جدید حدود ۱۲۴ میلیون پُرس غذا در دانشگاه‌های کشور طبخ و توزیع می شود.
در سال تحصیلی جدید نرخ غذای دانشجویی در دانشگاه های دولتی هزار و ۳۰۰ تومان اعلام شده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =