۱۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۸
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83468048
۰ نفر

برچسب‌ها

مسیر رودخانه‌های خلخال آزادسازی می‌شود

اردبیل - ایرنا - معاون امور عمرانی فرماندار خلخال گفت: با هدف پیشگیری از هرگونه خسارات ناشی از سیل و طغیان ، مسیر رودخانه‌ها و مسیل آب‌های روان در این شهرستان لایروبی و پاک‌سازی می‌شود.

به گزارش ایرنا ، رضوان صادقی روز شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب خلخال از اجرای طرح پاک‌سازی و لایروبی رودخانه‌ها و مسیل آب‌های روان منتهی به این شهر در سال جاری خبر داد.
وی گفت: مسیل روستای خانقاه‌سادات به سمت شهر خلخال از جمله مسیرهای تهدیدکننده مناطق مسکونی این شهر در مواقع بارندگی بود که لایروبی و نخاله‌های تخلیه شده در بستر این مسیل به طول یک کیلومتر در سال جاری از سوی اداره امور آب این شهرستان اجرا شد.

وی اجرای طرح‌های آبخیزداری در حوزه‌های بالادست شهر خلخال از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان را از راهکارهای کارساز برای پیشگیری و مقابله با جاری شدن سیل و طغیان رودخانه‌ها در مواقع بارندگی‌های شدید ذکر کرد و افزود: امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۲ حوزه خوجین و علی‌آباد ۳۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تخصیص یافته است.

صادقی اظهار داشت: با اجرای طرح‌های مختلف آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز بالادست شهر خلخال از ورود سیلاب به داخل رودخانه‌های عبوری از داخل این شهر جلوگیری شده و با ادامه این طرح‌ها در آینده ضمن کاهش احتمال وقوع سیل ،نیازی به تغییر و یا تعریض دهنه پل‌های قدیمی این شهر که اجرای آنها نیازمند تامین اعتبارات کلان هست، نخواهد بود.
معاون امور عمرانی فرماندار خلخال همچنین گفت: صدور حکم در پرونده های کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری خلخال و در خصوص افرادی که بدون دریافت پروانه ساخت از شهرداری اقدام به ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها کرده‌اند، بر اساس نظر اداره امور آب شهرستان صورت می‌گیرد.

او با بیان اینکه در سال ۱۳۹۰ اعتباری بالغ بر هشت میلیارد ریال برای اجرای طرح تعریض پل بزرگ رودخانه نورعلی چای شهر خلخال در مرکز این شهر منظور ولی به علت عدم ارائه طرح پیشنهادی از سوی شهرداری اعتبار تخصیصی در محل دیگری هزینه شد، افزود: با تکمیل طرح‌های آبخیزداری منابع طبیعی و رفع خطر سیلاب در حوزه آبریز بالادست این رودخانه مشکل احتمال خطر وقوع سیل در این رودخانه نیز برطرف خواهد شد.

او گفت: طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی خلخال در سال ۸۸ مطالعه ولی بدلیل نبود اعتبار تاکنون اجرایی نشده و در کنار این کار بر اساس اعلام واحد فنی شهرداری هم‌اکنون برای لایروبی رودخانه‌های عبوری از این شهر ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
صادقی با توصیه به مردم برای پرهیز از ساخت بنا در حریم و بستر رودخانه‌ها برای پیشگیری از حوادث سیل و طغیان رودخانه‌ها بیان کرد: در صورتی که تشخیص و نظر امور آب خلخال مبنی بر واقع شدن بنا در حریم و بستر رودخانه و مسیل آب‌های روان باشد، حکم تخریب و قلع و قمع بنا صادر می‌شود.

رضا شمس ، رئیس اداره امور آب خلخال نیز در این جلسه گفت: با تشکیل ۱۷ مورد پرونده تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها و صدور حکم قضایی در دادگستری خلخال بیش از ۲ هکتار از اراضی تصرف شده توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب رفع تصرف شد.
او به افزایش شدت برخورد با متجاوزان به حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌های این شهرستان اشاره کرد و گفت: اشخاصی که اقدام به تصرف غیرقانونی اراضی واقع در حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها می‌کنند ، پس از ۲ بار اخطار کتبی و پایان مهلت مقرر برای رفع تصرف به مراجع قضایی شهرستان معرفی می‌شوند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ کیلومتر از مسیر رودخانه‌ها و مسیل آب‌های روان در این شهرستان نیاز به لایروبی و پاک‌سازی دارند، اظهار داشت: تلاش می‌شود تا با تامین اعتبار مورد نیاز تمام مسیرهای اعلام شده لایروبی شود.
خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد ، ۶۰ رودخانه و مسیل آب‌های روان به طول ۶۰۰ کیلومتر در این شهرستان وجود دارد و تاکنون ۲۵۰ کیلومتر از این مسیر مطالعه ، تعیین حریم و بستر و میله‌گذاری شده است.

۷۱۱۹/۶۰۱۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =