بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده امسال پایان می‌یابد

قصرشیرین- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از پایان بازسازی مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده استان‌های کشور تا پایان امسال خبرداد.

مهدی جمالی نژاد روز شنبه در حاشیه بازدید از روند بازسازی شهرستان سرپل ذهاب افزود:در جریان سیل امسال ۱۶۴ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دید که کار تعمیرتمامی واحدهای تعمیری پایان یافته و عملیات ساخت واحدهای مسکونی تخریب شده نیز تا پایان امسال به اتمام می رسد.

وی اظهار داشت: استان کرمانشاه در جریان سیل امسال، عملکرد موفقی در انجام اقدام های پیشگیرانه داشت که باعث شد خسارات خیلی کمی داشته باشد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیرکشور گفت: روند بررسی بازسازی واحدهای سیل زده استان کرمانشاه نیز در دستور کار قرارگرفت که در بحث بازسازی مناطق سیل زده برابر برنامه اعلام زمانبندی، اقدام شد.
جمالی نژاد گفت: بازسازی مناطق زلزله زده نیز با مشارکت خود مردم انجام گرفته و یک کارجمعی بود که به خوبی اقدام شده و بخصو در بخش روستایی فرصت سازی شده و باعث مهاجرت معکوس مردم از شهرها به روستاها شده است.
او اضافه کرد: ما به دنبال این هستیم که هیچ خانواده ای در کانکس زندگی نکند و بنیاد مسکن برای مستاجران نیز از تمام گزینه های حمایتی دولت  استفاده کند.

اوی ادامه داد: اعتبار لازم برای روستاهایی که طرح هادی در آن ها قبلا انجام شده و در اثر سیل و یا زلزله تخریب شده نیز اختصاص خواهد یافت و یک اعتبار مجزا نیز در اختیار دهیاری ها قرار می گیرد تا در جهت بازسازی زیرساخت های روستاهای نیازمند هزینه شود. 

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن استان کرمانشاه نیز گفت:کل واحدهای احداثی استان کرمانشاه ۴۰ هزار واحد بود که از این تعداد ۲۸ هزار واحد روستایی و ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری بوده است.

فرهاد فقیهی، با بیان اینکه سرپل ذهاب دارای هشت هزار و ۳۰۰ واحد روستایی بوده، افزود: نوسازی و بازسازی برخی از واحدهای روستایی در جریان فرصت سازی برای مقاوم سازی واحدها است که عملیات ساخت تعدادی از آنها در دست اقدام است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه اظهار داشت: ۹ هزار واحد مسکونی شهری نیز در دست ساخت است که برخی از واحدها افزایش ارتفاع داشته است و به همین علت ساخت آن ها زمانبر شده است.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده را تا نیمه اول سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.

۷۳۹۹/۳۰۱۲/‏۸۰۶۶ 

برچسب‌ها