یک واحد آموزشی در سرپل‌ذهاب به بهره‌برداری رسید

قصرشیرین- ایرنا- مدرسه پنج کلاسه روستای «دولنگان سفلی» از توابع بخش قلعه‌شاهین شهرستان سرپل ذهاب با حضور جمعی از خیران و مسئولان روز شنبه به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیرکل نوسازی و نجهیز مدارس استان کرمانشاه در حاشیه بهره‌برداری از این واحد آموزشی گفت: این مدرسه با همت خیران استان تهران و با ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال به مساحت یک هزار متر مربع ساخته شده است.
مرزبان نظری افزود: در این طرح ۹۰ متر زیربنا، یکصد متر دیوارکشی و ۷۰۰ متر محوطه‌سازی انجام شده است.

فرماندار سرپل ذهاب نیز در حاشیه این آیین گفت: بعد از زلزله آبان ۹۶، عملیات بازسازی بیش از ۵۷ مدرسه و ۲مجتمع فرهنگی ورزشی در این شهرستان شروع شده است.

محبت جمالی نیا ادامه داد: تاکنون بیش از ۳۷ مدرسه به بهره برداری رسیده و تا قبل از مهرماه سال جاری این تعداد به ۴۵ مدرسه می رسد.

وی اضافه کرد: در جریان زلزله ۲۱ آبان سال ۹۶ بالغ بر ۳۶ هزار واحد آسیب دیده در شهرستان سرپل ذهاب برجای ماند که در حوزه روستایی ۱۷ هزار واحد تخریبی بازسازی و تعمیرات آن ها نیز به پایان رسیده است.

فرماندار سرپل ذهاب گفت: در سطح شهر و روستاهای سرپل ذهاب نیز کار تعمیر ۱۸ هزار و ۸۶۸ واحد مسکونی به پایان رسیده است.

وی بیان کرد: در سطح شهر سرپل ذهاب ساخت پنج هزار و ۲۰۱ واحد به اتمام رسیده و در مجتمع مسکونی شهید شیرودی با ۲۴بلوک و ۵۷۶ واحد مسکونی، پیشرفت کار چشمگیر است.

 وی ادامه داد: سه بلوک تخریبی مسکن مهر شهید شیرودی ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۲۱ بلوک دیگر تا قبل از مهر ماه سال جاری تحویل صاحبان آن داده خواهد شد.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز با قدردانی از تلاش های مجمع خیرین مدرسه ساز گفت: با توجه به محدودیت در منابع دولتی در حوزه بازسازی و باتوجه به تحریم ها و افزایش قیمت مصالح ساختمانی، به همت ظرفیت خیرین، روند بازسازی در مناطق زلزله زده خوب سپری می شود.

فرهاد تجری ادامه داد: با توجه به قدرت ضعیف مالی زلزله زدگان و نزدیکی سررسید وام ها برای پرداخت تسهیلات مکمل و تمدید امهال وام های قبل از زلزله و تسهیلات دریافتی جدید از طریق وزیر کشور موضوع را پیگیری کرده ایم که مقرر شد با نامه نگاری و پیگیری از طرف استاندار کرمانشاه این موضوع به نتایج خوبی برسد.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

مسئولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده را تا نیمه اول سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.

۷۳۹۹/۳۰۱۲/‏۸۰۶۶ 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =